Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آثار باستانی غارت‌شده عراق؛ مجموعه‌های باستانی دیگری از ژاپن و سوئیس در راه بغداد است

آثار باستانی غارت شده عراق
آثار باستانی غارت شده عراق Copyright Hadi Mizban/Copyright 2024 The AP. All rights reserved.
Copyright Hadi Mizban/Copyright 2024 The AP. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از  AP
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

وزیر امور خارجه عراق روز دوشنبه از تلاش‌های مشترک وزارت خارجه و وزارت فرهنگ این کشور، که منجر به بازیابی برخی از آثار باستانی عراق شد، قدردانی کرد. او در مراسم نمایش آثار باستانی غارت‌شده‌ای که در نتیجه زحمات این وزارت‌خانه‌ها کشف شدند، سخن می‌گفت.

آگهی

وزیر امور خارجه عراق روز دوشنبه از تلاش‌های مشترک وزارت خارجه و وزارت فرهنگ این کشور، که منجر به بازیابی برخی از آثار باستانی غارت‌شده عراق شد، قدردانی کرد.

او در مراسم نمایش آثار باستانی غارت‌شده‌ای که در نتیجه زحمات این وزارت‌خانه‌ها کشف شدند، سخن می‌گفت. قدمت برخی از اقلام به بین‌النهرین باستان باز می‌گردد.

بسیاری از آثار باستانی عراق در طول دهه‌ها جنگ و بی‌ثباتی به سرقت رفته است. پس از جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ و هرج و مرج ناشی از تهاجم نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۰۳، موزه ملی عراق غارت و هزاران اثر گرانبها مفقود شد. این امر منجر به از دست رفتن مجموعه‌هایی با ارزش فرهنگی بالا از موزه شد.

کشور عراق مکان‌‌های باستانی زیادی دارد که آن چنان که باید محافظت نمی‌شوند. اما در هر حال، بغداد در سال‌های اخیر، در جستجوی آثار غارت‌شده خود است.

مرمت میراث فرهنگی عراق نیز اکنون شتاب بیشتری گرفته و دولت عراق همکاری‌های نزدیکی با یونسکو با هدف بازیابی آثار به سرقت‌رفته آغاز کرده است.

برخی از آثار باستانی دزدیده‌شده که از ایالات متحده سر در آورده‌اند روز دوشنبه به وزارت فرهنگ عراق تحویل داده شد. مقامات آمریکایی این آثار باستانی را به محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق در سفر اخیرش به ایالات متحده تحویل داده بودند. این آثار در وزارت خارجه عراق به نمایش گذاشته شده است و در موزه ملی عراق نیز در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

مصنوعات قاچاق شامل خرده‌های سفال، سنگ‌نوشته‌، لوح‌هایی به خط میخی و سکه‌هایی بود که قدمت آن‌ها به تمدن سومری باستان، یعنی حدود ۴۰۰۰ سال پیش، بازمی‌گردد.

این اشیاء قیمتی ندارند و به ناشناخته‌‌هایی از تاریخ عراق، از نظر زبان‌های باستانی و تاریخ بین النهرین، پاسخ می‌دهند.

وزارت خارجه عراق آثار بازیافته‌ای را که در هفته‌های پس از سقوط رژیم صدام حسین در سال ۲۰۰۳ به خارج از کشور قاچاق شده بود، به نمایش گذاشته است.

به گفته مقام‌های عراقی، برخی از اشیا باستانی به نمایش‌گذاشته شده نیز از کشورهای ثالث به عراق بازگردانده شده است.

وزیر امور خارجه عراق در این مراسم تاکید کرد که قرار است این ماه «مجموعه‌های کمیاب باستانی»‌ از سوی سوئیس و ژاپن نیز به این کشور بازگردانده شود.

به کانال تلگرام فارسی بپیوندید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم «پلنگ سیاه»؛ فرانسه نمایش سربازانش در نقش «غارتگران آفریقا» را محکوم کرد

بازگرداندن گنجینه‌های غارت شده آفریقا؛ آیا کشورهای دیگر از فرانسه پیروی خواهند کرد؟

نمایش تابلوهای غارت شده توسط نازی‌ها در موزه لوور فرانسه