Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آنتونیو تایانی: "صنعت باید در راس سیاست های اقتصادی قرار بگیرد"

آنتونیو تایانی: "صنعت باید در راس سیاست های اقتصادی قرار بگیرد"
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در آستانۀ هفتۀ اروپایی شرکت های کوچک و متوسط که از پانزده تا بیست و یکم اکتبر برگزار خواهد شد، یورونیوز گفتگویی دارد با “آنتونیو تایانی“، معاون رئیس کمیسیون اروپا و کمیسر اروپایی در امور صنعت و کارآفرینی.

سرژ رومبی، یورونیوز: کارخانه ها در حال بسته شدن هستند، کارگران و کارمندان بیکار شده و شرکت ها ورشکسته می شوند. آیا همۀ اینها غیر قابل اجتناب است یا راه حلی پیدا خواهیم کرد؟

آنتونیو تایانی:
باید راه حل پیدا کنیم. همۀ تلاش ما اینست که اقتصاد واقعی را در راس سیاست های اقتصادی قرار دهیم. در گذشته، اشتباهاتی مرتکب شدیم. یکی از اشتباهات، تمرکز بر بخش سرمایه گذاری و خدمات مالی بود. صنعت و شرکت های صنعتی را کنار گذاشتیم. در حالی که دقیقاً باید برعکس این کار را کرد. بخش صنعتی و شرکت ها باید در مرکز توجه قرار بگیرند و بخش مالی باید به اقتصاد واقعی کمک کند.

یورونیوز: اما شرایط اضطراری است. برخی از بخش ها با وضعیت بسیار حادی روبرو هستند. برای مثال در صنایع خودروسازی، بسیاری از تولید کنندگان اروپایی مستقیماً تحت تاثیر بحران اقتصادر قرار گرفته اند. “کارلوس گون” رییس شرکت رون، در افتتاحیۀ سالن خودروی پاریس گفت اگر اوضاع به این نحو ادامه پیدا کند، امکان دارد، شرکت رنو از بین برود…

آنتونیو تایانی:
در حال حاضر، سعی داریم برنامۀ عملی برای بخش خودرو سازی تدوین کنیم. در زمینۀ تحقیق و نوآوری در بخش خودروهای سبز، مقدار حمایت های مالی را به یک و نیم میلیارد یورو افزایش خواهیم داد و خودروهای سبز در مرکز سیاست های جدید صنعتی قرار خواهد گرفت. پس با تمام قدرت به بسیاری از بخش ها کمک خواهیم کرد تا بر مشکلات غلبه کنیم. برای مثال به بخش شرکت های کوچک و متوسط و به ۲۳ میلیون شرکت کوچک و متوسط فکر می کنم که ستون فقرات اقتصاد ما هستند. باید به آنها کمک کنیم تا ایجاد شغل کنند. اگر هر یک از این شرکتها، تنها یک شغل جدید ایجاد کند، ۲۳ میلیون کار جدید به جوانان ما در اروپا پیشنهاد خواهد شد. به این دلیل باید سعی کنیم از نوآوری، رقابت و بین المللی شدن شرکت های متوسط حمایت کنیم.

یورونیوز: به شرکت های کوچک و متوسط خواهیم پرداخت اما قبل از آن یک مثال دیگر در مورد صنعت و صنعت فولاد که در فرانسه، ایتالیا، فنلاند و اسپانیا ضربۀ بسیار سختی خورده است. چگونه می توانیم به این روند پایان ببخشیم.

آنتونیو تایانی:
ما با اتحادیه های کارگری، با شرکت ها و با پارلمان اروپا همکاری می کنیم. با هدف تقویت این بخش که برای اروپا واقعاً بخش مهمی است، برنامۀ عملی را برای صنعت فولاد تا قبل از اواسط سال ۲۰۱۳ آماده خواهیم کرد. البته یک مشکل واقعی رقابتی با شرکت های چینی و شرکت های خاور دور وجود دارد. باید یک استراتژی دقیق برای دفاع از این بخش حیاتیِ اقتصاد مان داشته باشیم.

یورونیوز: چندی پیش در یک مصاحبه در مورد جابجایی شرکت ها صحبت می کردید و گفتید كه تغييراتی در حال وقوع است. بر مبنای چه اساسی چنین احساسی دارید؟

آنتونیو تایانی:
این وضعیت ما را مجبور کرده که از صنعت بیشتر حمایت کنیم. اگر می خواهیم بر بحران اقتصادی غلبه کنیم، باید از فرار بخش صنعت جلوگیری کنیم. نباید تنها از شهروندان بخواهیم که فداکاری کنند و فقط در مورد کاهش بدهی های عمومی صحبت کنیم. باید یک استراتژی داشته باشیم. به همین دلیل، کمیسیون اروپا تصمیم گرفته یک استراتژی دقیق آماده کند. هدف این است که قبل از پایان سال ۲۰۲۰ بتوانیم بیست درصد از تولید ناخالص داخلی را، از بخش صنعت بدست بیاوریم. پس باید صنعت را تقویت کنیم و راهبردی داشته باشیم که ما را به وضعیتِ چند سال پیش برگرداند. بیست درصد، واقعاً سهم صنعت در چند سال پیش بود. استراتژی جدید نباید صنعتی را که بیست سال پیش داشتیم هدف قرار دهد، بلکه سعی کنیم سیاست جدیدی در امر صنعت داشته باشیم. تلاش کنیم در زمینۀ کیفیت کار کنیم و در این چالش با چین، هند، روسیه، ایالات متحده آمریکا، برزیل از نظر کیفیت برنده شویم. نمی توانیم در زمینۀ حجمِ تولید برنده شویم اما باز هم به لطف قدرت شبکه و شرکت های اروپایی، شانس برد داریم.

یورونیوز: به شرکت های کوچک و متوسط برگردیم. خودم را به جای یک کارآفرین قرار می دهم. در یورونیوز با بسیاری از کارآفریناین اروپایی دیدار می کنیم. آنها با موانع بسیاری مواجه اند: بار سنگین اداری، مشکلات متعدد و گاهی اوقات فساد. بسیاری احساس ناتوانی می کنند. مشکل صورتحساب های پرداخت نشده هم یک معضل اساسی برای آنهاست. در مورد این مسایل، چگونه می توانید به آنها اطمینان خاطر مجدد ببخشید و به کارآفرینان انگیزه بدهید؟

آنتونیو تایانی:
در مطالعاتی که انجام دادیم، از کارآفرینان خواستیم، ده مورد از بزرگترین مانع هایی که در اروپا وجود دارد را فهرست کنند. بر اساس نتایج به دست آمده، کارهای دقیقی انجام خواهیم داد. در مورد مقررات بهتری برای شرکت های کوچک و متوسط کار کردیم. اکنون هم سعی داریم فشار بار اداری را کاهش دهیم. هدف من اینست که مردم بتوانند در عرض سه روز یک شرکت تاسیس کنند و هزینۀ آن بیشتر از صد یورو نباشد. در عین حال، همۀ تلاش خود را می کنیم تا دسترسی به تسهیلات مالی راحت تر باشد. در وب سایتمان تالار گفتگویی راه اندازی کردیم تا به شرکت های کوچک ومتوسط در مورد دسترسی به حمایت های مالی بیشتر توضیح دهیم. در رابطه با صورتحساب های پرداخت نشده هم یک دستورالعمل اروپایی صادر شده که باید در همۀ کشورهای عضو تا پایان ماه مارس ۲۰۱۳ پیاده شود. ادارات باید حداکثر ظرف سی تا شصت روز، پول شرکت های کوچک و متوسط را بپردازند. در غیر اینصورت، یک جریمۀ هشت درصدی اعمال خواهد شد… این پیامی است که اروپا به کارآفرینان و کارکنان این شرکت ها می فرستد. اگر یک شرکت کوچک بعد از یکسال پول خود را دریافت کند، ورشکست می شود و هزاران نفر شغل خود را از دست خواهند داد.

یورونیوز: به آخرین سوال می رسم. این هفته، هفتۀ اروپایی شرکت های کوچک و متوسط است. اگر بخواهم یک شرکت تاسیس کنم و به عنوان کارآفرین فعالیتم را آغاز کنم و این فرصت را داشته باشم که با معاون رییس کمیسیون اروپا و کمیسر صنعت و سرمایه گذاری صحبت کنم، او به من توصیه می کند در چه حوزه ای فعالیت کنم؟

آنتونیو تایانی:
به نظر من باید بسوی بخش های اقتصاد نوین رفت. بخش فضا را پیشنهاد می کنم. بخش گردشگری و فن آوری های نانو و فن آوری های زیستی را پیشنهاد می کنم. بخش های مدرنی که در آن اروپا می تواند برنده باشد. روی گردشگری و فضا تاکید می کنم. پروژۀ اروپایی گالیله و پرتاب ۳۰ ماهوارۀ جدید تا پایان سال ۲۰۲۰ را فراموش نکنید. ماهواره ها در فضا خواهند بود اما خدمات مختلف روی زمین ارائه خواهد شد: در کشاورزی، حمل و نقل، بهداشت، امنیت شهری، ماهیگیری و غیره. در این بخش ها فرصت های خوبی وجود دارد و سوده خواهند بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگرانی اروپا از پیروزی احتمالی دونالد ترامپ؛ داستان زیان ۱۵۰ میلیارد یورویی چیست؟

کند شدن رشد دومین اقتصاد بزرگ جهان؛ سران حزب کمونیست چین سیاست‌های جدید تدوین می‌کنند

هزینه ساخت آپارتمان در کدام شهرهای اروپا سر به فلک می‌کشد؟