زلنسکی به فکر جایگزینی مقامات بلندپایه نظامی و سیاسی اوکراین از جمله ژنرال زالوژنی است

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین
ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، در مصاحبه ای که روز یکشنبه ۴ فوریه (۱۵ بهمن) پخش شد گفت که در حال بررسی برای جایگزین کردن چند مقام بلندپایه نظامی و سیاسی این کشور است.

آگهی

در هفته‌های گذشته شایعاتی در خصوص برکناری والری زالوژنی، فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین، به دلیل اختلاف با رئیس‌جمهور بر سر نحوه مواجهه با حمله روسیه منتشر شده بود.

آقای زلنسکی با اشاره به اینکه تغییرات پیش رو «فراتر از جایگزینی یک فرد» هستند، گفت: «وقتی از دگرگونی صحبت می‌کنم، چیزی جدی در ذهنم وجود دارد که به یک نفر مربوط نمی‌شود بلکه به مسیر رهبری کشور برمی‌گردد.»

او اضافه کرد:‌ «این مسئله مربوط به افرادی است که باید اوکراین را رهبری کنند. این بازآرایی مجدد ضروری است و من در مورد جایگزینی تعدادی از مقامات دولتی صحبت می‌کنم، نه فقط در بخش ارتش. من در مورد این جایگزینی فکر می‌کنم. این یک سوال برای کل رهبری کشور است.»

آقای زلنسکی گفت برای پیروزی در جنگ، «همه ما باید در یک مسیر حرکت کنیم، نمی‌توان مایوس شد، باید انرژی درست و مثبت داشته باشیم و منفی‌بافی را در خانه بگذاریم. ما نمی‌توانیم رفتارهایی تسلیم‌آمیز داشته باشیم.»

از زمانی که عملیات ضدحمله متقابل اوکراین در سال گذشته آغاز شد، این کشور تنها دستاوردهای محدودی علیه نیروهای روسی به دست آورده است.

ژنرال زالوژنی فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین که از محبوبیت گسترده‌ای در سراسر کشور و ارتش برخوردار است، پیشتر در ماه نوامبر در مقاله‌ای در نشریه اکونومیست نوشته بود که جنگ فرسایشی با روسیه به بن‌بست رسیده است. امری که با انتقاد و مخالفت رئیس‌جمهور اوکراین مواجه شد.

ژالونی
ژالونیعکس: آسوشیتد پرس

هفته گذشته نیز همزمان با تشدید گمانه‌زنی ها در مورد اخراج او، وی در مصاحبه‌ای با شبکه سی‌ان‌ان گفت برخی از نهادهای اوکراینی با تلاش برای انجام «اقداماتی غیرمحبوب» مانند بسیج سراسری جهت ایجاد یک نیروی جنگی موثر در مقابله با برتری عددی روسیه، اوکراین را از دستیابی به اهداف خود بازمی‌دارند.

ناظران می‌گویند خروج احتمالی زالوژنی مهم‌ترین تغییر در نیروهای نظامی اوکراین از زمان تهاجم روسیه خواهد بود. این در حالی است که این کشور با کمبود مهمات و پرسنل در پی ضد حمله نافرجام تابستانی نیز دست و پنجه نرم می‌کند. 

این تغییر که با ابراز خشنودی مقامات کرملین نیز مواجه شده است، همچنین می‌تواند به روحیه سربازان اوکراینی که نزدیک به دو سال در نبردهای سختی می‌جنگند آسیب برساند.

رسانه‌های اوکراینی هفته گذشته در دو نوبت گزارش‌های زیادی مبنی بر قریب‌الوقوع بودن اخراج زالوژنی منتشر کردند. حداقل در یک مورد، سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری تغییر این فرمانده را تکذیب کرده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

با این حال خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام ارشد اوکراینی گزارش داده بود که ولودیمیر زلنسکی در جلسه روز دوشنبه هفته گذشته به زالوژنی گفته است اگر آنها نتوانند به یک راه‌ حل مشترک در مورد مسائل کلیدی دست یابند، این فرمانده ارتش باید استعفا دهد.

این گزارش افزوده بود که این ژنرال نظامی اوکراین احتمالا به صورت داوطلبانه پست خود را ترک نخواهد کرد.

دو نامزد احتمالی فرمانده کنونی ارتش الکساندر سیرسکی (فرمانده نیروی زمینی) و کایرلو بودانوف (رئیس اداره اطلاعات وزارت دفاع) اوکراین هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زلنسکی وزیر دفاع جدید اوکراین را معرفی کرد؛ یک تاتار کریمه جایگزین رژنیکوف می‌شود

تشدید نبردهای سنگین در جنوب و شرق اوکراین؛ زلنسکی: حملات متقابل علیه نیروهای روسیه آغاز شد

ارتش روسیه می‌گوید چندین فروند جنگنده‌ و هواپیماهای ترابری اوکراین را در فرودگاهی منهدم کرده است