سازمان ملل متحد ۱۲ کارمند را به ظن همکاری با حماس در حمله ۷ اکتبر اخراج کرد

ساختمان اونروا در غزه
ساختمان اونروا در غزه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا روز جمعه ۲۶ ژانویه اعلام کرد که نسبت به طرح اتهام‌هایی مبنی بر دست داشتن کارکنان آژانس امدادرسانی و کمک به آوارگان فلسطینی در حملات حماس به اسرائیل در ۷ اکتبر «به شدت نگران» است.

آگهی

رئیس آژانس امدادرسانی و کاریابی ملل متحد برای پناهندگان فلسطینی، موسوم به «اونروا» پیشتر از صدور دستور تحقیق درباره اتهاماتی مبنی بر دست داشتن اعضایش در حمله ۷ اکتبر حماس خبر داده بود. بر اساس اعلام اونروا، ۱۲ نفر از اعضای این آژانس اخراج شده‌اند.

در همین زمینه، کمیسیون اروپا و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه مشترکی خواستار شفافیت و بررسی فوری این اتهام‌ها توسط اونروا شدند.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، ۱۲ کارمند اونروا در این پرونده متهم هستند. این وزارتخانه همچنین اعلام کرد که کمک مالی این کشور به این نهاد سازمان ملل را تا زمان انجام تحقیقات به طور موقت به حالت تعلیق درمی‌آورد.

فیلیپه لازارینی، رئیس اونروا روز جمعه گفت که کارکنان مظنون را به منظور «محافظت از توانایی آژانس برای ارائه کمک‌های بشردوستانه» به نوار غزه فوراً اخراج کرده است.

بنا به گفته آقای لازارینی، مقام‌های اسرائیل اطلاعات دخالت احتمالی چند کارمند این سازمان در حملات حماس را در اختیار اونروا قرار داده‌اند.

به گفته سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش از این خبر «وحشت‌زده» شده است.

مقام‌های اجرایی اتحادیه اروپا هم گام‌های بعدی این اتحادیه در خصوص این موضوع را به پس از بررسی‌ها موکول کردند.

پرداخت‌های اتحادیه اروپا به عنوان کمک‌های توسعه‌ای به سرزمین‌های فلسطینی به دلیل حملات ۷ اکتبر حماس به حالت تعلیق درآمدند. این تصمیم برای اطمینان یافتن از اینکه هیچ وجهی از اتحادیه اروپا به طور ناخواسته به دست حماس، نرسیده، گرفته شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تعهدات با ارزش ۳۳۱ میلیون یورو مورد بررسی قرار گرفتند و هیچ انحرافی از اعتبارات به گروه‌های تروریستی یافت نشد، موضوعی که باعث بهره‌مندی دوباره از کمک‌های توسعه‌ای شد.

اتحادیه اروپا بزرگ‌ترین اهداکننده کمک‌های توسعه‌ای به سرزمین‌های فلسطینی است و بخش قابل توجهی از این کمک‌ها از طریق اونروا ارسال می‌شود.

از سال ۲۰۲۱ تا سال ۲۰۲۳، کمک اتحادیه اروپا به بودجه اونروا بالغ بر ۲۸۱ میلیون یورو بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیروهای ویژه اسرائیل با لباس مبدل به بیمارستانی در کرانه باختری حمله کردند و ۳ نفر را کشتند

در جلسه شورای امنیت برای پذیرش فلسطین در سازمان ملل چه گذشت؟ وتوی آمریکا در مقابل ۱۲ رای مثبت

پیشنهاد کمیسیون اروپا: محدودیت رفت و آمد پس از برکسیت برای جوانان «لغو شود»