Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا در قزاقستان

نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا در قزاقستان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آستانه پایتخت قزاقستان در روزهای اول و دوم دسامبرسال جاری میزبان نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا خواهد بود. این رویداد فرصتی را برای این کشور تازه تاسیس و نوپا فراهم می آورد تا جایگاهش را در دنیای سیاست بسنجد.

اتحادیه اروپا هم از این رهگذر در نظر دارد با سیاست های ضدتروریستی و مبارزه با مواد مخدر، صلح و امنیت را در آسیای مرکزی گسترش دهد و از سوی دیگر در این وضعیت رکود اقتصادی، منافع بازرگانی خود را نیزدر این منطقه تامین کند.

آخرین اجلاس این سازمان 11 سال پیش در استانبول برگزار شد. اما شرایط دنیا از آن روز تا بحال تغییرات زیادی کرده است و کشورهای زیادی از جمله قزاقستان و دیگر اقمار شوروی سابق بعد از آن پا به عرصه سیاسی گذاردند و عضو این سازمان شده اند.

برای رییس جمهوری قزاقستان نورسلطان نظربایف که ریاست دوره ای سازمان همکاری و امنیت اروپا را بر عهده دارد، این نشست فرصتی برای آگاه کردن شرق و غرب از واقعیت های موجود کشورش است.

او می گوید: “درست است که هر کشوری مشکلات خاص خودش را دارد اما بحران اقتصادی اخیر که منجر به اتخاذ تدابیر ویژه سران گروه بیست هم شد، ثابت کرد که حل مشکلات اقتصادی نیازمند تصمیم گیری دست جمعی با حضورکشورهای در حال توسعه است. در حال حاضر رابطه صمیمانه تری بین روسیه و آمریکا بوجود آمده و آنها هر دو متوجه شده اند که برای حل مشکلات چاره ای جز اقدام مشترک وجود ندارد. بعلاوه وقتی پای موضوعات مهمی نظیر امنیت، مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدرپیش می آید، تنها از طریق تلاش دوشادوش است که می توان آنها را به پیش برد.” میزبانی این نشست یکی از بزرگترین رویدادهایی است که در تاریخ 19 ساله قزاقستان بعنوان کشوری مستقل، اتفاق خواهد افتاد و بی شک فرصتی بی نظیر را در اختیار قزاق ها قرار می دهد تا از پشت سایه همسایه های قدر خود روسیه و چین، خود را بهتر و بیشتر به جهانیان بشناسانند. اتحادیه اروپا هم از این تعامل مسلما بی نصیب نخواهد ماند.

آنکار خامزایوا تحلیلگر مسائل سیاسی می گوید:” موقعیت زمانی خاصی است چراکه اتحادیه اروپا و روسیه از یکسو و روسیه و ناتو هم از سوی دیگر در حال بازبینی و تجدید نظر در روابطشان هستند. بنابراین در نشست آتی راجع به مسائل امنیتی آمریکای شمالی وکشورهای آسیایی- اروپایی صحبت می شود و همینطورنقطه نظرات روسیه درمورد امنیت اروپا هم بررسی خواهد شد، موضوعی که پیشرفت خوبی در مورد آن بدست آمده و من فکر می کنم که این نشست نتایج مثبتی در بر داشته باشد. کشورها دریافته اند که برای مقابله با چالش ها و تهدیدات مشترک، یک دیدگاه چند بعدی داشته باشند.

علاوه بر برقراری صلح و امنیت، یکی از اهداف اصلی سازمان امنیت و همکاری اروپا تثبیت جوامع آزاد و باز است. سفیر این سازمان در قزاقستان الکساندر کلچووسکی معتقد است بدون دمکراسی و حقوق بشر توسعه یافتگی واقعی محقق نخواهد شد.

اودر گفتگوبا خبرنگار یورونیوز اضافه می کند:” کشورهایی از این دست دارای سنت های خود و تاریخ خود هستند. اما بخوبی توانسته اند خود را با تلفن همراه و رایانه وفق دهند. اما ظاهرا سازگارشدن با مفاهیمی نظیر احترام به حقوق بشر، آزادی های عمومی و یا انتخابات آزاد به این آسانی ها نیست. این یک دغدغه فکری و مشکل قدرت است؛ بویژه در منطقه آسیای میانه. باید بدانیم که به استثنای قرقیزستان که مراحل ابتدایی دمکراتیزه شدن را طی می کند، هیچ کشوری مشارکت واقعی و دائمی شهروندان در قدرت سیاسی را تجربه نکرده است.

سازمان امنیت و همکاری اروپا دارای قدرت تصمیم گیری برای اعمال تحریم یا استفاده از نیروی نظامی نیست و بنابراین قطعنامه هایی هم که صادر می کند لازم الاجراء نیستند. از این رو پیشبرد دمکراسی نتها از طریق شیوه زمانبر گفتگو و شبکه سازی در نشست هایی نظیر نشست آستانه می تواند عملی شود.

میکائیل امرسون از مرکز تحلیلی مطالعات سیاسی اروپا در این مورد می گوید:

“ پیشبرد دمکراسی فراتر از مرزهای قاره اروپا، یکی از اهداف اصلی اتحادیه اروپاست. اما رژیم های اقتدارگرای حاکم در آسیاه میانه نمی خواهند با قبول دمکراسی حیات سیاسی خود را به خطر بیندازند.”

نورسلطان نظربایف رییس جمهوری قزاقستان اما در این مورد نظر دیگری دارد، اومی گوید:” برخی از کشورهای اروپایی وقتی از وضعیت حقوق بشر در آسیای میانه صحبت می کنند، بعضی مواقع هنوز هم در این رابطه از تعاریف رایج در زمان جنگ سرد استفاده می کنند. اروپاییها می گویند که کشورهای منطقه ما اقتدارگرا هستند در حالیکه وقتی پای صحبت اروپا پیش می آید، این تصور می شود که گویا اروپا بهشت دمکراسی است. آنها استانداردهای دوگانه ای دارند. این در حالیست که مشکلات ما در این سوی جهان با مشکلات جوامع اروپایی از یک جنس است ولی آنها اصرار دارند خود را متفاوت نشان دهند.”

قزاقزستان در صدد است با استفاده از تمام امکانات خود میزبانی شایسته باشد. این فرصت در آینده به این کشور اجازه خواهد داد تا در صحنه روابط بین الملل جایگاه ویژه ای در منطقه آسیای میانه داشته باشد. از سوی دیگر اروپاییها هم گام دیگری جهت حضور اقتصادی و سیاسی خود در شرق برخواهند داشت.

سازمان امنیت و همکاری اروپا یادگار دوران جنگ سرد است که برای حفظ موجودیت، کارکردهای خود را دگرگون کرده و الان مترصد استفاده از فرصت های موجود در منطقه آسیای میانه است. آیا نتایج نشست آستانه می تواند صحت این ادعا را تایید کند؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن