بودانوف، گزینه احتمالی وزارت دفاع اوکراین کیست و نقش او در حملات به عمق خاک روسیه چیست؟

بودانوف ۲۴ فوریه ۲۰۲۳
بودانوف ۲۴ فوریه ۲۰۲۳ Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از او به عنوان فردی «سرسنگین» یاد می‌شود و حالا به حدی شناخته شده است که به «تجسم» حملات مخفیانه کی‌یف در مناطق اشغالی اوکراین و عمق خاک روسیه معروف شده است.

آگهی

کیریلو بودانوف تا همین اواخر برای عموم مردم فردی گمنام و ناشناخته بود؛ تا اینکه در ماه اوت ۲۰۲۰ و در سن ۳۴ سالگی مسئولیت اداره کل اطلاعات نظامی وزارت دفاع اوکراین را بر عهده گرفت.

حالا کار به جایی رسیده که او در سن ۳۸ سالگی، یکی از گزینه‌های مطرح برای جایگزینی با فرمانده محبوب ارتش اوکراین یعنی والری زالوژنی است؛ چه بسا احتمال برکناری زالوژنی توسط ولودیمیر زلنسکی وجود دارد.

کیریلو بودانوف، رئیس اداره کل اطلاعات وزارت دفاع اوکراین فردی به شدت مرموز و تودار است،‌ اما او با پیشبرد یک سری عملیات متهورانه علیه روسیه، توانسته است شهرتی افسانه‌ای برای خود در اوکراین دست و پا کند.

‌همچنین، اعتبار پیشبرد حملات به مواضع روسیه در مناطق اشغالی اوکراین و همچنین حملات به عمق خاک روسیه به این مرد «سرسنگین» نسبت داده می‌شود.

جنگ همه چیز را تغییر داد

در یک کنفرانس بین المللی در کی‌یف در سپتامبر ۲۰۲۳، او حتی قبل از اینکه سخنرانی خود را شروع کند هم مورد تشویق ایستاده حضار قرار گرفت و مقامات برای گرفتن عکس با او ازدحام کردند.

او اصالتاً اهل کی‌یف است و تحصیلات خود را در دانشکده نیروهای هوابرد در اودسا به اتمام رساند.

وقتی که روسیه در سال ۲۰۱۴ به درگیری جدایی‌طلبانه در شرق این کشور دامن زد، او به آنجا اعزام شده بود؛ اما تنها اطلاعاتی که در مورد فعالیت‌های او در اودسا در دسترس هست این است که او در یک حمله کماندویی به شبه جزیره کریمه در سال ۲۰۱۶ که در آن تعدادی از عوامل روسی کشته شدند، شرکت داشته اشت.

خود بودانوف در مورد خدمات و کارهایی که انجام داده چیز زیادی نمی‌گوید جز اینکه یک بار فاش کرد که سه مرتبه از جمله یک بار با ترکشی که  نزدیک قلبش برخورد کرده، مجروح شده است.

سفتی بازوی راست او که بر اثر برخورد گلوله به آرنج او بوجود آمده است نیز کاملا مشهود است.

به گفته سخنگوی اداره کل اطلاعات وزارت دفاع اوکراین، او هدف «بیش از ۱۰» حمله بوده است.

پیش‌بینی‌ جنگ

علاوه بر این‌ها، اتومبیل او در سال ۲۰۱۹ در کی‌یف نیز منفجر شد. آن حمله که در همان زمان به سرویس‌های امنیتی روسیه نسبت داده شد.

او در سن ۳۵ سالگی به یکی از جوان‌ترین ژنرال‌های اوکراین تبدیل شد.

ماه‌ها قبل از تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، او پیش‌بینی کرده بود که حمله‌ای در مقیاس بزرگ در پیش است. این در حالی است که در آن زمان بقیه جهان در مورد نیات مسکو تردید داشتند.

او از زمان شروع جنگ تا به حال مصاحبه‌هایی را از دفتر کار ساده و بدون تجمل خود انجام داده که در بعضی از آن‌ها نقشه‌ای از روسیه چند پاره شده در پشت سر او قابل مشاهده است.

بودانوف گفت: «ما در برابر ارتش بزرگ و شکست ناپذیر روسیه پیروز خواهیم شد، همانطور که داوود در برابر جالوت به پیروزی رسید.»

استاد جنگ‌های نامتقارن

طرفداران بودانف، او را استاد جنگ‌های نامتقارن توصیف می‌کنند.

اما پیش‌بینی او مبنی بر اینکه نیروهای اوکراینی در سال ۲۰۲۳ وارد کریمه می‌شوند، محقق نشد و خط مقدم جنگ از پایان سال ۲۰۲۲ تا حد زیادی ساکن باقی مانده است.

رسانه‌های اوکراینی به دلیل رفتار آرام بودانوف از او به عنوان «بودا نوف» نیز یاد می‌کنند که اشاره‌‌ای به نام بودای هند دارد. بودانوف مدعی است که چندین عملیات در عمق خاک روسیه از جمله حمله پهپادی ژانویه به یک پالایشگاه نفت در سن پترزبورگ و دور از خط مقدم، را او راهبری کرده است.

آگهی

مسکو همچنین اداره کل اطلاعات وزارت دفاع اوکراین را به سازماندهی یک عملیات انفجاری در اکتبر ۲۰۲۲ متهم می‌کند که بخشی از پل مواصلاتی شبه جزیره کریمه اشغالی به روسیه را تخریب کرد.

بودانوف از اهداف مورد علاقه کرملین

از زمان آغاز تهاجم، روسیه حداقل دو بار مقر اطلاعات نظامی اوکراین در کی‌یف را هدف قرار داده و حتی در ماه مه ۲۰۲۳ مدعی شد که بودانوف را کشته است.

به گزارش اطلاعات نظامی اوکراین، همسر آقای بودانوف به اسم ماریانا نیز در نوامبر گذشته مسموم شد اما جان سالم به در برد.

همه این موارد و سوء قصدها نتوانسته کیریلو  بودانوف را از ادامه راهش باز دارد. او در اول فوریه گفت: «تعداد حملات علیه زیرساخت‌های روسیه احتمالا چند برابر خواهد شد.

چند ساعت بعد آژانس زیردست او ادعا کرد که یک کشتی جنگی روسیه را در کریمه غرق کرده است.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر دوباره بورل به اوکراین؛ زلنسکی دوباره خواستار تمدید وضعیت حکومت نظامی و بسیج عمومی شد

اوکراین: کشتی جنگی ۷۰ میلیون دلاری روسیه را با شهپادها منهدم کردیم

اتحادیه اروپا با عقب‌نشینی مجارستان، بسته جنجالی کمک ۵۰ میلیارد یورویی به اوکراین را تصویب کرد