درخواست سازمان ملل برای ادامه کمک‌های مالی به اونروا؛ گوترش: ۹ کارمند امداد‌رسان در غزه اخراج شدند

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد
آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس سازمان ملل متحد روز یکشنبه خواستار تضمین ادامه فعالیت آژانس امدادرسان به آوارگان فلسطینی در غزه موسوم به «اونروا» و تداوم کمک‌های مالی کشورها به این نهاد شد.

آگهی

این درخواست در حالی مطرح می‌شود که فعالیت‌های اونروا در غزه در پی اتهام‌های مطرح از سوی اسرائيل علیه این آژانس سازمان ملل و پس از قطع کمک‌های مالی چندین کشور مختل شده است.

اتهام همدستی چند تن از کارکنان اونروا با حماس در تدارک حملات هفت اکتبر گذشته به اسرائیل سبب شد تا سازمان ملل تعدادی از کارمندان خود در این آژانس‌امداد رسان را از کار برکنار کند.

عملیات هفت اکتبر حماس سر‌آغاز جنگی بی‌سابقه و مرگبار در غزه شد که بنا به آخرین آمار‌های ارائه شده از سوی فلسطینیان بیش از ۲۶ هزار و ۴۲۲ کشته به جا گذاشته است.

حملات ارتش اسرائیل در حال حاضر در اطراف اردوگاه خان یونس واقع در جنوب نوار غزه متمرکز شده است.

به گفته منابع فلسطینی، حملات شبانه‌روز گذشته ارتش اسرائيل به مناطق مختلف غزه دست کم ۱۲۹ کشته در میان غیرنظامیان به جا گذاشت.

صدها هزار فلسطینی ساکن در مناطق شمالی و مرکزی نوار غزه از زمان شروع عملیات ارتش اسرائيل آواره شده و به سوی مناطق جنوبی که از حملات در امان نمانده کوچ کرده‌اند.

آنتونیو گوترش از کشورهایی که کمک‌های مالی خود را به اونروا به حالت تعلیق درآورده‌اند، خواسته است دست کم به گونه‌ای همکاری کنند تا فعالیت‌‌های بشردوستانه و کمک‌های انسانی اونروا که برای دو میلیون تن از ساکنان منطقه تحت محاصره غزه حیاتی و ضروری است، به کلی متوقف نشود.

وی تاکید کرد: «دو میلیون غیرنظامی در غزه برای بقای روزانه خود به کمک‌های حیاتی اونروا وابسته هستند، اما بودجه فعلی اجازه نمی‌دهد تا کمک‌ها در ماه فوریه تداوم یابد و نیازها برآورده شود.»

چندین کشور از جمله ایالات متحده و آلمان که در میان بزرگ‌ترین کمک‌کننده‌ها به آژانس امداد‌رسان سازمان ملل در غزه جای دارند پس از آنکه ۱۲ تن از کارکنان اونروا مظنون به همکاری با حماس در حملات هفت اکتبر شدند، کمک‌های بیشتر خود را به این نهاد به حال تعلیق درآوردند.

آقای گوترش تأیید کرد که «اتهاماتی بسیار جدی» علیه ۱۲ تن از کارمندان اونروا مطرح است و این موضوع محور تحقیقات تکمیلی داخلی در سازمان ملل قرار گرفته است.

به گفته دبیر کل سازمان ملل متحد، اونروا از دوازده فرد مظنون با ۹ تن قطع همکاری کرده، مرگ یکی از مظنونان مورد تایید قرار گرفته و هویت دو تن دیگر «در مرحله روشن شدن» است.

وی تاکید کرد: «اقدامات نفرت‌انگیزی» به این کارمندان نسبت داده شده که «عواقبی به دنبال دارد» اما این موضوع نباید مجازاتی برای «ده‌ها هزار مرد و زنکه برای آژانس سازمان ملل کار می‌کنند» به همراه داشته باشد.

گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل آقای گوترش را به نادیده گرفتن «شواهد» دخالت اونروا در «تحریک و تروریسم» متهم کرده است.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جسد کودک ۶ ساله اهل غزه که پس از کشته شدن اعضای خانواده‌اش به هلال احمر زنگ زده بود شناسایی شد

گوترش متعهد شد در مورد «نفوذ حماس» در سازمان ملل اقدام فوری انجام دهد

واکنش مسئولان به تحصن حامیان فلسطینی‌ها در دانشگاه‌های آمریکا؛ دانشجویان چه می‌خواهند؟