Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ائتلاف راست‌ها برای تشکیل دولت در هلند؛ خیرت ویلدرس نخست وزیر نمی‌شود

خیرت ویلدرس
خیرت ویلدرس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خیرت ویلدرس، سیاستمدار راستگرا و اسلام‌ستیز هلندی شش ماه پس از پیروزی در انتخابات این کشور، توانست با سه حزب دیگر برای تشکیل دولت به توافق برسد.

آگهی

ائتلاف چهار حزبی آقای ویلدرس زمینه را برای شکل‌گیری یک دولت دست راستی دیگر در اروپا فراهم سازد، آن‌هم در شرایطی که تنها چند هفته دیگر انتخابات پارلمان اروپا در سراسر قاره سبز برگزار خواهد شد. 

این ائتلاف شمال حزب «برای آزادی»، حزب «خلق برای آزادی و دموکراسی»، حزب «قرارداد اجتماعی جدید» و همچنین حزب «جنبش کشاورزان و شهروندان» خواهد بود. ویلدرس گفته که انتظار ندارد خودش نخست وزیر شود زیرا برای شرکای ائتلافی بسیار افراطی است اما حزب آزادی او نیروی محرکه‌ای برای این ائتلاف چهار حزبی خواهد بود. 

با توجه به اینکه احزاب راست افراطی و پوپولیست‌ها در حال حاضر یا رهبری و یا دست‌کم بخشی از حکومت در ۱۲ کشور از ۲۷ عضو اتحادیه اروپا را در اختیار دارند، نتایج آخرین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که آنها در انتخابات ۶ تا ۹ ژوئن پارلمان اروپا به دست‌آوردهای قابل توجهی خواهند رسید. 

حزب «برای آزادی» آقای ویلدرس در انتخابات هلند موفق شد ۳۷ کرسی از مجموع ۱۵۰ صندلی پارلمان این کشور به دست آورد. در ائتلاف شکل گرفته این چهار حزب در مجموع ۸۸ کرسی دارند و این کار را برای تشکیل دولت آینده هموار خواهد کرد. 

به نظر می‌رسد که ویلدرس پس از دو دهه حضور در اپوزیسیون فرصتی داشت که رهبری کشورش را در اختیار بگیرد اما ظاهرا او به منظور پیشبرد بیشتر برنامه‌های خود ترجیح داده کنار بکشد، هرچند نقشی بی‌سابقه در دولت آتی هلند برعهده خواهد داشت و بخشی از حاکمیت آینده این کشور به شمار خواهد رفت. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

انتخابات پارلمان اروپا در کمتر از یک ماه دیگر در حالی برگزار می‌شود که از فنلاند تا کرواسی احزاب راست‌گرا بخشی از ائتلاف‌های حکومتی در اروپا هستند و سیاستمدارانی راستگرا قدرت را در ایتالیا، مجارستان و اسلواکی به دست گرفته‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا «اسلام‌هراسی» و «اتحادیه اروپا ستیزی» خیرت ویلدرس مانع ائتلاف و تشکیل دولت آینده هلند می‌شود؟

اروپا را به هراس انداخت اما چرا فقیرترین محله روتردام هلند از پیروزی ویلدرس خوشحال است؟

دردسرهای راست‌افراطی هلند برای تشکیل دولت ائتلافی؛ راست‌‌ میانه حضور در کابینه خیرت ویلدرس را رد کرد