Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نتیجه مشورت وارث اتریشی با شهروندان؛ حاتم‌بخشی میلیون یورویی به سازمان‌های مردم‌نهاد رسید

سخنرانی مارلن انگلهورن در نشستی با موضوع «ما در مورد پول صحبت می کنیم!» در کنفرانس «ری: / Re:» برای جامعه دیجیتال با شعار «پول نقد» در برلین به تاریخ ۵ ژوئن ۲۰۲۳.
سخنرانی مارلن انگلهورن در نشستی با موضوع «ما در مورد پول صحبت می کنیم!» در کنفرانس «ری: / Re:» برای جامعه دیجیتال با شعار «پول نقد» در برلین به تاریخ ۵ ژوئن ۲۰۲۳. Copyright Jan Zappner/Jan Zappner/re:publica
Copyright Jan Zappner/Jan Zappner/re:publica
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک شهروند اتریشی-آلمانی به نام مارلین اِنگِلهورن، به پنجاه نفر از مردم عادی این فرصت را داد تا ارثی که به او رسیده بود را بین سازمان‌های مختلف، از جمله یک موسسه خیریه کمک به بی‌خانمان‌ها و یک انجمن حفاظت از طبیعت، بازتوزیع کنند.

آگهی

خانم انگلهورن بیش از ۲۵ میلیون یورو از ارث خود را بین سازمان‌های مختلف توزیع کرده است.

از میان ۷۷ سازمانی که این پول را دریافت خواهند کرد، ۳۰۰ هزار یورو به «خوابگاه‌های خودگردان زنان اتریش» اهدا خواهد شد. یک خیریه فعال در امور احیای طبیعت به نام «بنیاد کومون» نیز ۱۰۰ هزار و ۴۰۰ یورو دریافت خواهد کرد.

«انجمن حفاظت از طبیعت اتریش»، یک سازمان حمایت از بی‌خانمان‌ها، یک اندیشکده و یک سازمان مردم‌نهاد دیگر نیز هر کدام بیش از یک میلیون یورو دریافت خواهند کرد.

سایر دریافت‌کنندگان ارث مارلین شامل باشگاه‌های فوتبال که بدون تبعیض عضو می‌گیرند و سازمان‌هایی هستند که مسکن ارزان‌قیمت ارائه می‌دهند.

کلاس فلسفه و اقتصاد برای کمیته داوری

این زن ۳۱ ساله اتریشی-آلمانی گروهی متشکل از ۵۰ شهروند را که به طور تصادفی انتخاب شده بودند در شهر سالزبورگ گرد هم آورد تا در مدت زمان چند ماه بتوانند در مورد بهترین روش تقسیم ثروت او گفتگو کنند.

انگلهورن برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه چگونه ثروت خود را ببخشد، ۱۰ هزار دعوت‌نامه به صندوق‌های پست خانواده‌های سراسر اتریش ارسال کرد. کسانی که به شرکت در این تصمیم‌گیری پاسخ مثبت دادند، مجمعی تحت عنوان «شورای شریف برای بازتوزیع اموال» را تشکیل دادند.

به اعضایی که برگزیده شدند مجموعه‌ای از سخنرانی‌ها، از جمله سخنرانی‌هایی از فیلسوفان و اساتید اقتصاد، در قالب کلاس‌هایی ارائه شد تا تصمیم‌گیری‌های آن‌ها در مورد نحوه توزیع ثروت انگلهورن را راهنما و الهام‌بخش باشد.

هدف نهایی این پروژه برداشتن گام‌هایی برای رسیدگی به مسائل عدالت اجتماعی و عدالت مالی اعلام شده است.

حرکت اعتراضی به نبود سازو کار مالیات بر ارث

انگلهورن از نوادگان فردریش انگلهورن، موسس شرکت داروسازی آلمانی «ب.آ.اس.اف» است. خانواده انگلهورن پیش از این نیز مالک شرکت داروسازی آلمانی «بوهرینگر مانهایم» بودند.

مجله آمریکایی فوربس، ثروت خالص این خانواده را ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار (تقریبا ۴ میلیارد یورو) تخمین زده است.

مالیات بر ارث در سال ۲۰۰۸ میلادی در اتریش برداشته شد و آن را به یکی از معدود کشورهای اروپایی تبدیل کرد که مالیات بر ارث وضع نمی‌کند.

انگلهورن سال‌ها‌ است که فعالانه تلاش می‌کند تا دولت اتریش مالیات بر ارث از جمله در مورد خودش را بازگرداند. او می‌گوید این ناعادلانه است که با وجود اینکه کاری برای به دست آوردن این ثروت انجام نداده است، باید آن را دریافت کند.

انگلهورن در بیانیه‌ای گفت: «اگر سیاستمداران کار خود را انجام ندهند و بازتوزیع ثروت را دستور کار خود قرار ندهند، پس من باید ثروتم را خودم بازتوزیع کنم.»

انگلهورن اوایل سال جاری میلادی، به خبرگزاری آلمان گفته بود قصد دارد مقداری از این پول را برای خود نگه دارد. این تصمیم با هدف اطمینان از ثبات مالی او در حین پیدا کردن یک  شغل جدید یا فعالیت‌های دیگر است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وارث بنیانگذار برند لوکس هرمس ۱۰ میلیارد یورو به باغبان خانه‌اش می‌بخشد

همه فرزندان نخست وزیر اسبق ایتالیا میلیاردر شدند

تقسیم ثروت ۶ میلیارد یورویی‌ برلوسکونی؛ دوست دختر ۳۳ ساله ۱۰۰ میلیون یورو به ارث برد