تمرینات ورزشی فشرده آخر هفته می‌تواند به اندازه ورزش کردن منظم در طول هفته چربی‌ها را آب کند

ورزش
ورزش Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آیا به دلیل مشغله‌کاری یا تحصیلی زیاد، نمی‌توانید در هفته کاری ورزش کنید؟ خبر خوب برای شما این است که بر اساس یک مطالعه جدید ورزش‌ شدید در طول آخر هفته می‌تواند این کمبود را جبران و باعث کاهش چربی در بدن شما شود.

آگهی

سازمان جهانی بهداشت و همچنین دستورالعمل‌های ورزشی ایالات متحده برای بزرگسالان، دستکم ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی متوسط در هفته، ۷۵ دقیقه فعالیت بدنی شدید یا ترکیبی از هر دو را همراه با برخی تمرینان قدرتی و کششی را ضروری می‌دانند اما اگر در طول هفته نتوان این مدت زمان ورزش کرد باید چه کاری انجام داد؟

نتایج یک پژوهش جدید نشان داده که ورزش فشرده در طول آخر هفته که به آن «جنگجویان آخر هفته» گفته می‌شود می‌تواند به اندازه فعالیت ورزشی منظم در طول هفته کارآمد باشد. 

سی‌ان‌ان در گزارشی ضمن بررسی این موضوع در گفتگو لیهوا ژانگ، پزشک و داشمند در مرکز ملی بیماری‌های قلبی و عروقی در آکادمی علوم پزشکی پکن، در این خصوص می‌نویسد: «الگوی جنگجوی آخر هفته که در واقع به افرادی اطلاق می‌شود که در پایان هفته سخت ورزش می‌کنند برای افرادی که نمی‌توانند به صورت منظم در طول هفته فعالیت‌های بدنی داشته باشند کارکرد مناسبی دارد.» 

این متخصص فیزیولوژی در ادامه می‌گوید: «نتایج تحقیقات ما نشان می‌دهد که هیچ تفاوتی بین الگوی جنگجوی آخر هفته و الگوی منظم فعال در چاقی شکمی و چربی عمومی افراد وجود ندارد.» 

با این حال ژانگ تاکید کرده که افرادی که ورزش‌های خود را تنها به آخر هفته محدود می‌کنند باید شدت و مدت طولانی‌تری  نسبت به کسانی که در طول هفته فعالیت‌های فیزیکی دارند، ورزش کنند. او در این رابطه می‌افزاید: «تحقیقات ما نشان داده که افراد در آخر هفته باید ۱۴۷.۶ دقیقه که تقریبا کل میزان توصیه شده برای فعالیت‌های فیزیکی در طول هفته است را در طول آخر هفته انجام دهند.»

همچنین دکتر اندرو فریمن، مدیر پیشگیری و سلامت قلب و عروق در موسسه ملی سلامت آمریکا در این خصوص می‌گوید: «افرادی که می‌توانند بیش از دو ساعت متوالی ورزش کنند ممکن است زیرگروهی از جنگجویان آخر هفته باشند. در واقع آنها نوع متفاوتی از فیزیولوژی ورزشی دارند که به آنها امکان می‌دهد مدت طولانی‌تری را با فعالیت‌های فیزیکی سنگین سپری کنند.» 

مطالعه جدید که روز سه‌شنبه در مجله Obesity منتشر شد، چربی بدن بیش از ۹ هزار و ۶۰۰ فرد ۲۰ تا ۵۹ ساله را که بخشی از برنامه بررسی ملی سلامت و تغذیه بودند تجزیه و تحلیل کرده است. در این پژوهش هم افراد بزرگسال و هم کودکان ساکن در ایالات متحده مشارکت داشتند. این مطالعه از ابزاری به نام جذب سنجی اشعه ایکس که به آن DXA نیز گفته می‌شود استفاده کرده که سطح کلی چربی و چربی شکم را که خطرناک‌ترین نوع چربی برای سلامت کلی افراد محسوب می‌شود، مورد بررسی قرار داده است. این اشعه برخلاف اندازه‌گیری شاخص توده بدن که تخمین خام چربی بدن افراد را بر اساس قد و وزن محاسبه می‌کند، اسکن‌های دقیقی را انجام می‌دهد که تحلیلی بسیار دقیق‌تر و عمیق‌تر از تراکم استخوان، بافت چربی و توده بدون چربی را از بدن افراد ارائه می‌دهد. 

ژانگ در این خصوص به سی‌ان‌ان می‌گوید: «طبق اطلاعات ما، این اولین مطالعه ای است که ارتباط بین الگوهای فعالیت بدنی و توده بافت چربی (چربی) اندازه گیری شده را  با DXA  بررسی می‌کند.»

در این مطالعه، چربی شکم ۷۷۲ نفر جنگجوی آخر هفته و ۳ هزار و ۲۷۷ ورزشکار معمولی که در طول هفته فعالیت می‌کنند اندازه گیری شده است. این مطالعه نشان داد که استقامت ورزشی در مورد چربی شکم نتیجه داده است و این افراد در مقایسه با ۵ هزار و ۵۸۰ نفر دیگری که گفتته‌اند ورزش منظم انجام نمی‌دهند، چربی شکم، دور کمر و همچنین توده چربی کل بدن کمتری داشته‌اند. 

 دکتر بورلی چانگ، استادیار پزشکی بالینی در مرکز کنترل وزن نیویورک در این خصوص می‌گوید: «جنگجویان آخر هفته چربی شکم بسیار پایینی داشتند و این نشان می‌دهد که استمرار تا چه اندازه می‌تواند موثر باشد.» 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

چانگ که در این تحقیق مشارکت نداشته در خصوص نتایج این پژوهش می‌گوید: «یافته‌ها در مورد این مطالعه به ما این ضرب المثل قدیمی را یادآور می‌شود که هر فعالیتی بهتر از عدم فعالیت است. با این حال نکته اصلی این است که افراد باید به هر شکلی که مناسب سبک زندگی آنها است فعالیت بدنی و فیزیکی داشته باشند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مردم کدام کشور اتحادیه اروپا پول بیشتری خرج تفریح و ورزش می‌کنند؟

ورزشکاران حرفه‌ای با درآمد خود چه می‌کنند؟

جهان ورزش‌های رزمی در قطر؛ اسلام مخاچف: آهن آهن را آبدیده می‌کند