Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نشست اتحادیه اروپا، بهتر از آنچه پیش بینی می شد

نشست اتحادیه اروپا، بهتر از آنچه پیش بینی می شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تفکیک تهدیدهای احتمالی پیش روی دولت‌ها و آنچه بانک‌ها با آن روبرو هستند مانع از ادغام بدهی‌های بانک‌ها و بدهی‌های دولت اسپانیا خواهد شد. اقدامی اضطراری که رهبران اروپایی با جهشی به جلو و در مسیر یکپارچگی بیشتر، موضع خود را نسبت به آن روشن کردند. در کانون توافق انجام شده و همانطور که بانک مرکزی اروپا تصریح کرده است تقویت نقش نظارت متمرکز بر نظام بانکی اروپا را مورد توجه قرار گرفته که البته اقدامی موثر در مسیر وحدت بانکی محسوب می‌شود.

با درنظرگرفتن چنین نقشی برای بانک مرکزی اروپا، صندوق اروپایی ثبات مالی یا جایگزین آن یعنی سازوکار اروپایی ثبات مالی مستقیما می‌تواند نقدینگی بانک‌ها را تحت شرایط خاصی تامین کند.

این، بدان معناست که کمکهای مالی از طریق دولتها صورت نمی‌گیرد و از اینرو موجب کسری بودجه و در نتیجه بدهی دولت‌ها نمی‌شود.

به این ترتیب صندوق های نجات اروپایی یعنی صندوق اروپایی ثبات مالی و سازوکار اروپایی ثبات مالی در راستای تعهداتشان نسبت به برقراری ثبات مالی می توانند با انعطاف پذیری بیشتری برای خرید بدهی‌های دولت‌ها در یک بازار ثانویه دست به کار شوند.

پس از نشست رهبران اتحادیهٔ اروپا، یورونیوز با سونی کاپور، مدیر عامل شرکت بین المللی ریدفاین، یک مرجع بین المللی راهبرد و هدایت مالی گفتگویی انجام داده که متن آن در ادامه آمده است.

یورونیوز: هرمان ون رامپوی، رییس شورای اتحادیه اروپا نشست بروکسل را موفق ارزیابی کرده است. آیا فکر می‌کنید این پیشرفت گامی برای تغییر خواهد بود؟

سونی کاپور:
با توجه به سطح انتظاراتی که پیش از این داشتیم، این پیشرفت قابل ملاحظه‌ای است. اما کاملا مطمئن نیستم که گامی در راستای تغییر باشد از این نظر که به حل بحران منتهی شود. این موفقیت به بحران پایان نخواهد داد اما می‌تواند به کاهش آن کمک کند.

یورونیوز: آیا آخرین توافقنامه کمک به بانک‌ها، راه حل درازمدت حل بحران است؟

سونی کاپور:
این توافق احتمالا آثار کوتاه مدتی به دنبال دارد. برای اینکه به دو بحران مدیریت صندوق‌ها می‌پردازد که در ارتباط با خرید اوراق قرضه ایتالیا و اسپانیا بروز کرد. در حال حاضر این صندوق‌ها قدرت محدودی دارند. بنابراین با این شیوه در درازمدت ثبات به بازار‌ها باز نمی‌گردد. برای درازمدت باید کاهش بهره استقراض را تضمین کرد برای مثال از طریق اوراق قرضه اروپایی. آنچه از سوی آلمان کاملا رد شده است.

یورونیوز: به آلمان اشاره کردید. آیا فکر می‌کنید این موضوع آنگلا مرکل را به سازش وادارد؟

سونی کاپور:
فکر می‌کنم این یک ترفند سیاسی است که به فرانسوا اولاند اجازه می‌دهد تا مدعی پیروزی باشد. همینطور به مونتی و راخوی نیز چنین امکانی می‌دهد. و در عین حال به آنگلا مرکل اجازه می‌دهد تا به رای دهندگان صریحا بگوید که سازش نکرده‌ام. فکر می‌کنم اگر به جزییات توجه کنید می‌بینید که توافقنامه یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که مستقیما به تزریق نقدینگی به بانکهای درگیر بحران مالی می‌پردازد. اما اگر به جزییات توجه کنید درمی یابید که چنین چیزی درصورتی روی می‌دهد که بانک مرکزی اروپا نقش نظارتی داشته باشد.

یورونیوز: آیا بانک مرکزی اروپا قبل از آن، باید مداخله کند؟

سونی کاپور:
من فکر می‌کنم در شرایط کنونی نظر بر این است که بانک مرکزی اروپا در این موضوع وارد نشود. بنابر این باید قاعدتا چارچوب زمانی عملی از نظر صندوق نجات اتحادیه اروپا و صندوق ثبات اتحادیه اروپا برای خرید اوراق قرضه ایتالیا و اسپانیا تهیه شود. به همین دلیل فکر نمی‌کنم بانک مرکزی اروپا بتواند در این راه حل گنجانده شود.

یورونیوز: در ارتباط با کشورهایی نظیر ایرلند، یونان و پرتغال چه فکر می‌کنید؟ از این واقعیت خرسند نیستند که با اسپانیا و ایتالیابه گونه متفاوتی برخورد می‌شود، آنهم تن‌ها به این دلیل که کشورهای بزرگی هستند.

سونی کاپور:
برای برخورد ترجیحی توجیهاتی وجود دارد. اما اگر به توصیه‌های کمیسیون اروپا به ایتالیا و اسپانیا نگاه کنیم چیزی کمتر از شروط دشواری که بویژه به پرتغال تحمیل شده نمی‌بینیم. بنابراین، راه حل عبارتست از جمع کردن همه تعهدات قانونی اسپانیا و ایتالیا در کنار هم و در یک سند و درخواست از آن‌ها برای عمل به تعهدات در جدول زمانی مشخص تا بتوان به آن‌ها پول قرض داد.

یورونیوز:
ارزیابی کلی از این نشست چه می‌تواند باشد؟ می‌توانیم آنرا نشست موفقی بدانیم؟

سونی کاپور:
به نظر من برای چنین قضاوتی هنوز کمی زود است. هنوز نمی‌دانیم ورای موارد اصولی در توافقات، چه جزییاتی وجود دارد. با اینحال فکر می‌کنم در یک جمع بندی منصفانه می‌توانیم بگوییم بهتر از آنچه انتظار می‌رفت بود ولی از آنچه مورد نیاز است هنوز فاصله دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کسب و کارهای اروپایی از انتخابات اتحادیه اروپا چه انتظاری دارند؟

نرخ تورم در حوزه پولی یورو «به‌طور غیرمنتظره» کاهش یافت

چرا شمار زنان شاغل و جویای کار در اروپا بیش از آمریکای شمالی است؟