ادامه حملات ارتش اسرائيل به غزه همزمان با مذاکرات صلح در قاهره؛ ۷۷ نفر دیگر کشته شدند

حملات اسرائيل به نوار غزه
حملات اسرائيل به نوار غزه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با حضور یک هیات اسرائيلی در مصر برای دور جدید مذاکرات آتش بس در نوار غزه، حملات اسرائيل در ۲۴ ساعت گذشته جان دست‌کم ۷۷ فلسطینی دیگر را گرفت.

آگهی

ارتش اسرائيل روز یکشنبه ۳۱ مارس اعلام کرد که در حمله به یک مرکز فرماندهی در حیاط بیمارستان الاقصی در مرکز غزه یکی از مبارزان ارشد گروه جهاد اسلامی را کشته است. در بیانیه ارتش اسرائيل آمده است: «مرکز فرماندهی و تروریست‌ها دقیقا هدف قرار گرفتند تا آسیب به غیرنظامیان در منطقه بیمارستان به حداقل برسد. ساختمان بیمارستان الاقصی آسیبی ندیده و این مجموعه به کار خود ادامه می‌دهد.» 

گروه جهاد اسلامی هنوز هیچ واکنشی به این خبر نشان نداده اما مقام‌های بهداشتی فلسطینی و رسانه‌های حماس اعلام کردند که در این حمله ارتش اسرائيل که به چندین چادر در داخل بیمارستان اصابت کرده چهار نفر کشته و تعداد بیشتری از جمله پنج خبرنگار زخمی شده‌اند.

به گفته مقام‌های بهداشتی در نوار غزه از زمان آغاز حملات اسرائيل به این باریکه بیش از ۳۲ هزار فلسطینی کشته شده‌اند. 

در همین حال دو طرف مذاکرات را با میانجیگری قطر و مصر در مورد تعلیق شش هفته‌ای حملات اسرائيل در ازای آزادی ۴۰ گروگان از ۱۳۰ نفری که در بند گروه شبه نظامی حماس هستند، شدت داده‌اند. 

حماس تلاش کرده هرگونه توافق برای پایان دادن به جنگ را به عقب‌نشینی نیروهای اسرائيل مرتبط کند و در مقابل اسرائيل تاکید دارد که همچنان بر هدف خود مبنی بر از بین بردن توانایی‌های حکومتی و نظامی حماس متعهد است. 

یک مقام حماس روز یکشنبه به خبرگزاری رویترز اعلام کرده که این گروه در مذاکرات قاهره حضور نخواهد داشت و منتظر شنیدن از میانجیگران در مورد این است که آیا پیشنهاد جدیدی از سوی اسرائيل روی میز است یا خیر. 

در مذاکرات صلح، حماس این خواسته را مطرح کرده که صدها هزار فلسطینی که در مرحله اول جنگ از شهر غزه و مناطق اطراف آن به سمت جنوب آواره شده‌اند، بتوانند به شمال بازگردند.

درهمین حال، در شهر خان یونس در جنوب نوار غزه، نیروهای اسرائیلی به محاصره دو بیمارستان اصلی ادامه دادند و تانک‌ها مناطقی در بخش میانی و شرقی این قلمرو را گلوله‌باران کردند. مقامات بهداشتی فلسطینی اعلام کردند که در حمله هوایی اسرائیل ۹ نفر در بنی سهیله در نزدیکی خان یونس کشته شدند، در حالی که یک حمله هوایی دیگر در اردوگاه المغازی در مرکز نوار غزه جان چهار نفر دیگر را گرفت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته مقام‌های بهداشتی فلسطینی، نیروهای اسرائیلی به عملیات خود در بیمارستان الشفا، بزرگترین مرکز درمانی غزه، ادامه می‌دهند. ساکنان اطراف بیمارستان به خبرنگاران گفتند که مناطق مسکونی توسط نیروهای اسرائیلی در نزدیکی الشفا ویران شده است.

ارتش اسرائیل می‌گوید که نیروهایش در عملیاتی در الشفا مردان مسلحی که را در این منطقه سنگر گرفته بودند، کشته و سلاح‌هایی را هم پیدا کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتانیاهو می‌گوید اسرائیل برای گفتگو درباره آتش‌بس با حماس به میز مذاکره بازخواهد گشت

نتانیاهو: لغو سفر هیات اسرائیلی به آمریکا پیامی به حماس بود

اسرائیل: قطعنامه سازمان ملل به حماس جرأت داد تا آخرین پیشنهاد آتش‌بس را رد کند