زلنسکی در دیدار با رهبران جامعه یهودیان از افتتاح دفتر دیوان کیفری بین‌المللی در اوکراین خبر داد

زلنسکی در دیدار با نمایندگان جامعه یهودی در آستانه سال نوی یهودیان
زلنسکی در دیدار با نمایندگان جامعه یهودی در آستانه سال نوی یهودیان Copyright HANDOUT/AFP
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین به مناسبت روش هشانا، سال نو یهودیان با نمایندگان جامعه یهودیان دیدار کرد. ۲۲ هزار زائر یهودی بهرغم خطر بمباران به شهر اومان در جنوب کی‌‌یف رفتند تا فرارسیدن سال نو را در روز جمعه ۱۵ سپتامبر در جوار آرامگاه خاخام «نحمانِ بریسلوف»، بنیان‌گذار جنبش حسیدی جشن بگیرند.

آگهی

ولودیمیر زلنسکی در این دیدار خواستار حمایت همه نهاد‌های مذهبی از اوکراین شد و از افتتاح دفتر دیوان کیفری بین‌المللی در این کشور خبر داد و گفت: «دیوان کیفری بین‌المللی بزرگترین دفتر خارج از لاهه خود را در اوکراین بازگشایی کرده است. این همکاری به ما امکان می‌دهد عدالت را برای اوکراین و تمام مردم زجر کشیده خود، با مجازات قانونی و عادلانه جنایتکاران روس اجرا کنیم.» 

آقای زلنسکی قرار است هفته آینده برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل و بازدید از کاخ سفید به آمریکا سفر کند. 

یهودیان در حالی برای زیارت به شهر اومان آمدند که کی‌یف ماه گذشته دولت اسرائیل را تهدید کرده بود که اگر دست از اخراج شهروندان اوکراینی نکشد، همزمان با سال نو یهودی مرزهای خود را به روی زائران اسرائیلی خواهد بست.

پوگن کونیچوک، سفیر اوکراین ماه گذشته گفته بود: «دولت اوکراین تحقیر شهروندان خود را به هنگام ورود به اسرائیل تحمل نخواهد کرد. [اگر به همین منوال باشد] ما موافقتنامه‌های دوجانبه در مورد لغو روادید خود را مطابق بند ۷ توافقنامه متوقف خواهیم کرد. این گزینه روی میز دولت ما قرار دارد.»

وی افزوده بود که اگر اسرائیل مایل است اوکراین همچنان به اسرائیلی‌ها اجازه سفر به اوکراین و بازدید از شهر اومان را بدهد، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل نیز باید شخصا و مستقیم برای حل مساله روادید اوکراینی‌ها دست به کار شود.

بر اساس داده‌های سفارت اوکراین، در نیمه اول سال ۲۰۲۳ میلادی، اسرائیل بیش از ۲ هزار شهروند اوکراینی را از این کشور اخراج کرده است. این میزان در سال قبل‌تر از آن نیز بیش از ۲۷۰۰ نفر بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زلنسکی وزیر دفاع جدید اوکراین را معرفی کرد؛ یک تاتار کریمه جایگزین رژنیکوف می‌شود

زلنسکی فساد در معافیت‌های پزشکی را محکوم کرد؛ هزاران نفر از اوکراینی‌ها با رشوه از جنگ فرار کرده‌اند

چالش‌های سربازان اوکراینی برای پیشروی در جبهه جنوب؛ زلنسکی خواستار مدل حمایت آمریکا از اسرائیل است