Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

قزاقستان، میزبان بازی های زمستانی آسیا در سال 2011

قزاقستان، میزبان بازی های زمستانی آسیا در سال 2011
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ده سال پیش مکان برگزاری این بازی ها بیابان برهوتی بیش نبود، اما امروز تبدیل به یک شهر زیبا و مدرن شده است. نه تنها دارای جنگل کاری و فضای سبز بلکه شهری دارای زیرساخت های بسیار با بلندپروازی های جسورانه. امسال آستانه پایتخت قزاقستان همراه با شهر بزرگ آلماتی، میزبان بازی های زمستانی آسیاست.

این نخستین رقابت ورزش های زمستانی در سطح آسیای مرکزی است. شکوه و رنگارنگی مراسم گشایش این بازی ها در آستانه، نه تنها شگفتی همگان را برانگیخت، بلکه چشم اندازهای تازه ای را برای این بازی ها و نقش سایر کشورهای عضو شورای المپیک آسیایی در این زمینه برجسته کرد.

آلکسی دووال، گزارش گر یورونیوز در شهر آستانه می گوید:

“درواقع می توانیم بگوییم که هفتمین دوره بازیهای آسیایی تبدیل به یک رویداد مهم برای سراسر قزاقستان شده است. اهمیت این رویداد نه تنها در روند تدارک این بازی ها، بلکه بویژه در گسترش زیرساخت هایی است که صدها میلیون یورو برای آنها هزینه شده است. با این حال، وزیر ورزش قزاقستان در انتظار تصویب کامل بودجه این برنامه است.

دوسموخان بتوف، وزیر ورزش و جهانگردی قزاقستان می گوید: “برگزاری این بازی ها، هم حمایتی است از ورزش در قزاقستان و هم مردم بیشتری را به ورزش های گروهی جلب می کند. بدیهی است که به موازات این مسئله، ما شاهد بالاتر رفتن روحیه ورزشکاری در جامعه هستیم. علاوه بر این، امکانات و تجهیزات مربوط به این بازی ها به خاطر برخورداری از تکنولوژی جدید بسیار با ارزشند. اما علاوه بر بازی های آسیایی امسال، هدف دیگری نیز برای ساخت تاسیسات و فضاهای ورزشی در آستانه و آلماتی درنظر گرفته شده و آن میزبانی بازی های المپیک زمستانی سال 2022 است. قزاقستان قصد جدی برای شرکت در رقابت بر سر کسب این میزبانی دارد و بسیاری از کارشناسان بر این نظرند که با توجه به سرعت توسعه زیرساخت های لازم در این کشور، چنین شانسی وجود دارد.

ژاک روژ، رئیس کمیته بین المللی المپیک می گوید: “سازماندهی این بازی ها بسیار خوبست و زیرساخت ها و فضاهای ورزشی این شهر بسیار زیبا هستند. تجربه ای که کمیته برگزارکننده این بازی ها اندوخته و نیز مهمان نواز بودن مردم قزاقستان، دلایلی است که این کشور می تواند خود را نامزد میزبانی بازی های المپیک زمستانی 2022 کند. البته برای برگزاری بازی های المپیک نیاز به ساختمان ها و امکانات بیشتری است که اگر قزاقستان در این رقابت برنده شود، فرصت کافی برای ساخت آنها خواهد داشت.” مشعل این بازی ها از مبدا آلماتی در سرتاسر قزاقستان به گردش در می آید و به آستانه می رسد. یکصد نفر حمل مشعل این بازی ها را برعهده خواهند داشت.

تیمور خولیبایف، رئیس اتاق بازرگانی قزاقستان می گوید: “مشعل بازی های آسیایی از همه شهرهای قزاقستان عبور می کند و توده عظیمی از مردم کشور ما می توانند آن را ببینند.”

ژاپن، چین و کره جنوبی که از جمله برجسته ترین کشورهای آسیایی در امر ورزش بشمار میروند، بهترین ورزشکاران خود را به این بازی ها فرستاده اند و این در حالیست که سطح رقابت این بازی ها در مقایسه با بازی های قهرمانی جهان پایین تر است.

برای بسیاری از مهمانان این بازی ها، کیفیت زمین های ورزشی شگفت انگیز است. برای نمونه در ورزشگاه اسکیت روی یخ، چندین رکورد آسیایی جدید به ثبت رسیده است.

واسیلی کریلف، نماینده شهردار آستانه با غرور از این دست آوردهای ورزشی یاد می کند: “رکوردهای بدست آمده دلیلی بر این است که ما می توانیم در این ورزشگاه ها جام های قهرمانی جهان در بازی های اسکیت را بدست آوریم. زیرساخت ها و تسهیلات ورزشی لازم برای این کار مهیاست.”

در بازی های زمستانی در قزاقستان، در مجموع 1100 نفر از 27 کشور جهان شرکت کرده اند. برخی از این ورزشکاران آمده اند تا 69 مدال مربوط به 11 رشته ورزشی این بازی ها را درو کنند. اما دیگرانی هم هستند که به این سنت المپیک باور دارند که هدف نه مدال آوری، بلکه شرکت در بازی هاست.

در این بازی ها، تیم هاکی مالزی به قرقیزستان باخت، این درحالیست که قرقیزستان در رده های بالای فهرست قهرمانان این ورزش قرار ندارد.

یک شهروند قرقیزستان می گوید: “ تیم ما امروز خیلی خوب بازی کرد. ما تیم های قرقیزستان و قزاقستان را تشویق می کنیم.”

و یک ورزشکار مالزیایی می گوید: “تسهیلات اینجا از امتیاز بالایی برخوردار است که نظیر آن را در مالزی نداریم. این برای ما خیلی جالب است.

تیمور یدنبایف، عضو کمیته برگزار کننده بازی های زمستانی آسیا می گوید: “مردم بسیاری به تماشای این مسابقات می آیند. ما تصور نمی کردیم که تا به این حد برای مردم جالب باشد. ما تلاش بسیاری کرده ایم تا مردم در اینجا احساس راحتی کنند.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن