محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

نخست وزیر استرالیا جوکوویچ را تهدید کرد؛ «معافیت پزشکی توجیه نشود، باید با اولین هواپیما برگردد»

نگارش از یورونیوزفارسی
نواک جوکوویچ در مسابقات جایزه بزرگ استرالیا   -   کپی رایت  AFP

با وجود اینکه حضور مرد شماره یک تنیس جهان برای شرکت در رقابت‌های تنیس آزاد استرالیا تایید شده اما به نظر می‌رسد که همچنان حضور وی در این رقابت‌ها با اما و اگر مواجه باشد.

روز گذشته نواک جوکوویچ اعلام کرد که پس از تایید «معافیت پزشکی» در توجیه عدم دریافت واکسن کووید-۱۹، در رقابت‌های تنیس اوپن استرالیا به میزبانی ملبورن شرکت خواهد کرد. با این حال در ۲۴ ساعت گذشته واکنش‌ها به این «معافیت پزشکی» در حدی بوده که به نظر می‌رسد تنیس باز صرب در روزهای آینده با مشکل روبرو شود.

استرالیا یکی از شدیدترین و سخت‌گیرانه‌ترین تدابیر مبارزه با کووید-۱۹ را در دو سال گذشته اتخاذ کرد و بسیاری از استرالیایی‌ها ماه‌ها در قرنطینه ماندند و برخی دیگر که در خارج زندگی می کردند نزدیک به دو سال موفق نشدند به خانواده‌های خود در استرالیا سربه زنند.

بی دلیل نیست که افکار عمومی نسبت به «معافیت پزشکی» یک ستاره ورزشی و قهرمان تنیس برآشفته شده‌ است.

خشم افکار عمومی استرالیا پس از اعلام دریافت معافیت پزشکی نواک جووکوویچ به حدی بود که نخست وزیر استرالیا را به واکنش واداشت.

اسکات موریسون روز چهارشنبه تنیس باز صرب را تهدید کرد که «اگر این معافیت پزشکی موجه نباشد، وی را با اولین هواپیما باز خواهد گرداند.»

او در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ما منتظر ارائه مستندات نوواک جوکوویچ هستیم. وی موظف است درباره این معافیت پزشکی به ما مدارکی ارائه می دهد. اگر این مدارک کافی نباشد، با او متفاوت از دیگران رفتار نمی‌شود و با اولین هواپیما به خانه بازمی‌گردد. هیچ قانون خاصی برای نواک جوکوویچ وجود نخواهد داشت.»

کریگ تایلی، مدیر اولین گرند اسلم آزاد استرالیا نیز با لحنی آرام تر روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: «مطمئناً اگر نواک شرایط درخواست و دریافت معافیت پزشکی را توضیح دهد مفید خواهد بود. من او را تشویق می کنم که در این مورد با جامعه صحبت کند. ما در دو سال گذشته دوران بسیار سختی را گذرانده‌ایم.»

Advertisement
Advertisement

نواک جوکوویچ، فاتح ۲۰ گراند اسلم، از جمله ۹ قهرمانی در اوپن استرالیا، در ماه های گذشته هیچ مدرکی بنی بر دریافت واکسن کووید-۱۹ نشان نداده است. او در ماه آوریل سال گذشته با اجباری شدن واکسیناسیون تنیس بازان حرفه‌ای مخالفت کرده بود.