Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد

تیم ورزشکاران افغانستان در المپیک تابستانی توکیو، ۲۰۲۰
تیم ورزشکاران افغانستان در المپیک تابستانی توکیو، ۲۰۲۰ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی اداره ورزش طالبان گفت که حکومت طالبان سه ورزشکار زن افغان را که در بازی‌های المپیک تابستانی پاریس ۲۰۲۴ نماینده این کشور خواهند بود، به رسمیت نمی‌شناسد.

آگهی

کمیته بین المللی المپیک (IOC) از تیمی متشکل از شش ورزشکار افغان شامل سه زن و سه مرد با مشورت کمیته ملی المپیک افغانستان که عمدتا تبعیدی هستند، دعوت به عمل آورده است.

اتل مشوانی، سخنگوی اداره ورزش حکومت طالبان با اشاره به ورزشکاران مرد گفت: «تنها سه ورزشکار نماینده افغانستان هستند.» او در مورد ورزشکاران زن به خبرگزاری فرانسه گفت: « در حال حاضر ورزش دختران در افغانستان متوقف شده است. وقتی ورزش دختران انجام نمی شود چگونه می توانند به تیم ملی بروند؟»

ورزشکاران زن خارج از افغانستان

هر سه زن افغان حاضر در المپیک و دو ورزشکار مرد در خارج از افغانستان زندگی می‌کنند.

تنها ورزش کار شرکت کننده مقیم افغانستان یک جودوکار است. هم تیمی‌های او در رشته‌های دو و میدانی و شنا حضور خواهند داشت. سه ورزشکار زن این دوره در رشته‌های دو و میدانی و دوچرخه سواری به رقابت خواهند پرداخت.

کمیته بین المللی المپیک گفت که با مقامات طالبان در مورد این تیم مشورت نکرده و مقامات طالبان به بازی‌ها دعوت نشده‌اند.

مارک آدامز، سخنگوی کمیته ملی المپیک افغانستان در ماه گذشته تایید کرد که کمیته ملی المپیک افغانستان متشکل از رئیس و دبیر کل که هر دو در تبعید به سر می برند، همچنان تنها طرف حساب آن برای آماده سازی و مشارکت تیم افغانستان باقی مانده است.

با این حال، داد محمد پاینده اختری، مدیر اجرایی کمیته افغانستان که هنوز در افغانستان است، گفت که در حالی که ورزشکاران زن در خارج از کشور سازماندهی شده بودند، این کمیته با مقامات طالبان تنها برای امور ورزشکاران مرد هماهنگی می‌کرد.

« در حال حاضر ورزش دختران در افغانستان متوقف شده است. وقتی ورزش دختران انجام نمی شود چگونه می توانند به تیم ملی بروند؟»
سخنگوی اداره ورزش حکومت طالبان

مشوانی مدعی شد که دولت با آموزش و کمک هزینه تحصیلی از آنها حمایت کرده و گفته است که آنها فقط مسئولیت سه ورزشکار مرد در المپیک را بر عهده می‌گیرند.

این شرکت کنندگان با پرچم دولت سابق افغانستان که مورد حمایت غرب است به رقابت خواهند پرداخت. از زمان روی کار آمدن طالبان در سال ۲۰۲۱، این حکومت مشارکت زنان در ورزش و آموزش را محدود کرده است. سازمان ملل این محدودیت‌ها را «آپارتاید جنسیتی» نامیده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

کمیته بین‌المللی المپیک در سال ۱۹۹۹، در اولین دور حکومت طالبان بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱، زمانی که زنان نیز از ورزش منع شده بودند، افغانستان را از بازی‌ها محروم کرد. اما پس از برکناری طالبان، این ممنوعیت را برداشت.

بازی‌های المپیک تابستانی پاریس ۲۰۲۴، نخستین دور از بازی‌های المپیک  از زمان بازگشت حکومت طالبان است. این بار، کمیته بین المللی المپیک با رویکردی متفاوت تیم افغانستان را تأیید کرد، تا اطمینان حاصل شود که همه ۲۰۶ کشور دارای نماینده هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ساندرا کالیگارو: تمام حرفه عکاسی و خبرنگاری خود را مدیون افغانستان هستم

حلقه‌های پنج رنگ المپیک روی برج ایفل نصب شدند

شگفتی‌سازی تیم افغانستان در جام جهانی کریکت با پرچم و سرودی که طالبان ممنوع کرده است