Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

با ویلدرس، کابوس اروپا آشنا شوید: مخالف مهاجران و مسلمانان، دوست اسرائيل و طرفدار خروج از اتحادیه

خرت ویلدرز
خرت ویلدرز Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خیرت ویلدرس که او را باید بزرگترین کابوس مهاجران، پناهجویان و البته اتحادیه اروپا نامید توانست در انتخابات هلند به سادگی پیروز شود و حالا می‌توان انتظار داشت که طی ماه‌های آینده و پس از مذاکرات فراوان و پیچیده میان احزاب مختلف این کشور، زمینه برای معرفی او به عنوان نخست وزیر جدید هلند هموار شود.

آگهی

آقای ویلدرس که در طول مبارزات انتخاباتی خود، از شدت حملات ضد اسلامی کاهسته بود، ترجیح داد بر مسائلی مانند هزینه‌های زندگی و مهاجرت تمرکز کند. با توجه به آرایی که حزب او، «برای آزادی» کسب کرده هرچند ویلدرس بیش از سایر احزاب موفق بوده اما برای تشکیل کابینه به ائتلاف با دیگر جریان‌های سیاسی این کشور نیازمند خواهد بود. 

اما سیاست‌های این حزب چیست و چه چشم اندازی از حکمرانی ویلدرس بر هلند می‌توان در نظر گرفت؟ 

«مساجد تعطیل شوند»

برنامه انتخاباتی حزب برای آزادی می گوید با کاهش سیل پناهندگی و مهاجرت به هلند، اسلامی شدن کشور نیز کاهش می‌یابد. این مانیفیست همچنین می‌افزاید که هلند یک کشور اسلامی نیست و در نتیجه مدارس اسلامی، قرآن و مساجد هم در آن جایی ندارند. حزب آقای ویلدرس خواستار کم شدن اثرات اسلام در هلند است و به باور آنها این امر با مهاجرت کمتر غیرغربی‌ها و توقف اعطای پناهجویی با افرادی که از این کشورها می‌آیند هموار می‌شود. 

همچنین این حزب خواستار ممنوعیت استفاده از روسری در اماکن دولتی شده است. 

با این حال آقای ویلدرس اخیرا مواضع ضد اسلامی خود را قدری نرم‌تر کرده و می‌داند برای اینکه بتواند همراهی احزاب دیگر برای تشکیل دولت را داشته باشد، باید قدری معقول‌تر رفتار کند. او روز چهارشنبه و در سخنرانی پیروزی خود در این خصوص گفت: «به خوبی درک می‌کنم که احزاب نمی‌خواهند در دولتی مشارکت داشته باشند که خواهان اقدامات خلاف قانون اساسی است. ما قرار نیست در مورد مساجد، قرآن و مدارس اسلامی صحبت کنیم.» 

«مهار سونامی پناهجویان و مهاجران»

حزب «برای آزادی» یا همان PVV ایده‌هایی چون «تعطیلی پناهندگی» و یک سیاست مهاجرتی به طور کلی محدودتر و همچنین انصراف از قوانین پناهندگی و مهاجرت اتحادیه اروپا را پیشنهاد می‌کند. این حزب می‌خواهد کنترل مرزی هلند را بازگرداند و مانع ورود پناهجویانی شوند که قصد دارند از کشورهای همسایه وارد هلند شوند.

PVV  همچنین می‌گوید مهاجران غیرقانونی بازداشت و اخراج خواهد کرد؛ ضمن اینکه از آنجایی که از نظر این حزب بخش‌هایی سوریه امن هستند، سوری‌هایی که دارای مجوزهای موقت پناهندگی هستند، باید به کشورشان باز گردند. 

ضمن اینکه پناهندگانی که مجوز اقامت دارند «اگر برای تعطیلات به کشور مبدا بروند» مجوز خود را از دست خواهند داد. این سیاست به ویژه از آن جهت در دستور کار این حزب قرار دارد که بسیاری از پناهجویان با دلایل غیرواقعی از کشورهای اروپایی درخواست پناهندگی می‌کنند و پس از دریافت مدارک اقامتی این کشور، بار دیگر به کشور خود که مدعی بودند در آنجا امنیت نداشتند، سفر می‌کنند. 

این حزب همچنین متعهد شده که تعداد دانشجویان خارجی را کاهش دهد و در عین حال از اتباع اتحادیه اروپا بخواهد که برای کار در هلند درخواست مجوز کار نمایند. 

«پیش به سوی خروج از اتحادیه»

حزب برای آزادی خواستار یک هلند مستقل است که مسئول پول خود، مرزهای خود و قوانین خود باشد. ضمن اینکه این حزب از «نکسیت» بر وزن برکسیت که به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا منجر شد سخن می‌گوید. 

این حزب هلندی مدعی است که اتحادیه اروپا پول مالیات دهندگان را جمع می‌کند و سیاست‌های خود را بر آنها دیکته می‌کند. 

«برای آزادی» همچنین خواستار برگزاری یک رفراندوم برای خروج از اتحادیه اروپا است. تا پیش از برگزاری چنین همه‌پرسی هلند می‌خواهد به دریافت‌کننده بودجه اتحادیه اروپا تبدیل شود نه مشارکت‌کننده در آن مجموعه. این حزب همچنین مخالف هرگونه گسترش اتحادیه اروپا است و از ایده‌هایی چون پیوستن اوکراین به این اتحادیه اصلا حمایت نمی‌کند. 

«برای آزادی» بر این باور است که باید پرچم‌های اتحادیه اروپا از فراز ساختمان‌های دولتی هلند پایین کشیده شود چرا که به گفته این حزب در هلند تنها باید پرچم این کشور برافراشته شود. 

با این حال حتی  اگر ویلدرس بخواهد از تقاضای خود برای رفراندوم خروج از اتحادیه اروپا در ازای حضور به عنوان نخست وزیر صرف نظر کند، پیروزی او همچنان باعث ایجاد نگرانی در نهادهای اتحادیه اروپا خواهد شد. ضمن اینکه اگر احزاب میانه‌رو دور یکدیگر جمع شوند تا ویلدرس را از حضور در قدرت دور نگه دارند، این نگرانی وجود دارد که بعدا رای‌دهندگان خشمگین هلندی در انتخابات‌ آتی این احزاب را تنبیه کنند. 

سیاست خارجی: اول هلند و دوست حقیقی اسرائيل

در بخش مربوط به سیاست خارجی حزب برای آمده است: «اصل و راهنمای ما این است: به نفع هلند عمل کنید؛ کشور ما در اولویت است.» 

همچنین روابط با اسرائيل از سوی این حزب بسیار توصیه شده و آمده است: «دوست بزرگ ما، تنها دموکراسی واقعی در خاورمیانه یعنی اسرائيل است. روابط هلند با اسرائيل باید تقویت شود.» 

ضمن اینکه این حزب می‌گوید باید سفارت هلند به بیت‌المقدس منتقل شود تا روابط با اسرائيل تقویت شود. آقای ویلدرس وعده داده که نمایندگی هلند در رام‌الله محل استقرار تشکیلات خودگردان فلسطین که حزب برای آزادی آن‌را «سازمان خودگردان فاسد فلسطین» خوانده تعطیل شود. 

حزب برای آزادی همچنین گفته فورا باید روابط هلند با کشورهایی که «قوانین شرعی» دارند و نمایندگان مجلس هلند از آنجا به مرگ تهدید شده‌اند، قطع شود. 

آگهی

«تغییرات آب و هوایی: یک ترس بیهوده»

مانیفست حزب برای آزادی در خصوص تغییرات آب و هوایی هم نظرات متفاوتی دارد و می‌گوید: «ما را برای دهه‌ها از تغییرات آب و هوایی ترسانده‌اند در حالی که ما باید از ترس دست‌ برداریم چرا که هلندی‌ها بهترین مهندسان آب در جهان را دارند و نیازی به وحشت از افزایش سطح آب نیست.» 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

حزب آقای خیرت همچنین خواستار استخراج بیشتر گاز و نفت از دریای شمال و باز نگه داشتن نیروگاه‌های زغال‌سنگ و گاز است و از ساخت سریع نیروگاه‌های هسته‌ای هم حمایت می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موج جدید مهاجرت غیرقانونی به ایالات متحده؛ بلینکن در راه مکزیک برای تقویت اقدامات قهری علیه مهاجران

«چاره مهار جریان راست ‌افراطی در اروپا جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی است»

ائتلاف راست‌ها برای تشکیل دولت در هلند؛ خیرت ویلدرس نخست وزیر نمی‌شود