Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رشد اقتصادی چشمگیر ازبکستان به لطف صادرات گاز مایع

رشد اقتصادی چشمگیر ازبکستان به لطف صادرات گاز مایع
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته صندوق بین المللی پول، ازبکستان به نحو خوبی با بحران مالی بین المللی مقابله کرده است و همزمان با حفظ مازاد بودجه، سطح بدهی های عمومی را نیز کاهش داده است.

یورونیوز: “اقتصاد ازبکستان، یکی از اقتصادهای پیوسته در حال رشد در آسیای مرکزی است. حتی در بحبوحه بحران مالی جهانی، رشد اقتصادی این کشور در ۵ سال گذشته، بیش از ۸ درصد بوده است.”

نگرانی های جامعۀ بین الملل در مورد حقوق بشر و دموکراسی نیز، تاثیری در این رشد اقتصادی نداشته است.

یکی از پایه های اقتصاد ازبکستان در منابع طبیعی آن نهفته است. در درجۀ اول ذخایر گاز طبیعی که به بیش از ۱۵۰۰ میلیارد متر مکعب تخمین زده شده است. ۴۰ درصد از گاز بدست آمده، صادر می شود.

در پنجمین گردهم آیی بین المللی سرمایه گذاری و امور مالی تاشکند، نمایندگان شرکت های بیش از ۳۰ کشور جهان حضور یافتند.

حسین حسنوف، نمایندۀ وزارت تجارت خارجه ازبکستان: “بیش از ۶۰ درصد از سرمایه گذاری های خارجی در صنعت نفت و گاز انجام می شود. همچنین سرمایه گذاری هایی برای تقویت ظرفیت حمل و نقل گاز و تولیدات مشترک در این صنعت و همینطور در پتروشیمی و خصوصا برای تولید کودهای شیمیایی صورت می گیرد. برای مثال در حمل و نقل گاز طبیعی، شرکت “ازبک نفت و گاز” با شرکت چینی CNBC، همکاری می کند و این پروژه، مشمول اعتباری از سوی بانک دولتی توسعه چین شده است.”

بخش عمدۀ گاز ازبکستان به روسیه و چین صادر می شود. در گذشته، قسمت مهمی از این گاز به روسیه منتقل می شد ولی در حال حاضر، همسایۀ شرقی در اولویت قرار گرفته است.

بنا به آمار رسمی، در حال حاضر تنها حدود ۲۵درصد از منابع فسیلی ازبکستان استخراج می شوند.

نادر سلطان محمدوف، اتاق بازرگانی ازبکستان: “امروزه، شرکت “ازبک نفت و گاز” پروژه های عمده ای در حیطۀ استخراج معادن و پالایش هیدروکربن در دست اجرا دارد. بزرگترین سرمایه گذاران در این پروژه ها، روسیه، کره و چین هستند.”

صادرات گاز طبیعی، مهرۀ اصلی اقتصاد ازبکستان به شمار می رود و بخش مهمی از تولید ناخالص داخلی این کشور می باشد. از سویی دیگر، بازار سوخت داخلی و مصرف سوخت های جامد در این کشور را نباید نادیده گرفت. ازبکستان دارای دومین ذخایر زغال سنگ جهان است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در آستانه زمستان، چین «جدی‌ترین رقیب» اروپا برای خرید گاز خواهد شد

بازار داغ ورزش و گردشگری ورزشی در امارات

قوانین تازه در دُبی برای افزایش استفاده از روبات‌ها و خودکارسازی امور