Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیر خارجه تشکیلات خودگردان به یورونیوز: حماس شرایط ما را بپذیرد در آینده ‌فلسطین شریک است

گفت‌وگوی اختصاصی با یورونیوز
گفت‌وگوی اختصاصی با یورونیوز Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ریاض المالکی، وزیر خارجه تشکیلات خودگردان در گفت‌وگو با خبرنگار یورونیوز در بروکسل به برنامه‌های آتی این تشکیلات برای مشارکت دادن حماس در آینده فلسطین پرداخت.

آگهی

آقای مالکی تاکید کرد که نمی‌توان حماس را در آینده تحولات سیاسی فلسطین نادیده گرفت، اما در شرایطی که حماس تمام پیش‌شرط‌های ما را بپذیرد و در نهایت از نظر ساختاری تبدیل به یک حزب و نهاد سیاسی شود و هیچ شاخه نظامی نداشته باشد، در آینده سیاسی فلسطین ایفای نقش خواهد کرد.

آقای المالکی تاکید کرد: «نمی‌توانیم حماس را به‌عنوان سازمانی که نه تنها در فلسطین، بلکه در کل جهان عرب و اسلام طرفدارانی داشته و از حمایت مشخصی در میان مردم برخوردار است، نادیده بگیریم.»

او درباره شروط مشخص پیش روی حماس برای حضور در تصمیم‌گیری‌ها درباره آینده فلسطین گفت: «اگر حماس بپذیرد که در ساف [سازمان آزادی‌بخش فلسطین] و جریان اصلی سیاست فلسطین الحاق شود، و در صورتی که با شرایط ما کنار بیاید از جمله اینکه مشروعیت بین‌المللی را به رسمیت بشناسد، آنوقت ما تلاش خود را برای گنجاندن آنها و تبدیل حماس به یک نهاد و حزب حزب سیاسی بدون داشتن هیچ شاخه نظامی، انجام خواهیم داد.» 

اروپا به فکر تحریم نتانیاهو باشد

این سیاستمدار فلسطینی که برای حضور در اجلاس وزرای خارجه اتحادیه اروپا بر سر مساله راه‌حل دو-کشوری در بروکسل به سر می‌برد، روز گذشته در جمع خبرنگاران گفته بود که اولویت اصلی ما سخن گفتن از آتش‌بس و صلح است. چرا که هر لحظه که ما در این باره تغافلی کنیم، بر آمار مرگ و میر زنان و کودکان و سالخوردگان فلسطینی افزوده می‌شود. او تاکید کرده بود که «جان فلسطینیان ارزش دارد.» 

او همچنین خواستار وضع تحریم‌‌های اروپایی علیه بنیامین نتانیاهو شد. او در همین زمینه به خبرنگاران گفته بود: «این را خیلی صریح و شفاف به همکاران اروپایی‌ام می‌گویم؛ از شما انتظار دارم که خواستار آتش‌بس باشید و برای رسیدن به آن تلاش کنید، از شما انتظار دارم بیانیه‌ای را که [نخست‌وزیر اسرائیل] در ارتباط با راه‌حل دو-دولتی بیان کرد، محکوم کرده و به فکر وضع تحریم علیه نتانیاهو و دیگرانی باشید که شانس راه حل دو-کشوری و رسیدن به صلح در خاورمیانه را از بین می‌برند.»

اروپا در کنار آمریکا بر راه‌حل تاسیس دو کشور مستقل فلسطین و اسرائیل تاکید دارد. این در حالی است که نتانیاهو در سخنرانی‌های اخیر به طور شفاف با چنین راه‌حلی مخالفت کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیروهای ویژه اسرائیل با لباس مبدل به بیمارستانی در کرانه باختری حمله کردند و ۳ نفر را کشتند

انتشار اسناد مشارکت ۱۲ کارمند سازمان ملل در حمله حماس به اسرائیل؛ عربستان: از «اونروا» حمایت می‌کنیم

گروه‌های مختلف فلسطینی از جمله فتح و حماس با نظارت چین به توافق رسیدند