Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روسیه آمریکا را به تلاش برای تغییر رژیم در گرجستان متهم کرد

اعتراضات در گرجستان
اعتراضات در گرجستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آژانس جاسوسی خارجی روسیه روز سه شنبه ایالات متحده را به توطئه برای «تغییر رژیم» در گرجستان پس از برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور در ۲۶ اکتبر متهم کرد.

آگهی

سرویس اطلاعات خارجی روسیه (SVR) در بیانیه‌ای که نشان از گرم‌شدن روابط مسکو با همسایه خود است هیچ شواهدی برای اثبات ادعای خود مطرح نکرده اما تاکید کرده که آمریکا به دنبال تغییر رژیم در گرجستان است.

در این بیانیه آمده است: «واشنگتن مصمم است پس از نتایج انتخابات پارلمانی آینده، به تغییر رژیم در گرجستان دست یابد.دولت بایدن قبلاً یک کمپین اطلاعاتی گسترده برای بدنام کردن حزب حاکم رویای گرجستان توسعه داده و حالا آنها قصد دارند از این هم فراتر روند.»

مقام‌های آمریکایی فعلا واکنشی به این ادعا نداشته‌اند اما سخنگوی وزارت خارجه این کشور پیشتر و در ماه ژوئن در پاسخ به اتهامات مشابه گرجسنان، هرگونه نقش داشتن یا طرح‌ریزی برای چنین برنامه‌هایی را رد کرده بودند.

حزب حاکم رویای گرجستان هم فعلا در این رابطه اظهار نظر نکرده اما مقام‌های گرجی تاکنون بارها کشورهای غربی را به حمایت از گروه‌های مخالف گرجستان برای کشاندن این کشور به رویارویی با روسیه متهم کرده‌اند.

گرجستان پس از کسب استقلال از مسکو در سال ۱۹۹۱، تا سال جاری که روابط با کشورهای غربی رو به سردی نهاده است، در میان کشورهای جدا شده از اتحاد جماهیر شوروی، تقریبا بیش از همه طرفدار گسترش مناسبات با کشورهای غربی بود.

گرجستان علیرغم اعتراضات خیابانی و محکومیت غرب، در ماه ژوئن قانونی را در مورد «عوامل خارجی» تصویب کرد که تنش‌های داخلی را در این کشور به شدت گسترش داده است. این قانون که مخالفان آن‌را قانون روسیه می‌خوانند با واکنش آمریکا و اروپا رو به رو شده و احتمال پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا به شکل قابل توجهی کم می‌کند.

در همین حال در این مدت روابط گرجستان با روسیه رو به بهبود رفته و تفلیس از اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه روسیه پس از حمله این کشور به اوکراین خودداری کرده است.

مقامات روسی بارها از آنچه «موقعیت میانه‌رو» گرجستان در قبال مناقشه در اوکراین می‌نامند، تمجید کرده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با این حال اعتراضات گسترده مردمی در گرجستان در طول ماه‌های اخیر نشان می‌دهد که بخش قابل توجهی از افکار عمومی در این کشور همچنان طرفدار غرب هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گرجستان و طرح تئوری «حزب جهانی جنگ»؛ آیا تفلیس روسیه را به پیوستن به اتحادیه اروپا ترجیح می‌دهد؟

ورود رئیس جمهور گرجستان به قانون جنجالی رسانه‌ها با استفاده از حق وتو؛ حزب حاکم کوتاه نمی‌آید

ناآرامی‌های گرجستان؛ جایی که «نسل زد» جلودار اعتراضات علیه لایحه جنجالی دولت است