Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

ایلان ماسک در برزیل متهم می‌شود؛ تحقیقات دادگاه عالی برزیل درباره ممانعت مالک توییتر از اجرای عدالت

دیدار ماسک و بولسونارو
دیدار ماسک و بولسونارو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک قاضی دادگاه عالی برزیل که شهرت فراوانی در مبارزه با فساد دارد، قصد دارد تحقیقاتی را درباره ایلان ماسک، مالک ایکس (توییتر سابق) به اتهام «ممانعت از اجرای عدالت» انجام دهد.

آگهی

قاضی الکساندره دی مورائس با اعلام این مطلب گفت که ماسک روز شنبه یک «کارزار فریب اطلاعاتی» عمومی را درباره اقدامات دادگاه عالی آغاز کرد و این کار را روز بعد نیزبا اظهاراتی مبنی بر اینکه شرکت رسانه‌های اجتماعی‌اش به نام ایکس دیگر با دستورات دادگاه برای مسدود کردن حساب های کاربری خاص، همکاری نخواهد کرد تشدید کرده است. 

دی مورائس نوشت: «رفتار آشکار ممانعت از اجرای عدالت برزیل، تحریک به جرم، تهدید عمومی به عدم رعایت دستورات دادگاه و عدم همکاری احتمالی آینده از سوی این پلتفرم، حق حاکمیت برزیل را زیر پا می گذارد.»

ماسک به اتهام ابزار قرار دادن عمدی و مجرمانه ایکس به عنوان بخشی از تحقیقات درباره شبکه‌ای از افراد شناخته شده به عنوان «شبه نظامیان دیجیتال» که اخبار جعلی و تهدیدآمیز علیه قضات دادگاه عالی منتشر می کنند، مورد تحقیق قرار خواهد گرفت.

این تحقیقات پس از آن انجام می‌گیرد که ایلان ماسک اعلام کرده بود که حساب‌هایی در ایکس (توییتر سابق) که قاضی دستور مسدود شدن آن‌ها را داده بود، دوباره فعال خواهد کرد.

 این گروه از افراد از طرفداران بولسونارو رئيس جمهوری دست راستی و پیشین برزیل بوده‌اند که در شبکه‌های مجازی در طرفداری او اتهاماتی را متوجه دستگاه قضایی برزیل کنند. ایلان ماسک از دوستان نزدیک بولسونارو محسوب می‌شود و در زمان حضور او به عنوان رئیس جمهوری برزیل این دو روابط گرمی با یکدیگر داشتند. 

تحقیقات جدید بررسی خواهد کرد که آیا ماسک مرتکب ممانعت از اجرای عدالت، عضویت در سازمان مجرمانه و تحریک به جرم شده است یا خیر.

مدت‌هاست که جناح راست افراطی برزیل، دی مورائس را به تجاوز از اختیارات خود برای سرکوب آزادی بیان و آزار و اذیت سیاسی متهم می‌کنند. در تحقیقات مربوط به پرونده موسوم به  «شبه نظامیان دیجیتال»، قانونگذاران از حلقه ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری سابق زندانی شده و خانه‌های هوادارانش مورد بازرسی قرار گرفته است. خود بولسونارو در سال ۲۰۲۱ هدف این تحقیقات قرار گرفت.

مدافعان دی مورائس گفته‌اند که تصمیمات او از نظر قانونی، معتبر و برای پاکسازی رسانه‌های اجتماعی از اخبار جعلی و همچنین خنثی‌کردن تهدیدات علیه دموکراسی برزیل ضروری است. این اخبار جعلی به ویژه در جریان شورش هشتم ژانویه ۲۰۲۳ در پایتخت برزیل که مشابه شورش شش ژانویه ۲۰۲۱ در کنگره آمریکا بود بسیار مورد استفاده قرار گرفت. 

ماسک روز شنبه در شبکه اجتماعی X نوشت که این پلتفرم تمام محدودیت‌ها را از حساب‌های کاربری مسدود شده بر طرف می‌کند و پیش بینی کرد که این اقدام احتمالا درآمد ایکس در برزیل را کاهش دهد و این شرکت را مجبور به تعطیلی دفتر محلی خود کند.

او در ادامه پست خود در شبکه‌ای که پیشتر توییتر نامیده می‌شد نوشت: «اما اصول برای ما مهمتر از سود است.»

او بعدا به کاربران در برزیل توصیه کرد که در صورت مسدود شدن توییتر در برزیل از وی‌پی‌ان استفاده کنند. او همچنین اضافه کرده بود که بعدا درخواست‌هایی که مورائس از او داشته را منتشر خواهد کرد تا مشخص شود «سرسختانه‌ترین‌ خواسته‌هایی که می‌توانسته از سوی هر کشوری مطرح شود»، از سوی این قاضی برزیلی طرح شده است.

در همین رابطه ژورژه مسیاس، دادستان کل برزیل، شنبه شب نوشت که رسانه‌های اجتماعی باید مقررات خود را با قوانین این کشور تطبیق دهند. او در ادامه افزود: «ما نمی‌توانیم در جامعه‌ای زندگی کنیم که میلیاردرهای ساکن خارج از کشور کنترل شبکه های اجتماعی را در دست داشته باشند و خود را در موقعیتی قرار دهند که قانون را زیر پا بگذارند، از رعایت دستورات دادگاه سر باز بزنند و مقامات ما را تهدید کنند. صلح اجتماعی غیرقابل مذاکره است.» 

برخی از حقوقدانان برزیلی گفته‌اند که دی مورائس ممکن است در تلاش برای جلب رضایت عمومی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال آینده باشد. نظرسنجی ها نشان می دهد که بولسونارو علیرغم اتهامات فساد و سوء مدیریت در طول ریاست جمهوری خود، از حمایت قابل توجهی برخوردار است.

دی مورائس در مرکز چندین پرونده قضایی حساس قرار دارد، از جمله تحقیقاتی درباره نقش بولسونارو در انتشار اطلاعات نادرست در مورد کووید ۱۹ و تلاش‌هایش برای تضعیف سیستم رای‌گیری برزیل.

بولسونارو بارها دی مورائس را به جانبداری از مخالفان سیاسی خود متهم کرده و گفته است که او در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آینده، دی مورائس را به جرم سوء استفاده از قدرت به دادگاه خواهد کشاند.

تحقیقات جدید علیه ماسک احتمالا تنش ها را بین برزیل و ایالات متحده افزایش خواهد داد. دولت بایدن از حامیان سرسخت آزادی بیان آنلاین است و از تلاش‌های دولت‌های سراسر جهان برای محدود کردن فعالیت‌های شرکت‌های فناوری انتقاد کرده است. با این حال تردیدی در خطراتی که دولت دست راستی بولسونارو برای آزادی بیان در برزیل ایجاد کرده بود وجود ندارد و دولت دست راستی فاشیستی و پوپولیستی او به ویژه در دوران کووید ۱۹ با ادعاهای بی‌اساس جان بسیاری از شهروندان این کشور را به خطر انداخت. 

در مقابل ایلان ماسک هم روابط بهتری با سیاستمداران دست راستی، فاشیست و دیکتاتور دارد و علاوه بر مناسبات نزدیک با بولسونارو از دوستان نزدیک دونالد ترامپ بود و با رجب طیب اردوغان هم مناسبات دوستانه‌ای دارد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی

وزارت امور خارجه ایالات متحده هنوز در مورد تحقیقات جدید علیه ماسک اظهار نظری نکرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«آبجوساز خودکار»؛ مرد متهم به رانندگی هنگام مستی به دلیل تولید طبیعی الکل در بدنش تبرئه شد

بازگشت روماریو به زمین فوتبال؛ ستاره برزیلی هم‌بازی پسرش می‌شود

پرندگان هنگام پرواز بر فراز اقیانوس‌ها کجا استراحت می‌کنند؟