Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جهان ورزش‌های رزمی در قطر؛ اسلام مخاچف: آهن آهن را آبدیده می‌کند

جهان ورزش‌های رزمی در قطر؛ اسلام مخاچف: آهن آهن را آبدیده می‌کند
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

علاقه به ورزش‌های رزمی در خاورمیانه افزایش یافته و سازمان «مسابقات قهرمانی مبارزه شدید» یا یواف‌سی، دو باشگاه تازه در قطر باز کرده است.

آگهی

تاتی پاسوسِ برزیلی مربی جوجیتسوی این باشگاه می‌گوید: «اساس هر هنر رزمی دفاع از خود است. آموزش ما هم این است، در یک کلاس بر گرفتن متمرکزیم، یعنی بر ورزش‌هایی مثل کشتی و جوجیتسوی برزیلی، و در کلاس‌ دیگرمان روی ضربه یعنی بر بوکس و موی‌تای تمرکز داریم.»

او معتقد است که هنرهای رزمی نه فقط درس مسابقه که درس‌ زندگی به افراد می‌دهند. و می‌افزاید: «اگر فروتن باشند، درس انضباط و احترام واقعی را می‌آموزند. این درس‌ها همه سر تمرین و سر کلاس به افراد داده می‌شود، و درنتیجه آموزش اینها هدفی دست‌یافتنی است.»

کریس بوت‌ول، دیگر مربی این باشگاه است و ۱۳ سال پیش به دوحه آمده و حال‌وهوای برادرانهٔ باشگاه را بسیار دوست دارد. او می‌گوید: «من همیشه در دنیای چنین ورزش‌هایی بوده‌ام. اینها تمام بدن را درگیر می‌کنند و من این را دوست دارم. فقط این نیست بلکه بین همهٔ بچه‌های ورزشکار اینجا نوعی حس برادری هست.

اسلام مخاچف در قطر
اسلام مخاچف در قطریورونیوز

تأثیر ایمان در رینگ

اسلام مخاچف یکی از بزرگترین مبارزان دنیاست و اغلب از او به‌عنوان حبیب نورمحمدوف بعدی یاد می‌کنند که یکی از بزرگترین مبارزان یو‌اف‌سی در تاریخ بوده است. او که به‌مناسبت افتتاح دو باشگاه یو‌اف‌سی راهی قطر شده، دربارهٔ تأثیر ایمان دینی‌اش یعنی اسلام هنگام مبارزه می‌گوید: «مهمترین چیز برای من همین است، نه‌فقط برای من که برای همهٔ مسلمین. وقتی توی رینگ می‌روم، دیگر چیزی نیست که کمکم کند، نه مربی، نه کنج، نه حرف‌تمرینی، فقط خداست. کارم را کرده‌ام و دیگر به خدا توکل می‌کنم. و او همیشه چیزی را که می‌طلبم می‌دهد و بیش از آن هم می‌دهد.»

اسلام مخاچف دلیل موفقیت ورزشکاران داغستانی را سابقه و پشتکار آنها در این ورزش می‌داند و می‌گوید: «می‌دانید چرا داغستان زیاد قهرمان دارد؟ چون آهن را آهن آب‌دیده می‌کند. برای همین ما هم زیاد قهرمان داریم، برای نمونه خود من تمام عمر با حبیب تمرین کرده‌ام، او خیلی کمکم کرده.»

این قهرمان سبک‌وزن هنرهای رزمی ترکیبی به علاقه‌مندان این ورزش‌ها توصیه می‌کند که پشتکار داشته باشند و می‌گوید: «خیلی‌ها می‌خواهند قهرمان شوند، اما خیلی‌ها نمی‌خواهند صبح زود بیدار شوند و سخت تمرین کنند، چه ام‌ام‌ای باشد چه ورزش‌های دیگر، باید پشتکار داشت و هر روز تمرین کرد.»

باشگاه تکواندو در قطر
باشگاه تکواندو در قطریورونیوز

تکواندو؛ هنر تربیت ذهن و جسم

تکواندو در اصل به معنای مبارزه با مشت و پا است. این ورزش که حدود ۲ هزار سال قدمت دارد و از کره می‌آید امروز به یک ورزش محبوب بین‌المللی بدل شده و در قطر هم طرفداران خود را دارد. سونگجین کیم استاد تکواندویی است که شاگردانش از کودک ۴ ساله تا مرد ۶۰ ساله را در بر می‌گیرند.

سوهانی سابوی ۱۷ ساله هم یکی از دخترانی است که طی پنج سال گذشته تکواندو کار می‌کند و نتایج خوبی از آن گرفته است. او می‌گوید: «برای رفع استرس خوب بوده، چون تکالیف و امتحانات مدرسه استرس زیادی برای من دارد، و هر وقت اینجا می‌آیم احساس آرامش و سبکی پیدا می‌کنم.»

اما مهارت‌های این ورزش چندان آرام‌بخش نیست، درواقع حرکات تکواندو سریع، پرقدرت و دقیق‌اند. برخی تکواندوکاران جوان باشگاه سونگجین می‌توانند ده قطعه چوب را همزمان بشکنند و همینجاست که بخش ذهنی تکواندو وارد کار می‌شود. یعنی تمرین ذهن برای افزایش تمرکز، و درنهایت، انجام کارهایی جسمی که قبلا ناممکن به‌نظر می‌آمد.

سونگ‌جین‌ کیم می‌گوید:‌ «تکواندو ورزش کنترل ذهن است. تِه یعنی پا، کِوان یعنی مشت و دو یعنی ذهن، پس تکواندو به‌معنای تعلیم جسم و ذهن است.»

این ذهنیت را می‌توان در زندگی روزمره هم به کار بست، چنان‌که ورزشکاران این رشته چنین می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

تمرینات ورزشی فشرده آخر هفته می‌تواند به اندازه ورزش کردن منظم در طول هفته چربی‌ها را آب کند

تحول بهداشت و درمان در قطر؛ در هر گام یک بیمارستان جدید و مجهز