Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ضد فرانسه یا شکنجه‌گر زندانیان در ایران؛ انجمن حقوق بشری شکایتی را علیه « بشیر بی‌آزار» ارائه داد

عکس تزئینی
عکس تزئینی Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انجمن حقوق بشری «عدالت ایران» در فرانسه به همراه عده‌ای از قربانیان حقوق بشر شکایتی را علیه «بشیر بی‌آزار» در پاریس تنظیم کردند. اگر دادگاه تصمیم به پیگیری آن بگیرد، می‌توان او را تا زمان محاکمه در فرانسه نگه داشت.

آگهی

بشیر بی‌آزار از سوم ژوئن در بازداشت اداری در فرانسه به سر می‌برد و در انتظار اخراج از این کشور به دلایل جداگانه‌ای است.

وکیل وی بازداشت و اخراج برنامه ریزی شده او را «سیاسی» خوانده و محکوم کرد. همزمان مقامات ایرانی نیز فرانسه را به دلیل دستگیری او محکوم کرده و خواهان آزادی وی شده‌اند.

جزئیات شکایت علیه «بی آزار»

شکایت تنظیم شده علیه بی‌آزار وی را به همدستی در شکنجه به دلیل کار سابق او در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران متهم می‌کند. در این شکایت از او به عنوان مدیر سابق تولید در این سازمان یاد شده است. رسانه‌های دولتی ایران بی‌آزار را یک «شخصیت فرهنگی» توصیف کرده‌اند.

در این شکایت عنوان شده است که تلویزیون دولتی ایران به طور منظم بیانیه‌ها و مصاحبه‌هایی را با زندانیان ایرانی یا خارجی پخش می‌کند، مصاحبه‌هایی که از منظر این فعالان نوعی اعتراف‌گیری اجباری است.

شیرین اردکانی وکیل و عضو انجمن حقوق بشری اعلام کرد که «نشانه‌های جدی» وجود دارد که نشان می‌دهد بی‌آزار ممکن است «به طور شخصی» در ضبط این‌گونه برنامه‌ها و بدرفتاری و شکنجه روانی زندانیان نقش داشته باشد.

این شکایت همچنین او را متهم می‌کند که در خاک فرانسه به‌عنوان عامل جمهوری اسلامی، به دنبال جمع‌آوری اطلاعات درباره فعالان و روزنامه‌نگاران تبعیدی و ارعاب آن ها بوده است.

اردکانی هدف از این شکایت را جلوگیری از اخراج وی به ایران دانست تا «تمام بازجویی‌ها و تحقیقات برای افشای حقیقت انجام شود.» 

بشیر بی آزار
بشیر بی آزاررسانه‌های داخلی

بازداشتی سیاسی

پلیس فرانسه در روز سوم ژوئن بشیر بی‌آزار را در شهر «دیژون» در شرق فرانسه دستگیر و اکنون در شهر «متز» تحت بازداشت اداری قرار داد.

در پاریس، یک منبع پلیس که نخواست نامش فاش شود، به خبرگزاری فرانسه گفت که «سخنان ضد فرانسوی» او عامل «اقدامات اخراجی» علیه اوست.

بی‌آزار در ماه‌های گذشته در رسانه‌های اجتماعی فعال بوده و در بحبوحه جنگ میان اسرائیل و گروه شبه‌نظامی حماس در غزه، به شدت از فلسطینی‌ها حمایت کرده است.

راشد لمودا، وکیل فرانسوی او به خبرگزاری فرانسه گفت: «از نظر قانونی هیچ موردی وجود ندارد که این اقدام را توجیه کند.»

قرار بازداشت اداری وی در تاریخ ۱۷ خرداد به مدت ۲۸ روز تمدید شد. وکیل او در مورد «سیاسی خواندن» این دستگیری عنوان کرد که «سیاست جایی در قانون ندارد.»

محکومیت بازداشت توسط مقامات ایران

روز دوشنبه، کاظم غریب آبادی، رئیس شورای عالی حقوق بشر در ایران بازداشت وی را محکوم کرد. وی در صفحه ایکس خود نوشت: «دستگیری یک شهروند ایرانی توسط پلیس فرانسه به دلیل دفاع از مردم مظلوم فلسطین رسوایی دیگری برای فرانسه در حوزه حقوق بشر است.»

روزنامه فرانسوی لوموند اعلام کرد که فرمان اخراج صادر شده توسط وزارت کشور فرانسه، بی‌آزار را به عنوان «عامل نفوذ مرتبط با سرویس‌های اطلاعاتی» ایران متهم کرده است. وکیل او به شدت این اتهام را رد کرد.

سه شهروند فرانسوی که پاریس آن‌ها را «گروگان‌های دولتی» توصیف می‌کند، در حال حاضر در ایران زندانی هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک فرانسوی متهم به سوء قصد علیه نماینده اسپانیا و مظنون به همکاری با ایران در هلند بازداشت شد

اتهام جاسوسی به ایران و دو کشور دیگر؛ وزیر کشور آلمان وضعیت امنیتی را «متشنج» توصیف کرد

مردی که در تبادل با حمید نوری از زندان ایران آزاد شد بلافاصله با دوست‌پسرش نامزد کرد