Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واتیکان: پاپ بر زندگی مشترک همجنس‌گرایان مهر تایید نزده است

سخنان پاپ درباره زندگی مشترک قانونی همجنس‌گرایان
سخنان پاپ درباره زندگی مشترک قانونی همجنس‌گرایان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این یادداشت همچنین گفته شده که در مستند فرانچسکو، بخشی از سخنان پاپ که در آن با ازدواج همجنس‌گرایان اعلام مخالفت کرده، حذف شده است.

آگهی

واتیکان می‌گوید اظهارات پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان درباره لزوم قانونی شدن زندگی مشترک همجنس‌گرایان که ماه گذشته در یک فیلم مستند نشان داده شد، خارج از بحث بوده و نشانه تغییر در آموزه‌های کلیسا در مورد همجنس‌گرایان و تأیید ازدواج آنها نیست.

فیلم مستند «فرانچسکو» که پیش‌نمایش آن روز ۲۱ اکتبر (۳۰ مهر) در جشنواره فیلم رم جنجال بر پا کرد، بخشی از مصاحبه پاپ فرانسیس را نشان می‌دهد که می‌گوید همجنس‌گرایان حق حضور در یک خانواده را دارند و نیاز است تا قوانینی برای شراکت زندگی همجنسگرایان به وجود آید.

پخش این اظهارات پاپ واکنش‌های زیادی را به ویژه در میان رهبران مسیحی کاتولیک برانگیخت. رهبران مذهبی با گرایش لیبرال این موضع را ستوده و محافظه‌کاران خواستار توضیح فوری واتیکان برای روشن شدن موضوع شدند. هفته گذشته وزارت امور خارجه واتیکان بی سر و صدا یک «یادداشت توضیحی» در این زمینه برای سفیران خود در کشورهای مختلف فرستاد تا آنها آن را به اسقف‌ها بدهند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

ابتدا زندگینامه‌نویس پاپ فرانسیس، یعنی آستین ایورای از وجود چنین یادداشتی پرده برداشت و سپس یک منبع واتیکان روز دوشنبه ۲ نوامبر (۱۲ آبان) آن را تأیید کرد. سفیر واتیکان در مکزیک نیز این یادداشت را در صفحه فیس بوک خود همرسان کرد. در این یادداشت چنین توضیح داده شده که در آن فیلم مستند، دو پاسخ پاپ به دو پرسش با موضوع جداگانه با هم مخلوط و به یک پاسخ واحد تبدیل شده است، به طوری که پرسش‌ها و صحبت‌های میان این دو پاسخ حذف گردیده است.

کارگردان مستند فرانچسکو که یک یهودی روسی‌تبار به نام اوگنی آفینیوسکی است، به خبرنگاران گفت که خودش با پاپ مصاحبه کرده اما روزنامه‌نگاران بعدا تصاویر این مصاحبه را که پاپ در سال ۲۰۱۹ با شبکه تلویزیونی «تله‌ویزا»ی مکزیک انجام داده بود، پیدا کردند. برخی از این تصاویر قبلاً پخش نشده بود. آفینیوسکی پس از پیش‌نمایش مستند، از سخن گفتن درباره مراحل تدوین فیلم خودداری کرد.

در یادداشت واتیکان آمده است که در نقل قول اول، پاپ به حق همجنس‌گرایان برای پذیرفته شدن در خانواده‌های خود به عنوان فرزند، خواهر و برادر اشاره داشته است، اما برخی از این اظهارات چنین برداشت کرده‌اند که همجنس‌گرایان حق تشکیل خانواده دارند. در این یادداشت همچنین گفته شده که در مستند فرانچسکو، بخشی از سخنان پاپ که در آن با ازدواج همجنس‌گرایان اعلام مخالفت کرده، یا جایی را که می‌گوید منظورش از قوانین مدنی برای همجنسگرایان، قانون برخی کشورها برای دادن حقوقی مانند حق برخورداری از مراقبت‌های بهداشتی است، «حذف» شده است.

نویسندگان این یادداشت همچنین با يادآوری این که جمله «صحبت در مورد ازدواج همجنس‌گرایان بی‌مورد است»، نیز از سخنان پاپ در فیلم بریده شده، افزوده‌اند: «روشن است که پاپ فرانسیس به برخی از مقررات دولت‌ها اشاره کرده و منظور او مطمئناً آموزه‌های کلیسا که او بارها و بارها و در طول سالیان آن را تبیین و تأیید کرده، نبوده است.»

بر پایه آموزه‌های کلیسا، داشتن گرایش به همجنس، گناه نیست بلکه فعل همجنس‌گرایانه گناه است و با خود همجنس‌گرایان باید با احترام رفتار شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واتیکان با لایحه ضد دگرباش‌ستیزی در ایتالیا مخالفت کرد

واکنش زوج‌های همجنسگرای کاتولیک به دفاع پاپ؛ گامی مثبت یا بی‌حاصل؟

پاسخ بحث‌برانگیز پاپ به سوالی درباره همجنسگرایی فرزندان