انتشار اسناد مشارکت ۱۲ کارمند سازمان ملل در حمله حماس به اسرائیل؛ عربستان: از «اونروا» حمایت می‌کنیم

حمله شبه‌نظامیان حماس به خاک اسرائیل در ۷ اکتبر
حمله شبه‌نظامیان حماس به خاک اسرائیل در ۷ اکتبر Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرگزاری آسوشیتد پرس و رویترز به اسنادی مبنی بر مشارکت ۱۲ کارمند سازمان ملل در حمله ۷ اکتبر حماس علیه اسرائیل دست پیدا کرده است.

آگهی

در این اوراق و مدارک که تل‌آویو آنها را در اختیار مقامات آمریکایی گذاشته است، جزئیاتی ادعایی درباره شرکت کارکنان آژانس امدادرسانی و کاریابی سازمان ملل متحد برای پناهندگان فلسطینی (اونروا) در حمله به خاک اسرائیل و آدم‌ربایی از شهروندان اسرائیلی آمده است.

پیشتر و در پی افشای این اطلاعات، سازمان ملل ۹ تن از این ۱۲ کارمند را اخراج کرد و شماری از کشورهای غربی از آمریکا، آلمان و فرانسه گرفته تا اتریش و ژاپن با محکوم کردن «اعمال شنیع ادعایی» این کارکنان بودجه تخصیص یافته به اونروا را تعلیق کردند.

در این مدارک تصاویر و نقش‌های ادعایی این ۱۲ نفر در حمله و شرح وظایف آنها به هنگام حمله آمده است. به ادعای اسرائیل، از این ۱۲ نفر ۹ نفر معلم و یک نفر مددکار اجتماعی بوده است. 

هفت نفر از کارکنان متهم شده‌اند که در ۷ اکتبر وارد اسرائیل شده‌اند، دو نفر به ربودن یا کمک به ربودن شهروندان اسرائیلی کمک کرده‌اند و دو نفر دیگر نیز در یورش به دهکده‌های کشاورزی اشتراکی شرکت داشته‌اند.

یکی از آنها متهم شده است که شب قبل از حمله خود را به یک موشک ضد تانک مسلح کرده، در حالی که دیگری از یک گروگان زن عکس گرفته است. همچنین شماری دیگر به «شرکت در یک فعالیت تروریستی» از طریق هماهنگ کردن حرکت کامیون‌ها یا سلاح‌های مورد استفاده در این حمله متهم شده‌اند.

در این پرونده آمده است که یکی از این افراد مشاور مدرسه‌ای بوده که به پسرش در ربودن یک زن اسرائیلی در ۷ اکتبر کمک کرده است. یک مددکار اجتماعی دیگر به ایفای نقش در انتقال جسد یک سرباز اسرائیلی کشته‌شده به غزه متهم شده است.

مطابق اطلاعات منتشره، یک فلسطینی دیگر متهم به شرکت در قتل‌عام کیبوتص بئری شده است که طی آن یک‌دهم ساکنان شهرک قتل‌عام شدند. یک نفر دیگر نیز متهم شده که در کشتار کیبوتص رعیم نقش داشته است. در این کشتار ۳۶۰ نفر از ساکنان کشته شدند.

بنا بر سند منتشره، ده نفر از آنها با حماس و یک نفر با گروه شبه‌نظامی جهاد اسلامی ارتباط داشتند. دو نفر از این افراد کشته شده‌اند و یک نفر دیگر هنوز در حال شناسایی است. سازمان ملل ۹ نفر باقیمانده را اخراج کرده است.

این اتهامات به تنش‌های طولانی‌ مدت بین اسرائیل و اونروا دامن زده است. تل‌آویو با ادعای اینکه دستکم ۱۹۰ کارمند اونروا از عوامل حماس یا جهاد اسلامی هستند، گفته است این سازمان‌های شبه‌نظامی از تأسیسات آژانس برای ذخیره سلاح یا انجام حملات از آنجا استفاده می‌کنند.

بیش از دو میلیون نفر از مردم غزه محتاج کمک‌های اولیه هستند
بیش از دو میلیون نفر از مردم غزه محتاج کمک‌های اولیه هستندعکس: آسوشیتد پرس

این در حالی است که این سازمان در واکنش می‌گوید آگاهانه چنین رفتاری را تحمل نمی‌کند و دارای تدابیری داخلی برای جلوگیری از سوءاستفاده و تنبیه هر گونه تخلف است. این نهاد وابسته به سازمان ملل افزوده که کل آژانس نباید با اعمال ادعایی ۱۲ کارمند مجازات شود و از کشورهای حامی خواسته است تا کمک‌های مالی خود را از سر بگیرند.

یک مقام رسمی اسرائیلی به خبرگزاری رویترز گفته است ۱۹۰ نفری که در این پرونده شش صفحه‌ای ذکر شده «جنگجویان سرسخت و قاتلان» هستند، در حالی که گمان می‌رود به طور کلی «حدود ۱۰ درصد از کارکنان انروا به حماس و جهاد اسلامی وابسته باشند».

اونروا که کارکنان آن بالغ بر ۱۳ هزار نفر هستند، نقشی حیاتی در تامین مایحتاج اولیه ساکنان آواره غزه ایفا کرده است. اونروا گفته است با توجه به تعلیق ۶۰ درصد بودجه‌اش توسط کشورهای حامی، مجبور خواهد شد عملیات خود را ظرف چند هفته آینده و تا پایان فوریه متوقف کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در سوی مقابل فلسطینی‌ها اسرائیل را به جعل اطلاعات برای خدشه دار کردن انروا متهم کرده‌اند. محمد اشتیه، نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین، گفته است اسرائیل با «حمله سیاسی از پیش برنامه‌ریزی شده» قصد تخریب آژانس را داشته است.

شماری از کشورها نیز نظیر نروژ و عربستان سعودی گفته‌اند به حمایت از آژانس امدادرسانی سازمان ملل ادامه خواهند داد. وزارت امور خارجه عربستان سعودی در بیانیه‌ای گفت کشورهای پشتیبان اونروا باید «نقش خود را در حمایت از وظایف بشردوستانه در قبال آوارگان فلسطینی ایفا کنند».

در بیانیه عربستان سعودی آمده است که ادعاهای اسرائیل باید «در ساز و کارهایی تحقیقاتی» بررسی شده و «حقایق همراه با شواهد» برای آنها ارائه شود. مقامات سعودی با اشاره به «فداکاری‌های انسانی» کارکنان انروا زیر «گلوله‌باران بی‌وقفه مراکز امدادی در نوار غزه توسط اسرائیل‌»، گفته‌اند کمک به این سازمان در کم شدن بحران انسانی در این ناحیه تاثیر داشته است.

عربستان سعودی یکی از بزرگ‌ترین کمک‌کنندگان به انروا محسوب می‌شده و در یک دهه گذشته نزدیک به یک میلیارد دلار به آن کمک کرده است.

فیلیپه لازارینی، رئیس اونروا، نیز گفته است که از زمان شروع جنگ بخش اعظم جمعیت ۲.۳ میلیون نفری این منطقه برای «بقای محض» از جمله غذا و سرپناه به برنامه‌های این آژانس وابسته بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گوترش متعهد شد در مورد «نفوذ حماس» در سازمان ملل اقدام فوری انجام دهد

نیروهای ویژه اسرائیل با لباس مبدل به بیمارستانی در کرانه باختری حمله کردند و ۳ نفر را کشتند

وزیر خارجه تشکیلات خودگردان به یورونیوز: حماس شرایط ما را بپذیرد در آینده ‌فلسطین شریک است