Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حوثی‌ها با تشدید تهدید کشتی‌ها با «سلاح‌های جدید زیرسطحی» به شرکت‌های بیمه نیز اخطار دادند

کشتی فله‌بر روبیمار پس از اصابت موشک یمنی و نشست محموله‌ آن به تاریخ ۲۰ فوریه ۲۰۲۴
کشتی فله‌بر روبیمار پس از اصابت موشک یمنی و نشست محموله‌ آن به تاریخ ۲۰ فوریه ۲۰۲۴ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حوثی‌های یمن در راستای تقویت کارزار نظامی خود در حمایت از فلسطینی‌ها، روز پنجشنبه با ارسال یک اخطاریه رسمی به کشتی‌ها و شرکت‌های خدمات بیمه، نسبت به ممنوعیت تردد کشتی‌های مرتبط با اسرائیل، ایالات متحده و بریتانیا در آب‌های اطراف خود هشدار دادند.

آگهی

عبدالملک الحوثی، رهبر حوثی‌های یمن در ادامه همبستگی با فلسطینی‌ها در جنگ غزه، روز پنجشنبه هشدار داد که حملات شبه‌نظامیان یمنی علیه کشتی‌های عبوری از دریای سرخ و دیگر آب‌های پیرامونی تشدید خواهد شد. همزمان این گروه «سلاح‌های زیرسطحی» جدیدی را نیز رونمایی کردند.

هبر حوثی‌های یمن در سخنرانی تلویزیونی خود بیان داشت که «عملیات در دریای سرخ و عرب، تنگه باب‌المندب و خلیج عدن ادامه دارد، تشدید می‌شود و موثرتر واقع می‌شوند.» 

وی در ادامه گفت که «ما یک سلاح زیرسطحی را وارد خط مبارزات خود در دریای سرخ کردیم و این سلاحی است که دشمن را نگران خواهد کرد.»

وی در عین حال جزئیات بیشتری از این سلاح‌های زیرسطحی ارائه نکرد.

اعلام رسمی ممنوعیت تردد کشتی‌ها

سخنرانی رهبر حوثی‌ها درست در روزی انجام می‌شود که حوثی‌های یمن در راستای تقویت کارزار نظامی خود در حمایت از فلسطینی‌ها روز پنجشنبه با ارسال یک اخطاریه رسمی به کشتی‌ها و شرکت‌های خدمات بیمه، نسبت به ممنوعیت تردد کشتی‌های مرتبط با اسرائیل، ایالات متحده و بریتانیا در آب‌های اطراف خود هشدار داد.

حوثی‌های یمنی از ماه نوامبر تا کنون در حمایت از فلسطینی‌ها دست به انجام حملات پهپادی و موشکی در دریای سرخ، تنگه باب المندب و خلیج عدن زده‌اند؛ و این در حالی است که جنگ اسرائیل و حماس کماکان ادامه دارد و تعداد کشته‌شدگان غزه به نزدیک به ۳۰ هزار نفر رسیده است.

این حملات حوثی‌ها باعث شده است تا محل تردد حدود ۱۲ درصد از ترافیک دریایی جهان مختل شده و شرکت‌ها مجبور شوند برای رساندن بار به مقصد خود، مسیر طولانی‌تر و گران‌تی را به دور آفریقا طی کنند.

شبه‌نظامیان تازه استخدام شده حوثی در راهپیمایی اعتراضی علیه حملات تحت رهبری ایالات متحده به یمن و جنگ اسرائیل در نوار غزه. چهارشنبه، ۲۱ فوریه ۲۰۲۴، در صنعا، یمن
شبه‌نظامیان تازه استخدام شده حوثی در راهپیمایی اعتراضی علیه حملات تحت رهبری ایالات متحده به یمن و جنگ اسرائیل در نوار غزه. چهارشنبه، ۲۱ فوریه ۲۰۲۴، در صنعا، یمنآسوشیتدپرس

این پیام حوثی‌ها، اولین اخطار حوثی‌ها به صنعت کشتیرانی در خصوص ممنوعیت رسمی تردد محسوب می‌شود که در قالب دو هشدار از «مرکز تازه‌تاسیس هماهنگی عملیات بشردوستانه حوثی‌ها» به بیمه‌گران و شرکت‌های کشتیرانی ارسال شد.

براساس اطلاعیه روز پنجشنبه، تمامی کشتی‌هایی که به طور کامل یا جزئی متعلق به افراد یا نهادهای اسرائیلی و یا حامل پرچم اسرائیل هستند و همچنین یا تمامی کشتی‌هایی که متعلق به افراد یا نهادهای آمریکایی یا بریتانیایی هستند یا تحت پرچم آنها حرکت می‌کنند، از ورود به دریای سرخ، خلیج عدن و دریای عرب منع می‌شوند.

یک مقام ارشد حوثی روز پنجشنبه به رویترز گفت: «مرکز عملیات بشردوستانه در صنعا برای هماهنگ کردن عبور امن و آرام شناورها و کشتی‌هایی که هیچ ارتباطی با اسرائیل ندارند، ایجاد شده است.»

افزایش هزینه‌های کشتیرانی

حملات حوثی‌ها تا همین جای کار هم تعرفه حق بیمه حمل و نقل را افزایش داده است و حالا هم این ممنوعیت جدید می‌تواند بر قیمت‌ها تأثیر دو چندان بگذارد.

اعلام ممنوعیت ورود چنین کشتی‌هایی به دریای سرخ، خلیج عدن و دریای عرب در حالی صورت گرفت که آژانس‌های دریایی در بریتانیاروز پنجشنبه از وقوع یک حمله موشکی به یک کشتی باری در سواحل جنوبی یمن و آتش گرفتن آن خبر دادند.

آژانس عملیات تجارت دریایی بریتانیا (UKMTO) همچنین اعلام کرد که نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده روز پنجشنبه به آن کشتی‌ای که پس از اصابت دو موشک در ۷۰ مایلی جنوب شرقی عدن، طعمه حریق شده بود، رسیدگی کردند.

شهپاد زیرسطحی در زرادخانه شورشیان یمنی

فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده (سنتکام) روز یکشنبه گزارش داده بود که پنج حمله هوایی را علیه تجهیزات نظامی حوثی‌ها انجام داده است. این فرماندهی مرکزی در آن زمان در اطلاعیه خود گفت که در این حملات، یک سامانه سیار موشک‌های کروز ضد کشتی، یک شهپاد حامل مواد منفجره و یک «شناور زیرآبی بدون سرنشین» را هدف قرار دادند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چراغ سبز ضمنی دبیرکل ناتو به اوکراین برای حمله به داخل خاک روسیه با جنگنده اف-۱۶

کشتی باری روبیمار بر اثر حمله شورشیان یمن در دریای سرخ «در خطر غرق شدن» است

حوثی‌های یمن: به بندر ایلات اسرائیل و یک کشتی باری در خلیج عدن حمله کردیم