Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

توصیه به «شمارش گوسفند» هنگام بی‌خوابی از کجا می‌آید؟

گوسفند
گوسفند Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری از ما این توصیه معروف مبنی بر «شمارش گوسفند» برای مقابله با بی‌خوابی را در کودکی یا بزرگسالی شنیده‌ایم.

آگهی

برای عده‌ای از ما نیز ممکن است این سوال پیش آمده باشد که چرا چنین توصیه‌ای مطرح می‌شود و یا ریشه آن به کجا بر می‌گردد؟ به عنوان مثال چرا به جای گوسفند توصیه به شمارش دیگر حیوانات مانند اسب، گاو و خرگوش صورت نمی‌گیرد؟

گفته می‌شود ریشه این توصیه به چوپان‌های قرون وسطی بر می‌گردد که برای چند هفته متوالی با انسان‌های دیگر تماسی نداشتند. آنها شب‌ها برای به خواب رفتن دست به شمارش گوسفند‌ها می‌زدند تا خوابشان ببرد. با این حال صحت این روایت تائید نشده است.

در عین حال به قاطعیت می‌توان گفت که این ایده بسیار قدیمی است زیرا در کتابی از داستان‌های کوتاه که از قرن سیزدهم میلادی به جای مانده به آن اشاره شده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بررسی‌های دانشمندان نشان می‌دهد که تخیل و تلاش برای پرت کردن حواس می‌تواند به مقابله با بی‌خوابی کمک کند. شمارش گوسفند را هم می‌توان نوعی تخیل و تلاش برای حواس پرت کردن دانست. با این حال پژوهشی علمی در مورد تاثیر مستقیم آن بر مقابله با بی‌خوابی انجام نشده است. 

دانشمندان به افرادی که از بی‌خوابی رنج می‌برند توصیه می‌کنند که روش‌های مختلف ریلکسیشن و رسیدن به آرامش را امتحان کنند. فکر کردن به آنچه فرد را خوشحال می‌کند و بابت آن خرسند است نیز به رسیدن به آرامش و مقابله با بی‌خوابی کمک می‌کند.

یکی دیگر از راه‌های مقابله با بی‌خوابی اختصاص زمان مشخصی پیش از خواب به بررسی مشکلات و مسائل روزمره و پیدا کردن راه‌حل برای آنها است. 

از سوی دیگر به افرادی که مدتی طولانی در تختخواب از بی‌خوابی رنج می‌برند توصیه می‌شود تا مدتی از تختخواب خود خارج شوند به کار دیگری مشغول شوند و سپس دوباره به تختخواب خود بازگردند. این کار به مغز کمک می‌کند تا محیط رختخواب و وضعیت افقی را با خواب و آرامش مرتبط بداند تا به این ترتیب از بی‌خوابی جلوگیری شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جانور عجیبی که رابطه جنسی را به خواب ترجیح می‌دهد

۱۰ کابوس مشترکی که اغلب انسان‌ها در خواب می‌بینند

حتی یک شب بی‌خوابی تولید پروتئین‌های مرتبط به آلزایمر را افزایش می‌دهد