Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خداحافظی نخست وزیر هلند از سیاست؛ مارک روته: دیگر برای نخست وزیری تلاش نخواهم کرد

مارک روته، نخست وزیر هلند
مارک روته، نخست وزیر هلند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مارک روته، نخست وزیر هلند می‌گوید قصد ندارد دیگر برای نخست وزیری این کشور نامزد شود و پس از انتخابات ماه نوامبر، سیاست را ترک خواهد کرد.

آگهی

مارک روته، نخست وزیر هلند می‌گوید قصد ندارد دیگر برای نخست وزیری این کشور نامزد شود و پس از انتخابات ماه نوامبر، سیاست را ترک خواهد کرد. 

آقای روته که برای چهار دوره نخست وزیر هلند بوده، روز جمعه پس از ناکامی در حصول توافق در مورد سیاست‌های سختگیرانه‌تر مهاجرتی، از سمت خود استعفا داد. 

روته در یک سخنرانی در پارلمان در این رابطه گفت: «در روزهای اخیر گمانه‌های زیادی در مورد انگیزه من طرح شده اما پاسخ تنها یک کلمه است: هلند.»

او همچنین صبح روز دوشنبه گفت: «دیروز تصمیم گرفتن که دیگر به عنوان رهبر حزب مردم برای آزادی و دموکراسی VVD حضور نداشته باشم. پس از انتخابات ماه نوامبر و تشکیل کابینه جدید، من سیاست را ترک خواهم کرد.» 

پایان روته، یک نقطه عطف در سیاست هلند به شمار می‌رود چرا که او طولانی‌ترین رهبری دولت در تاریخ هلند را به نام خود ثبت کرده است. این سیاستمدار نخستین بار در اکتبر ۲۰۱۰ نخست وزیر هلند شد.  

روته، ۵۶ ساله، تا زمانی که دولت جدید پس از انتخابات بعدی تشکیل شود، به عنوان رهبر یک دولت موقت به کار خود ادامه می‌دهد. با این حال با توجه به چشم‌انداز سیاسی هلند این روند احتمالا ماه‌ها به طول خواهد انجامید. 

این دومین انتخابات سراسری طی دو سال اخیر در هلند خواهد بود؛ کشوری که اغلب توسط یک نظام پیچیده چند حزبی و برخوردار از دولت‌های ائتلافی بی‌ثبات اداره می‌شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آخرین رای‌گیری در هلند که منجر به ریاست مارک روته بر چهارمین دولت ائتلافی متوالی تحت رهبری وی شد آوریل ۲۰۲۱ پس از ۲۷۱ روز مذاکره و رایزنی با احزاب شریک در ائتلاف برگزار شد؛ این میزان لابی‌گری در هلند در نوع خود نوعی رکورد محسوب می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دو سوم اعضای ناتو موافق انتخاب مارک روته هلندی به عنوان دبیرکل جدید هستند

جایزه شهر اروپایی سال؛ کیفیت زندگی ساکنان در کدام شهر بیشتر است؟

دادگاه هلند بازگرداندن مهاجران آفریقایی به ایتالیا را ممنوع کرد