Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پاپ فرانسیس از دگرباشان جنسی عذرخواهی کرد

پاپ فرانسیس
پاپ فرانسیس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

واتیکان در ۲۸ مه (۸ خرداد ۱۴۰۳) اعلام کرد که پاپ فرانسیس، که حرفش همه جا هست که از واژه‌ای بسیار تحقیرآمیز برای توصیف جامعه همجنس‌گرایان زن و مرد، دوجنس‌گرایان و تراجنسیتی‌ها (LGBT) استفاده کرده است، قصد استفاده از کلام به عنوان ابزار «همجنس‌گرا هراسی» را نداشته است.

آگهی

متئو برونی، سخنگوی واتیکان در بیانیه‌ای اعلام کرد که: «پاپ هرگز قصد توهین یا بیان با عبارات همجنسگرا هراسانه نداشته، و از همه کسانی که از اصطلاحی که گفته می‌شود از زبان پاپ بیان شده است، آزرده خاطر شده‌اند عذرخواهی می‌کند.»

رسانه‌های ایتالیایی روز دوشنبه گزارش دادند پاپ فرانسیس در یک جلسه محرمانه با اسقف‌های ایتالیایی ضمن تکرار اینکه نباید به همجنس‌گرایان اجازه کشیش شدن داده شود، از اصطلاحی بسیار تحقیرآمیز برای جامعه دگرباشان جنسی استفاده کرده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

نشریه‌های لا رپوبلیکا و کوریره دلا سرا، پرتیراژترین روزنامه‌های ایتالیا، هر دو جمله‌ای از پاپ فرانسیس را نقل کرده‌اند که گفته است مدارس دینی یا کالج‌های کشیشی در حال حاضر بیش از حد مملو از «frociaggine» هستند. یک اصطلاح مبتذل ایتالیایی که معادل مودبانه‌اش تقریباً به عنوان «همجنس‌باز» ترجمه می‌شود.

لا رپوبلیکا این خبر را به نقل از چندین منبع ناشناس منتشر کرده، در حالی که کوریره دلا سرا گفته است چند اسقف ناشناس اظهارات پاپ را تایید کرده‌اند اما گفته‌اند او به عنوان یک آرژانتینی‌الاصل ممکن است متوجه نشده باشد اصطلاح ایتالیایی‌ای که استفاده کرده توهین‌آمیز است.

وب‌سایت شایعات سیاسی «داگوسپیا» اولین پایگاهی بود که در مورد این اتفاق گزارش داد. گفته می‌شود این اظهارات در جلسه مورخه ۲۰ مه بیان شده، زمانی که کنفرانس چهار روزه اسقف‌های ایتالیا با یک جلسه غیرعلنی با پاپ فرانسیس افتتاح شده است.

پاپ فرانسیس که ۸۷ سال سن دارد، به عنوان رهبری در کلیسای کاتولیک رومی شناخته می‌شود که نسبت به جامعه دگرباشان جنسی رویکردی مداراجویانه‌تر دارد.

او در سال ۲۰۱۳، در آغاز دوران صدارتش، گفت: «اگر شخصی همجنس‌گرا باشد و به دنبال خدا باشد و حسن نیت داشته باشد، من چه کسی هستم که او را قضاوت کنم؟»

زمانی که او در سال گذشته به کشیش ها اجازه داد برای زوج‌های همجنس‌گرا طلب آمرزش کنند، محافظه‌کاران مسیحی سخت به او واکنش نشان دادند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با این وجود، او در سال ۲۰۱۸ در ملاقات با اسقف‌های ایتالیایی پیام مشابهی را در مورد همجنس‌گرایان در مدارس دینی کاتولیک اظهار کرد (منهای کلمات نامناسب گزارش شده) و به آنها گفت که متقاضیان سمت کشیشی را به دقت بررسی کنند و هرگونه موارد مشکوک به همجنس‌گرایی را رد کنند.

در سندی در سال ۲۰۰۵ در زمان بندیکت شانزدهم، پاپ پیش از فرانسیس منتشر شد، واتیکان گفته است کلیسا می‌تواند کسانی را که «دستکم سه سال به وضوح بر تمایلات همجنس‌گرایانه خود غلبه کرده‌اند»، به عنوان کشیش بپذیرد.

در این سند آمده است همجنس‌گرایان، کسانی که تمایلات همجنس‌گرایانه «عمیق» دارند و کسانی که از «فرهنگ به اصطلاح همجنس‌گرایان» حمایت می‌کنند باید از ورود به جرگه کشیشان منع شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انقلاب در واتیکان؛ پاپ فرانسیس اجازه داد برای زوج‌های همجنس مراسم مذهبی برگزار شود

پاپ فرانسیس بر غسل تعمید فرزندان زوج‌های همجنس‌گرا در کلیسای کاتولیک مهر تایید زد

پاپ برای نخستین بار شراکت زندگی قانونی همجنسگرایان را تأیید کرد