زلنسکی وزیر دفاع جدید اوکراین را معرفی کرد؛ یک تاتار کریمه جایگزین رژنیکوف می‌شود

عکس آرشیوی از رستم اومروف، نماینده پارلمان اوکراین
عکس آرشیوی از رستم اومروف، نماینده پارلمان اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اخیراً چندین مورد رسواییِ فساد در اوکراین شناسایی و رسانه‌ای شده است که یکی از آنها به وزارت دفاع این کشور مرتبط می‌شود.

آگهی

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین عصر یکشنبه الکسی رژنیکوف، وزیر دفاع کشورش را از این سمت کنار گذاشت و رستم عمروف برای جایگزینی وی به پارلمان معرفی کرد.

آقای زلنسکی این تصمیم را در جریان نطق روزانه خود برای شهروندان کشورش اعلام کرد و یادآور شد که وزیر دفاع فعلی اوکراین از سمت خود برکنار شده است.

وی با اشاره به این نکته که الکسی رژنیکوف طی ۵۵۰ روزی که کشورش درگیر جنگ بوده عهده‌دار وزارت دفاع بوده است، تصریح کرد که این وزارتخانه «به رویکردهای تازه و روش‌های نوین برای تعامل با ارتش و همچنین جامعه مدنی نیاز دارد.»

الکسی رژنیکوف که سه ماه قبل از تهاجم روسیه در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ به عنوان وزیر دفاع منصوب شده بود پس از آغاز حمله نظامی روسیه به چهره برجسته این کشور در زمینه تلاش‌های جنگی کشورش تبدیل شد.

وی به ویژه برای متقاعد کردن متحدان غربی به منظور تجهیز ارتش کشورش به تانک های سنگین و سامانه‌های توپخانه‌ای و پدافندی هویتزر و پاتریوت بسیار تلاش کرده بود.

این تغییر و تحول در راس مهم‌ترین وزارتخانه دولت اوکراین، در شرایط جنگی حاضر و همزمان با دور تازه عملیات ضد تهاجمی نیروهای مسلح تحت امر کی‌یف بویژه در مناطق جنوب و جنوب شرقی این کشور صورت می‌گیرد.

ولودیمیر زلنسکی پیش‌تر وعده داده بود که تلاش در جهت مبارزه با فساد در کشورش را که یک معضل بومی در اوکراین به شمار می‌رود تقویت کند.

این تصمیم به ویژه در پاسخ به شروط تعیین شده از سوی اتحادیه اروپا برای حفظ وضعیت کی‌یف به عنوان نامزد پیوستن به این نهاد مهم اروپایی اتخاد شده است.

به گزارش فرانس‌‌پرس، اخیراً چندین مورد رسواییِ فساد در اوکراین شناسایی و رسانه‌ای شده است که یکی از آنها به وزارت دفاع این کشور مرتبط می‌شود.

بر این اساس و به گزارش رسانه های اوکراینی، وزارت دفاع این کشور پاییز ۲۰۲۲ برای تامین یونیفورم‌های زمستانی سربازان و اعضای نیروهای مسلح این کشور قراردادی را با یک شرکت ترکیه‌ای امضا کرد که قیمت آن‌ها پس از امضا به یکباره سه برابر شد.

اولکسی رژنیکوف اما پیش‌تر در واکنش به گزارش رسانه‌ها در خصوص این رسوایی اطمینان داده بود که نرخ‌های اعمال شده با آنچه تولید کنندگان ترکیه‌ای درخواست کرده بودند، مطابقت دارد.

این دومین رسوایی فساد مرتبط با تدارکات نظامی در بطن وزارت دفاع اوکراین بود که جایگاه مقامات این وزارتخانه را طی سال‌های اخیر به تدریج متزلزل کرد.

گفتنی است که پیش‌تر، در پی افشاگری‌های رسانه‌ها و مطبوعات اوکراین، شماری از مسئولان ارشد این کشور به دلیل رسوایی فساد مرتبط با قرارداد خرید محصولات غذایی برای سربازان این کشور از سمت‌های خود برکنار شده بودند.

یک تاتار ترک تبار کریمه وزیر دفاع جدید اوکراین می‌شود؟

آقای عمروف که عصر روز یکشنبه از سوی ولودیمیر زلنسکی برای تصدی وزارت دفاع اوکراین به پارلمان این کشور معرفی شد پیش‌تر عهده‌دار ریاست صندوق املاک دولتی این بوده است.

وی همچنین از چهره‌های برجسته جامعه ترک‌تبارانِ تاتار ساکن در شبه جزیره کریمه است که پیش‌تر در ماه‌های نخست آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، به نمایندگی از کی‌یف در مذاکرات حساس با روسیه شرکت کرده بود.

آقای عمروف که در حال حاضر ۴۱ سال دارد در جمهوری ازبکستان متعلق به اتحاد جماهیر شوروی سابق به دنیا آمد، جایی که خانواده اش در زمان حکومت استالین تبعید شده بودند.

وی و خانواده‌اش پس از آنکه تاتارها در دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی اجازه بازگشت به کریمه را دریافت کردند بار دیگر در این شبه جزیره ساکن شدند.

رستم عمروف سال ۲۰۰۴ وارد صنعت مخابرات شد و از سال ۲۰۱۹ به عنوان نماینده به عضویت پارلمان اوکراین درآمد. 

آگهی

وی در پارلمان ریاست مشترک پلتفرم کریمه را برعهده گرفت و تلاش‌های دیپلماتیک بین‌المللی را برای معکوس کردن روند الحاق این شبه جزیره به روسیه هماهنگ می‌کرد.

روسیه سال ۲۰۱۴ در اقدامی غیرقانونی که با محکومیت جامعه بین‌المللی و کشورهای غربی همراه شد کریمه را در پی برگزاری یک همه‌پرسی به خاک خود الحاق کرد.

تاتارها که ۱۲ تا ۱۵ درصد از جمعیت کریمه را تشکیل می دهند، عمدتاً این همه پرسی را تحریم کردند. در نتیجه، مسکو مجمع قانون‌گذای سنتی اقلیت مسلمان تاتار در کریمه موسوم به مجلس را غیرقانونی اعلام کرد و آن را یک سازمان افراطی خواند که بسیاری از اعضای آن زندانی شدند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زلنسکی به فکر جایگزینی مقامات بلندپایه نظامی و سیاسی اوکراین از جمله ژنرال زالوژنی است

زلنسکی در دیدار با رهبران جامعه یهودیان از افتتاح دفتر دیوان کیفری بین‌المللی در اوکراین خبر داد

مقام عالی‌رتبه اوکراین: حملات پهپادی به داخل خاک روسیه افزایش می‌یابد