حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها و تاثیر آن بر بازار خرید سلاح‌های ضد موشک و ضد پهپاد در آسیا

عکس آرشیوی از حمله موشکی حوثی‌ها
عکس آرشیوی از حمله موشکی حوثی‌ها Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کارشناسان و مقامات می‌گویند که با افزایش شلیک موشک‌های بالستیک ضدکشتی (ASBM) در دریای سرخ، تقاضا برای خرید سلاح‌های ضد موشک در آسیا افزایش یافته است.

آگهی

براساس اطلاعات ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا (سِنتکام) از ۲۷ نوامبر تا ۲۰ فوریه در مجموع ۴۸ موشک بالستیک ضد کشتی در دریای سرخ شلیک شده است.

با این حال به گفته این ستاد، موشک‌های شلیک شده توسط حوثی‌های یمن تحت حمایت ایران تا کنون هیچ خطر جدی ایجاد نکرده است.

مدیران یکی از شرکت‌های دفاعی در ایالات متحده در حاشیه نمایشگاه هوایی سنگاپور، می‌گوید که تنش‌‌ها در دریای سرخ و اوکراین توجه مشتریان آسیایی را برای خرید سیستم‌های دفاعی به خود جلب کرده است.

این مدیر اجرایی که به دلیل حساسیت موضوع از ذکر نامش خودداری کرد، گفت: «آنچه ما در اینجا شاهد آن هستیم افزایش تقاضا برای سیستم‌های دفاع هوایی و موشکی است».

به گفته او مشتریان همچنین به دنبال سیستم‌هایی برای شناسایی  و نیز سلاح‌هایی برای سرنگونی این اهداف و همچنین سیستم‌های کنترل از راه دور هستند.

نمایشگاه هوایی سنگاپور
نمایشگاه هوایی سنگاپورAP Photo

رابرت هیوسون از گروه ساب سوئد، در نمایشگاه هوایی نیز گفت که پس از حملات در دریای سرخ، درخواست مشتریان آسیایی برای خرید سیستم‌های ضد موشک‌ و سیستم‌هایی برای ردهگیری پهپادها افزایش پیدا کرده است.

سِنتکام عنوان کرده است که در حال حاضر نمی‌تواند آمار کاملی از موشک‌های بالستیک ضد کشتی‌ شلیک شده و سرنگونی آن‌ها توسط سیستم‌های رهگیری‌ را منتشر کند.

یک مقام دفاعی ایالات متحده گفته است که هر زمان موشک‌‌های بالستیکی در محدوده یک کشتی نیروی دریایی شلیک می‌شود سیستم‌های دفاعی آن را رهگیری و سرنگون می‌کنند.

ناوشکن‌های نیروی دریایی ایالات متحده مجهز به سیستم دفاع هوایی «Aegis» هستند که برای ساقط کردن هواپیما، موشک‌های کروز و موشک‌های بالستیک طراحی شده است.

Aegis از موشک‌های «SM-2»، «SM-3» و «SM-6» یکی از شرکت‌‌های تابعه رِیتیان برای رهگیری اهداف استفاده می‌کند.

سخنگوی رِیتیان از اظهار نظر در مورد اینکه آیا درخواست خرید سیستم‌های دفاع موشکی از این شرکت از زمان شروع حملات حوثی‌ها بیشتر شده است یا خیر، خودداری کرد.

جت جنگنده F15SG نیروی هوایی سنگاپور در جریان نمایش هوایی سنگاپور
جت جنگنده F15SG نیروی هوایی سنگاپور در جریان نمایش هوایی سنگاپورAP Photo

سخنگوی شرکت دفاعی اروپایی «MBDA» در نمایشگاه هوایی سنگاپور خاطرنشان کرد که دولت بریتانیا در ماه ژانویه برای ارتقای سیستم دفاع هوایی «Sea Viper» قراردادی ۴۰۰ میلیون پوندی (۵۰۵ میلیون دلاری) با این شرکت منعقد کرده است.

یک مدیر برنامه دفاع موشکی که کاملا با سیستم «Aegis» آشنا است، گفت که نکته کلیدی در این درگیری‌ها این است که کشتی‌های مجهز به سیستم‌های ضد موشک باید دارای توانایی رهگیری لازم و کافی برای شلیک چندگانه در هر تهدید باشند.

دریاسالار مارک ملسون، فرمانده گروه لجستیک غربی اقیانوس آرام، نیروی دریایی ایالات متحده، در این نمایش هوایی گفت که ارتش در حال مطالعه روی این موضوع است.

هرچند حوثی‌ها ادعا کرده‌اند که تمام موشک‌هایشان تولید داخل است اما کارشناسان ارتش ایالات متحده و آژانس اطلاعات دفاعی ایالات متحده می‌گویند که اگر ایران این سلاح‌ها را برای حوثی‌ها ارسال نکرده باشد حداقل در ساخت آن‌ها کمک کرده است.

آنکیت پاندا از بنیاد کارنگی برای صلح بین‌المللی گفت در هر صورت، موشک‌های بالستیک ضد کشتی و شلیک آن در دریای سرخ، در مقایسه با آنچه که چین می‌تواند انجام دهد، ابتدایی هستند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

او در ادامه افزود پیچیدگی کلی سیستم موشک‌های بالستیک ضد کشتی چینی و برد آن‌ها نسبت به موشک‌هایی که توسط حوثی‌ها استفاده شده است، برتری بیشتری دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا ماموریت «اسپایدز» را برای حفاظت از کشتی‌ها در دریای سرخ آغاز کرد

کشتی باری روبیمار بر اثر حمله شورشیان یمن در دریای سرخ «در خطر غرق شدن» است

۱۰ گزینه‌ ایران برای انتقام از اسرائیل؛ حمله‌ای مستقیم و موشکی یا نیابتی؟