Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گوترش متعهد شد در مورد «نفوذ حماس» در سازمان ملل اقدام فوری انجام دهد

یکی از اردوگاه‌های فلسطینی‌ها در جنوب لبنان که تحت پوشش اونروا است
یکی از اردوگاه‌های فلسطینی‌ها در جنوب لبنان که تحت پوشش اونروا است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه ۸ فوریه متعهد شد که به اطلاعات جدید ارائه شده از سوی اسرائیل در رابطه با هرگونه «نفوذ حماس» در این نهاد بین‌المللی فورا رسیدگی کند.

آگهی

آقای گوترش این سخنان را پس از آن بیان کرده که آژانس امدادرسانی و کاریابی ملل متحد برای پناهندگان فلسطینی، موسوم به «اونروا» ۹ نفر از کارمندانش را به ظن همکاری با حماس در حمله ۷ اکتبر اخراج کرده است.

تل آویو در ماه ژانویه ۱۲ نفر از کارمندان «اونروا» را به مشارکت در حمله حماس به اسرائیل در ۷ اکتبر متهم کرد. از میان این افراد، یک نفر جان‌باخته و هویت دو نفر دیگر هم تا کنون برای سازمان ملل مشخص نشده است.

تحقیقات داخلی سازمان ملل در مورد احتمال همکاری کارمندان اونروا با حماس در حمله ۷ اکتبر در حالی آغاز شده است که آمریکا و برخی از کشورهای دیگر پس از طرح این اتهام‌ها، کمک‌های مالی خود را به اونروا متوقف کرده‌اند.

آقای گوترش در یک نشست خبری در مقر سازمان ملل با دفاع از اخراج کارمندان اونروا پیش از تکمیل تحقیقات که بر اساس اطلاعات «معتبر» اسرائیل انجام شده است، گفت که این سازمان نمی‌توانسته خطرات احتمالی عدم اقدام فوری را بپذیرد، زیرا اتهام‌ها مربوط به «فعالیت‌های مجرمانه» بوده است.

اسرائیل در یک گزارش شش صفحه‌ای که خبرگزاری رویترز آن را مشاهده کرده، مدعی شده است که حدود ۱۹۰ نفر از کارمندان اونروا از جمله افرادی که به عنوان معلم مشغول به کار بوده‌اند، با حماس یا جهاد اسلامی ارتباط داشته‌اند.

با این حال، آقای گوترش و فیلیپ لازارینی، رئیس اونروا از زمان طرح اتهام‌های اولیه علیه ۱۲ کارمند اونروا تاکنون هیچ اطلاعات بیشتری از سوی اسرائیل دریافت نکرده‌اند. مشخص نیست که آیا اسرائیل اطلاعاتی را در اختیار تحقیقات داخلی سازمان ملل قرار داده است یا خیر.

فلسطینی‌ها اسرائیل را به جعل اطلاعات درباره اونروا متهم کرده‌اند تا بر اساس آن‌ها به اعتبار این آژانس خدشه وارد کند. اونروا حدود ۱۳ هزار کارمند در نوار غزه دارد که اسرائیل ۱۲ نفر از آن‌ها را به همکاری با حماس در حمله ۷ اکتبر متهم کرده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سال‌ها است که اسرائیل اونروا را به «جانبداری» از حماس و حتی «ترویج خشونت و یهودی‌ستیزی» متهم می‌کند، اتهام‌هایی که به شدت توسط این آژانس رد شده است.

آقای گوترش پیش تر اونروا را به عنوان «ستون فقرات» کمک‌های بشردوستانه در غزه توصیف کرده و از همه کشورها خواسته بود که «تداوم کار» این آژانس را تضمین کنند.

در حال حاضر تقریبا همه ساکنان نوار غزه برای تامین مایحتاج اولیه و ضروری خود به کمک‌های اونروا وابسته هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا آژانس کمک‌رسانی سازمان ملل به فلسطینی‌ها به یکی از موضوع‌های محوری جنگ غزه تبدیل شده است؟

انتشار اسناد مشارکت ۱۲ کارمند سازمان ملل در حمله حماس به اسرائیل؛ عربستان: از «اونروا» حمایت می‌کنیم

درخواست سازمان ملل برای ادامه کمک‌های مالی به اونروا؛ گوترش: ۹ کارمند امداد‌رسان در غزه اخراج شدند