کشتی باری روبیمار بر اثر حمله شورشیان یمن در دریای سرخ «در خطر غرق شدن» است

تظاهرات طرفداران حوثی‌ها علیه حملات ائتلاف آمریکایی در یمن،‌۱۶ فوریه ۲۰۲۴
تظاهرات طرفداران حوثی‌ها علیه حملات ائتلاف آمریکایی در یمن،‌۱۶ فوریه ۲۰۲۴ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شبه‌نظامیان حوثی در یمن روز دوشنبه (۱۹ فوریه) اعلام کردند که به کشتی باری «روبیمار» در خلیج عدن حمله کردند و این شناور در حال حاضر در «خطر غرق شدن» است.

آگهی

حمله به این کشتی فله‌بر در حالی صورت می‌گیرد که بر اساس گزارش ایالات متحده، حوثی‌های یمنی اکنون در زرادخانه خود به شهپادهای زیرسطحی مجهز شده‌اند.

شبه‌نظامیان حوثی در یمن روز دوشنبه (۱۹ فوریه) اعلام کردند که به کشتی باری «روبیمار» در خلیج عدن حمله کردند و این شناور در حال حاضر در «خطر غرق شدن» است.

یحیی سریع، سخنگوی نظامی حوثی‌ها در بیانیه‌ای گفت که خدمه این کشتی در سلامت هستند. وی علاوه بر این مدعی شد که حوثی‌ها یک پهپاد آمریکایی را در شهر بندری حدیده سرنگون کرده‌اند.

سخنگوی نظامی حوثی‌ها همچنین در بیانیه ای در کانال تلگرامی خود گفت: «پدافند هوایی یمن در حدیده توانست یک پهپاد MQ-9 آمریکایی را در حالی که به نمایندگی از رژیم صهیونیستی [اسرائیل] در حال انجام ماموریت خصمانه علیه کشورمان بود، با موشک سرنگون کند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به نظر می‌رسد این کشتی به طور جدی مورد آسیب‌دیدگی قرار گرفته که همین امر باعث توقف کامل آن شده است. آقای سریع گفت: «در نتیجه صدمات فراوانی که این کشتی متحمل شده، اکنون در خطر غرق شدن در خلیج عدن قرار دارد.»

حمله به این کشتی که با پرچم کشور بلیز از خلیج عدن به سمت دریای سرخ در حرکت بود در حالی صورت می‌گیرد که ارتش ایالات متحده حملات هوایی جدیدی را علیه شورشیان حوثی ترتیب داده است؛ از جمله اینکه برای اولین بار از زمان آغاز حملات شورشیان حوثی به ناوگان کشتیرانی، یک شهپاد زیر سطحی حوثی‌ها روز شنبه هدف قرار گرفت.

مرکز عملیات تجارت دریایی ارتش بریتانیا در یادداشتی اعلام کرد که گزارشی مبنی بر وقوع یک حادثه در ۵۶ کیلومتری جنوب شهر ساحلی المخا در دریای سرخ دریافت کرده است و «یک انفجار در نزدیکی کشتی» موجب وارد شدن خسارت به آن شده است. 

شرکت امنیتی خصوصی آمبری نیز گزارش داد که این کشتی باری که در بریتانیا ثبت شده و تحت مدیریت لبنان است، پس از ترک «خور فکان» در امارات عربی متحده به سمت بلغارستان در حرکت بوده است.

آژانس آمبری این کشتی را نسبتا مملو از محموله توصیف کرد، اما هنوز مشخص نیست که بار آن چه بوده است.

این کشتی در حالی که اوایل ماه جاری میلادی در خلیج فارس بود، ردیاب سیستم شناسایی خودکار خود را خاموش کرده بود.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

شورشیان حوثی در یمن در اعتراض به جنگ اسرائیل در نوار غزه، از ماه نوامبر تا به حال بارها کشتی‌هایی را در دریای سرخ و آب‌های اطراف آن هدف قرار داده‌اند.

با این حال، آنها اغلب کشتی‌هایی را هدف قرار داده‌اند که ارتباط ضعیفی با اسرائیل داشتند یا اصلا فاقد با آن بودند و همین امر باعث شده تا تردد کشتی‌ها در این شاهراه تجاری میان آسیا، خاورمیانه و اروپا به خطر بیفتد. از جمله اینکه یکی از کشتی‌های مورد هدف حامل محموله‌ای برای ایران بوده است. 

شهپاد زیرسطحی در زرادخانه شورشیان یمنی

در همین حال، فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده (سنتکام) روز یکشنبه گزارش داد که پنج حمله هوایی را علیه تجهیزات نظامی حوثی‌ها انجام داده است. این فرماندهی مرکزی گفت که در این حملات سامانه سیار موشک‌های کروز ضد کشتی، یک شهپاد حامل مواد منفجره و یک «شناور زیرآبی بدون سرنشین» را هدف قرار دادند.

فرماندهی مرکزی گفت: «این اولین استفاده حوثی‌ها از شناور زیرآبی بدون سرنشین از زمان آغاز حملات در ۲۳ اکتبر است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حملات حوثی‌ها در دریای سرخ؛ کشتیرانی جهانی با افزایش حق بیمه روبرو شده است

حوثی‌ها با تشدید تهدید کشتی‌ها با «سلاح‌های جدید زیرسطحی» به شرکت‌های بیمه نیز اخطار دادند

حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها و تاثیر آن بر بازار خرید سلاح‌های ضد موشک و ضد پهپاد در آسیا