Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

قیمت گران‌ترین گاو دنیا با قیمت آپارتمانی در قلب نیویورک برابری کرد

ویاتینا، گران‌ترین گاو جهان
ویاتینا، گران‌ترین گاو جهان Copyright Silvia Izquierdo/Copyright 2024 The AP. All rights reserved
Copyright Silvia Izquierdo/Copyright 2024 The AP. All rights reserved
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

برزیل بزرگترین صادر کننده گوشت گاو در جهان است و به همین دلیل صدها میلیون گاو در این کشور پرورش داده می‌شود. اما یکی از آن‌ها استثنایی است و قیمتش با یک آپارتمان ۱۸۰ متری در قلب نیویورک برابری می‌کند. دوربین‌های امنیتی، یک دامپزشک و یک نگهبان مسلح از این گاو ماده سفید رنگ و غول پیکر محافظت می‌کنند.

آگهی

بر اساس کتاب رکوردهای گینس، «ویاتینا-۱۹ فیو مارا مویز» (Viatina-19 FIV Mara Movéis) با ارزش چهار میلیون دلار، گران‌ترین گاو جهان است که در یک حراجی به فروش رسیده است. این میزان سه برابر آخرین رکورددار است.

همچنین وزن هزار و ۱۰۰ کیلوگرمی «ویاتینا» دو برابر یک گاو بزرگسال هم‌نژاد او است.

صنعت تولید گوشت گاو یکی‌ از منابع اصلی توسعه اقتصادی برزیل است و دولت این کشور در تلاش برای تسخیر بازارهای جهانی است. این کشور به عنوان بزرگترین صادرکننده گوشت گاو در جهان امیدوار است که گوشت تولیدیش در سبد خرید همگان جا داشته باشد.

«ویاتینا» در واقع تجسم جاه‌طلبی‌های دولت برزیل در پرورش گاو گوشتی و محصول سال‌ها تلاش این کشور برای پرورش گاوهای فربه‌تر و گوشتی‌تر است.

گاوهای پیروز در رقابت‌های پرورش گاو برزیل، در حراجی‌ها به قیمت‌های گزاف فروخته می‌شوند. این قیمت‌ها آن‌چنان بالا است که حتی دامداران ثروتمند مالکیت این حیوانات را به صورت اشتراکی خریداری می‌کنند. این دامداران تخمک‌‌ها و مایع منی این گاو‌های قهرمان را استخراج و از آن برای لقاح مصنوعی، تولید جنین، اصلاح نژاد و پرورش گاوهای جدید استفاده می‌کنند.

ویاتینا، گران‌ترین گاو جهان
ویاتینا، گران‌ترین گاو جهانSilvia Izquierdo/Copyright 2024 The AP. All rights reserved

نی پریرا، یکی از مالکان «ویاتینا» می‌گوید: «ما گاوهای برترمان را نمی‌کشیم، بلکه آن‌ها را پرورش و تکثیر می‌کنیم. با این کار در نهایت ما غذای همه جهان را تامین می‌کنیم. من فکر می‌کنم ویاتینا قادر به انجام این کار است.»

لورانی مارتینز، دختر پریرا که دامپزشک و دست راست او است، می‌گوید: «بهای خیره‌کننده ویاتینا به دلیل سرعت عضله‌سازی، باروری و بیش از همه میزان انتقال این خصوصیت‌ها به نسل بعدی است.»

پرورش‌دهندگان همچنین برای وضعیت بدنی، استحکام سم‌ها، اطاعت، توانایی مادری و زیبایی گاو اهمیت قائل هستند. دامدارانی که قصد دارند نژاد گاو‌هایشان را اصلاح و آن‌ها را ارتقای ژنتیکی دهند، حدود ۲۵۰ هزار دلار جهت به‌دست آوردن فرصتی برای جمع‌آوری تخمک‌های ویاتینا پرداخت می‌کنند.

لورانی مارتینز می‌افزاید: «ویاتینا بیش از هر گاو دیگری به کمال نزدیک است. او یک گاو کامل است و همه مشخصاتی که مالکان به دنبال آن‌اند را دارد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گاوهای سازگار با تغییرات اقلیمی و با انتشار گاز متان کمتر پرورش می‌یابند

هیجان با گاوهای نر ژیان در جشنواره «سن فرمین» ۲۰۲۳ اسپانیا

ثبت رکورد ساندویچ ۷۴ متری در مکزیک؛ از گوشت گاو تا تمساح و شترمرغ در ساندویچ ۸۰۰ کیلویی