دیوان بین‌المللی دادگستری به اسرائیل دستور داد تا گذرگاه‌های بیشتری برای کمک به نوار غزه باز کند

دیوان بین‌المللی دادگستری
دیوان بین‌المللی دادگستری Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیوان بین‌المللی دادگستری روز پنجشنبه به اسرائیل دستور داد تا با اتخاذ تدابیری از جمله بازگشایی تعداد بیشتری از گذرگاه‌های زمینی امکان ارسال محموله‌های کمکی بیشتری به نوار غزه را فراهم کند.

آگهی

این دیوان در ارتباط با پرونده‌ای که از سوی آفریقای جنوبی علیه اسرائیل مطرح شده به اسرائیل دستور داده است تا دو اقدام موقت را در دستور کار خود قرار دهد. آفریقای جنوبی در این پرونده اسرائیل را به «نسل‌کشی» در جریان عملیات نظامی در نوار غزه متهم کرده است.

آفریقای جنوبی با اشاره به قحطی در نوار غزه از دیوان بین‌المللی دادگستری خواسته بود تا دستور اقدام‌های موقتی بیشتری از جمله برقراری آتش‌بس را صادر کند. در مقابل اسرائیل از دیوان بین‌المللی دادگستری خواسته بود تا دستور جدیدی صادر نکند. 

در دستور دیوان بین‌المللی دادگستری از اسرائیل خواسته شده تا با «اتخاذ همه تدابیر لازم و موثر» زمینه تامین مواد غذایی، آب آشامیدنی، سوخت و دارو برای ساکنان نواز غزه را فراهم کند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دیوان بین‌المللی دادگستری در دستور دیگری از اسرائیل خواسته است تا اطمینان حاصل کند که نظامیان این کشور اقدامی در راستای نقض حقوق فلسطینی‌ها در نوار غزه انجام نمی‌دهند. 

این نهاد قضایی بین‌المللی وابسته به سازمان ملل از اسرائیل خواسته است تا یک ماه دیگر در مورد اجرای این دستورها گزارشی ارائه کند. 

وزارت خارجه اسرائیل تاکنون از اظهارنظر در مورد دستورهای جدید دیوان بین‌المللی دادگستری خودداری کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ غزه؛ دیوان بین‌المللی دادگستری درخواست آفریقای جنوبی درباره اقدام فوری برای رفح را رد کرد

اتحادیه اروپا خواستار اجرای فوری دستور دیوان بین المللی دادگستری بر سر حمله اسرائیل به غزه شد

دیوان بین‌المللی دادگستری از اسرائیل خواست تا فورا برای جلوگیری از نسل‌کشی در غزه اقدام کند