Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بحران اقتصادی، زنان و فرصت های شغلی

بحران اقتصادی، زنان و فرصت های شغلی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حدود هزار نفر از سراسر جهان در شهر«دوویل»، در شمال فرانسه، برای شرکت در هشتمین همایش “فروم زنان” جمع شده‌اند. موضوع اصلی دهها برنامه این همایشِ سه روزه، پی گیری رشد اقتصادی بود که با حضور کار‌شناسان، مدیران، سیاستمداران و دانشگاهیان زیادی به چالش کشیده شد. اولین پرسش پیش رو این بود که سال ۲۰۱۳ چگونه خواهد بود؟

دانیل کوهن اقتصاد‌دان است و در این باره می‌گوید: « به نظرم ، به یقین می‌توان گفت که از زمان آغاز بحران اقتصادی اروپا، سال ۲۰۱۳ بد‌تر از سالهای پیش خواهد بود. البته نه آنقدر فاجعه بار که در سالهای ۲۰۰۸-۲۰۰۹ پس از ورشکستگی بانک برادران لیمن شاهد آن بودیم. بی تردید، با وجود تلاشهای بانک مرکزی اروپا و حمایتهایی که به زودی، در هفته‌های آتی، از اسپانیا خواهد کرد، سال بسیار بدی را پیش رو داریم. به هر روی باید امیدوار بود. ثبات بودجه ادامه خواهد داشت و به اوج خود خواهد رسید. سال ۲۰۱۳ سال دردناکی خواهد بود.

یکی از مثال‌ها شرکتهایی هستند که با ورود به بازارهای در حال رشد، روند جهانی شدن را تشدید کرده اند، در حالیکه بازارهای سابق در وضعیت بحرانی به سر می‌برند. شرکت «پوبلیسیس» سومین شرکت جهانی روابط عمومی است. از نظر ژان-ایو نائوری، مدیر دفتر این شرکت، در مجموع شاهد بحران بازارهای به اصطلاح قدیمی، کاهش بودجه عمومی، مدیدریت و ساماندهی بدهی ها و اقدامات پیشگیرانه و محتاطانه متعددی از جانب بازیگران اقتصادی هستیم. او درمورد استراتژی پوبلیسیس گفت: «بازارهای جدید در حال نیز، به رشد خود با آهنگ ملایمتری ادامه می دهند. اما استراتژی پوبلیسس این بوده است که خود را در بازاهای رو به رشد، از جمله در درون حوزه بازارهای جا افتاده، جای دهد. بعلاوه پیشرفت درحوزه دیجیتال اجازه داده است تا با رکود اقتصادی یا کاهش سرمایه قاطعانه‌تر از پیش برخورد شود.»

سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا بحرانهای اقتصادی موقعیت زنان را در شرکت‌ها وخیم می‌کند؛ یا بالعکس برای آنها یک فرصت محسوب می‌شود؟

دومنیک رینیشی، مدیر عامل اروپایی شرکت کوکا کولا به این سوال این گونه پاسخ داد: «می‌دانید آنطور که در چین گفته می‌شود، بحران ها فرصت ساز هستند. البته باید گفت که زنان بیشتر مشکل دارند. زیرا آنها اغلب به طور نیمه وقت کار می‌کنند و شغلهایی دارند که پایین ‌تر از شایستگی و توانایی شان است. لذا به هنگام بحرانهای اقتصادی صدمه پذیر‌تر هستند. این، البته جنبه منفی و نیمه خالی لیوان است. و اما نیمه پر لیوان که همه باید نسبت به آگاه باشیم این است که زنان، ماهیتا در شرایط بحران بهتر عمل می‌کنند. آنها می توانند زندگی حرفه‌ای، شخصی و خانوادگی و کودکان و همه امور مربوط به پشتیبانی را همزمان مدیریت کنند. زنان قابلیت تطبیق دارند و از توانایی برای تصمیم گیری سریع برخوردارند. از این روی می توان گفت که بحران اقتصادی برای آن‌ها یک فرصت محسوب می‌شود.»

هیچ کس نمی‌داند که بحران اقتصادی تا کی ادامه خواهد داشت. اما فروم زنان در دوویل پیام جدیدی داشت: زنان مصمم هستند که با تمام توان بااین بحران روبرو شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن