Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رسول‌اف در کنار گلشیفته فراهانی؛ کارگردانی که از تهران طرد شد در جشنواره کَن تشویق

رسول‌اف در کنار گلشیفته فراهانی در جشنواره فیلم کن در فرانسه
رسول‌اف در کنار گلشیفته فراهانی در جشنواره فیلم کن در فرانسه Copyright Andreea Alexandru/2024 Invision
Copyright Andreea Alexandru/2024 Invision
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

زمانی که محمد رسول‌اف تصمیم به فرار از ایران گرفت با حکم هشت سال زندان مواجه بود، حکمی که ماهیت سازش‌ناپذیر فیلم آخر وی با عنوان «دانه انجیر معابد»، اگر رسول‌اف ایران می‌بود، بر مدت آن می‌افزود و برایش دردسرسازتر می‌شد.

آگهی

فیلم‌ها و بیانیه‌های او در انتقاد از خشونت‌های حکومت ایران علیه معترضان قبلاً برای او یک رشته طولانی از محکومیت‌های مختلف، از زندان گرفته تا ممنوعیت فیلم‌سازی و محدودیت‌های سفر و مصادره گذرنامه‌اش در سال ۲۰۱۷ را بدنبال داشت. این بار هم حکم زندان برای او سفر طولانی و خطرناکی در امتداد مرزهای کوهستانی ایرانی را ارمغان داشت، ارمغانی که او را به فستیوال کن رسانید.

اکنون و دو هفته پس از خروج از ایران، رسول‌اف با یک فیلم بلند در جشنواره کن شرکت می کند. او در جایی که کارگردانانی نظیر فرانسیس فورد کاپولا و کوین کاستنر به خاطر سرمایه‌گذاری پول خود در فیلم‌هایشان مورد ستایش قرار گرفته‌اند، شاید خیلی پیش‌روتر بود و جان خود را برای ارائه این فیلم به خطر انداخته است.

محمد رسول‌اف با عکس‌های سهیلا گلستانی و میثاق زارع در دست، در فستیوال کن
محمد رسول‌اف با عکس‌های سهیلا گلستانی و میثاق زارع در دست، در فستیوال کنScott A Garfitt/2024 Invision

وی روز پنجشنبه در جشنواره کن گفت : «داستان‌های بسیار بیشتری برای گفتن، روایت‌های بسیار بیشتر و فیلم‌هایی برای ساختن دارم. این چیزی بود که مرا متقاعد کرد که ایران را ترک کنم. باید به این ماموریت ادامه می‌دادم. احساس می کنم رسالت من این است که مخاطبان دنیا را به این داستان‌ها، به این روایت ایرانی پیوند دهم. این برنامه من برای سال‌های آینده است.»

سفر پیچیده و شگفت‌آور رسول‌اف و فیلم انفجاری او وعده رقابتی تنگاتنگ را برای این دوره از مسابقه جشنواره کن می‌دهد. قرار است برنده جایزه نخل طلا روز شنبه یعنی یک روز بعد از اکران «دانه انجیر معابد» معرفی شود و گفته می‌شود این فیلم از فیلم‌های محبوب این دوره از جشنواره است.

داستان «دانه انجیر معابد»‌ که به طور سری فیلمبرداری شده است، در جریان اعتراضات گسترده سال ۲۰۲۲ در ایران اتفاق می‌افتد و شامل کلیپ‌های واقعی از این اعتراضات است که بیشتر با تلفن همراه ضبط شده‌اند و بعضا صحنه‌های خشن و دردناکی را به تصویر می‌کشند.

این فیلم زندگی یک خانواده تخیلی چهار نفره - یک پدر، مادر و دو دختر - را دنبال می کند که به شدت آشفتگی سیاسی را درونی می کنند. پدر خانواده که دادستان است، وظیفه قضایی پیگرد معترضان را دارد. او در طول فیلم به طور فزاینده‌ای نسبت به همسر و دخترانش بدگمان می شود، زیرا فیلم به بررسی تلخی از تاریکی در ایران معاصر تبدیل می‌شود.

رسول اف و فراهانی در کنار یکدیگر بر روی فرش قرمز در جشنواره کن فرانسه
رسول اف و فراهانی در کنار یکدیگر بر روی فرش قرمز در جشنواره کن فرانسهAndreea Alexandru/2024 Invision

اگرچه مقامات ایرانی علناً حکم رسول‌اف را تایید نکرده‌اند، وکیل این فیلمساز گفت که او اخیراً به دلیل فیلم‌ها و اظهارات عمومی تحت عنوان «نمونه‌هایی از تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» به زندان و شلاق محکوم شده است.

فیلم «دانه انجیر معابد» به‌طور مخفیانه در ایران با حضور بازیگران و گروه کوچکی فیلمبرداری شد. قبل از تدوین فیلم، تعدادی از بازیگران نیز از ایران گریختند. محمد رسول‌اف پیشتر اعلام کرد که برخی از دستندرکاران فیلم و خانواده‌هایشان بازجویی شده‌اند و دفتر فیلمبردار مورد حمله قرار گرفته است.

رسول‌اف حدود دو هفته پیش وارد آلمان شد و به سرعت نسخه نهایی فیلم را قبل از ارسال به جشنواره تکمیل کرد.

رسول‌اف توضیح می دهد: «فیلم سازی و خلق هنری برای من حیاتی است. این راه من برای زنده ماندن و ادامه زندگی است. هیچ راه دیگری برای زندگی کردن وجود ندارد.»

برای او هیچ تغییری در علایقش ایجاد نشده است. او می‌گوید می‌خواهد داستان‌هایی درباره آزادی و حقوق بشر، یا فقدان آن‌ها در محیط اطرافش و در جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند، تعریف کند.

رسول‌اف توضیح می دهد: «فیلم سازی و خلق هنری برای من حیاتی است. این راه من برای زنده ماندن و ادامه زندگی است. هیچ راه دیگری برای زندگی کردن وجود ندارد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محمد رسول‌اف پس از خروج از ایران امروز وارد جشنواره کن شد

محمد رسول‌اف در آستانه شروع جشنواره کن «مخفیانه» از ایران خارج شد

حکم پنج‌سال حبس محمد رسول‌اف پس از تایید در دادگاه تجدید نظر به اجرای احکام رفت