Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پناهنده ترک‌تبار و حامی سیاست‌های ضدمهاجرتی بخت اول نخست‌وزیری هلند شد

دیلان یشیلگوز-زگریوس، وزیر دادگستری هلند
دیلان یشیلگوز-زگریوس، وزیر دادگستری هلند Copyright AFP Photo
Copyright AFP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دیلان یشیلگوز‌-زگریوس که خود در کودکی و با قایق به هلند پناهنده شده است، به دلیل دیدگاه‌های سختگیرانه مهاجرتی‌اش شهرت دارد.

آگهی

در اوائل ماه ژوئیه سال جاری دولت ائتلافی هلند به رهبری مارک روته، نخست وزیر، به دلیل اختلافات داخلی بر سر مسائل مهاجرتی سقوط کرد.

مارک روته که ریاست حزب لیبرال «مردم برای آزادی و دموکراسی» را بر عهده داشت، اکنون جای خود را در این حزب به دیلان یشیلگوز‌-زگریوس وزیر دادگستری فعلی داده است.

با این تغییر و تحولات در صحنه سیاست حزبی هلند، خانم یشیلگوز‌-زگریوس به عنوان شانس اول نخست‌وزیری این کشور مطرح شده است. در صورتی که وی به رهبری سیاسی هلند برسد، اولین زن، اولین مهاجر و اولین نخست‌وزیر ترک‌تبار در تاریخ معاصر هلند لقب خواهد گرفت.

اما او کیست و با چه پیشینه‌ای به این مرحله رسیده است؟

دیلان یشیلگوز‌-زگریوس ۴۶ ساله در آنکارا پایتخت ترکیه و از مادری ترک و پدری کرد به دنیا آمد. در پی کودتای نظامیان در ترکیه در سال ۱۹۸۰، پدرش که از اعضای یک اتحادیه کارگری چپ بود به هلند گریخت. چهار سال بعد او در سن ۷ سالگی به همراه مادر و خواهرش به صورت غیرقانونی و با قایق به جزیره یونانی «کوس» فرار کردند و سپس از آنجا به هلند رفته و پناهنده شدند.

خانم یشیلگوز‌-زگریوس تحصیلات خود را در دانشگاه وریج آمستردام پی گرفت و پس از فارغ‌التحصیلی در رشته علوم اجتماعی و فرهنگی، به صحنه کارزهای سیاسی وارد شد.

او در سال ۲۰۱۴ به عنوان عضو حزب سوسیالیست به شورای شهر آمستردام راه پیدا کرد و سپس در سال ۲۰۱۷ وارد مجلس نمایندگان هلند شد. دیلان یشیلگوز‌-زگریوس پس از پیوستن به حزب «مردم برای آزادی و دموکراسی»، به مقام وزیر امور اقتصادی و اقلیمی منصوب شد و از ژانویه سال گذشته نیز به عنوان وزیر دادگستری در کابینه مارک روته مشغول به کار است.

عکس: آسوشیتد پرس
دیلان یشیلگوز‌-زگریوس در کابینه مارک روته پست وزارت دادگستری را داشته است.عکس: آسوشیتد پرس

وی در پی استعفای مارک روته از دبیرکلی حزب، از ۱۴ اوت به صورت رسمی به عنوان رهبر حزب «مردم برای آزادی و دموکراسی» انتخاب شد. دیلان یشیلگوز‌-زگریوس متعلق به طیف راست حزب خود است و در خصوص مسائل مهاجرتی با مواضع این جناح همسویی دارد.

در سال‌های اخیر او همواره نسبت به ظهور جریان‌های اسلامگرای افراطی در هلند و تبعات ادغام نشدن مهاجران در جامعه این کشور هشدار داده است.

او به عنوان وزیر دادگستری استفاده از «عناصر مذهبی» در پوشش ماموران پلیس هلند، و در نتیجه حجاب اسلامی برای ماموران پلیس زن، را ممنوع اعلام کرد. تصمیمی که در بین جامعه مهاجران هلند بحث‌برانگیز شد.

خانم یشیلگوز‌-زگریوس که یک آتئیست است در دفاع از تصمیم خود گفته بود: «کلمه یونیفرم گویای همه چیز است: لباس یک افسر پلیس در خیابان همیشه باید یکسان باشد... من فکر نمی‌کنم که ابراز آشکار یک دین یا عقیده برای افسران یونیفورم‌پوش مناسب باشد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

او همچنین از محدود کردن حق الحاق خانواده پناهندگان به آنها در هلند حمایت کرده بود، امری که انتقاد احزاب سوسیالیست ترقی‌خواه را در پی داشت.

درخواست‌های پناهندگی در هلند سال گذشته میلادی با افزایش یک سومی به بیش از ۴۶ هزار مورد رسید و انتظار می‌رود که این میزان امسال به بیش از ۷۰ هزار مورد افزایش یابد؛ رقمی که بالاتر از رکورد قبلی در سال ۲۰۱۵ است.

خانم یشیلگوز‌-زگریوس همچنین در مقام وزیر دادگستری از سیاست‌های سختگیرانه علیه تروریسم دفاع کرده است. برای مثال او در سال ۲۰۱۹ با بازگشت تروریست‌های هلندی داعش به کشور، که توسط نیروهای کرد در سوریه بازداشت شده‌اند، مخالفت کرده و گفته بود آنها باید در همان محل محاکمه شوند.

انتخابات سراسری هلند در ماه نوامبر امسال برگزار خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سالانه چند نفر از شهروندان آمریکا و دیگر کشورهای پیشرفته به اتحادیه اروپا پناهنده می‌شوند؟

رسوایی لغو کمک هزینه به هزاران خانوار؛ دولت هلند سقوط کرد

۴ نفر پس از مدفوع کردن در ملک نخست وزیر بریتانیا بازداشت شدند؛ «هدیه خداحافظی» برای ریشی سوناک