Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترفند ریشی سوناک جواب نداد،مجلس اعیان بریتانیا تصویب طرح اعزام پناهجویان به رواندا را به تاخیرانداخت

مجلس اعیان بریتانیا
مجلس اعیان بریتانیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مجلس اعیان بریتانیا با رأی به تأخیر در تصویب معاهده با رواندا، ضربه ای به طرح جنجالی دولت برای اعزام مهاجران به این کشور آفریقایی وارد کرد. دولت باید در گام نخست امن بودن رواندا را اثبات کند

آگهی

این اقدام ضربه‌ای به ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا است که این طرح را خواسته مردم این کشور خوانده و از مجلس اعیان خواسته بود آن‌را تصویب کند. 

اکثریت نمایندگان شامل ۲۱۴ در مقابل تنها ۱۷۱ نماینده به تاخیر در تصویب معاهده‌ای که میان لندن و کیگالی به امضا رسیده رای دادند. این تاخیر برای آن در نظر گرفته شده تا دولت بریتانیا بتواند اثبات کند رواندا کشوری امن برای مهاجرانی است که به آنجا فرستاده می‌شوند. 

طرح اعزام پناهجویان غیرقانونی به رواندا به یکی از طرح‌های اساسی دولت ریشی سوناک تبدیل شده و او تلاش می‌کند با اجرای آن نظر مساعد جریان‌های دست راستی و ضد مهاجر را جلب نماید. سوناک هندی تبار که بدون حضور در انتخابات و پس از کنار رفتن لیز تراس به قدرت رسید دوران فاجعه‌باری را در قدرت تجربه کرده و سیاست‌های او به عنوان نخست وزیر مخالفت‌ها و نارضایتی‌ها را نسبت به عملکرد او در بریتانیا افزایش داده است. 

در چنین شرایطی او با سرمایه‌گذاری روی جریان‌های راست‌گرای حزب محافظه‌کار طرح اخراج پناهجویان به رواندا را به عنوان یکی از اولویت‌های سیاسی خود تعریف کرده و قول داده فعالیت قایق‌های مهاجران از مسیر کانال مانش را متوقف کند.

اقدام سوناک برای گرفتن رای از مجلس اعیان بریتانیا درواقع پاسخ او به حکم دادگاه عالی بریتانیا است که در اواخر سال گذشته میلادی تاکید کرد اخراج و اعزام پناهجویان به کیگالی بر اساس قوانین بین‌المللی غیرقانونی است. در صورت تصویب، این قانون قضات را مجبور می‌کند که رواندا را به عنوان یک کشور ثالث امن در نظر بگیرند. همچنین به وزرای بریتانیا این اختیار را می دهد که بخش‌هایی از قوانین داخلی و بین‌المللی مرتبط با حقوق بشر را نادیده بگیرند.

اما منتقدان تلاش‌های سوناک را به عنوان یک ترفند پرهزینه که در نهایت هم جوابگو نخواهد بود معرفی کرده و دولت را متهم می‌کنند که تلاش دارد با اقدامات غیرمرسوم دست به انجام سیاست‌های غیرقانونی و ضد حقوق بشری در قبال پناهجویان بزند. 

در همین رابطه در مجلس اعیان که گروهی از قضات ارشد سابق هم حضور دارند، درخواست‌های طرح سوناک در خصوص نادیده گرفتن قواعد بین‌المللی حقوق بشر و قوانین مرتبط با پناهندگان با انتقاد و نارضایتی روبرو شده است. 

بر خلاف اعضای منتخب مجلس عوام، لردها قدرت جلوگیری از تصویب معاهده را ندارند اما سوناک تلاش کرده بود با گرفتن نظر مثبت اعضای این مجلس فضا را برای اجرایی کردن لایحه جنجالی خود فراهم سازد. سوناک در لایحه پیشنهادی خود روندا را به عنوان یک کشور سوم امن معرفی کرده که از بازگشت مهاجران به کشور مبدا خود جلوگیری می‌کند. این در حالیست که منتقدان می‌گویند رواندا حتی می‌تواند از کشور مبدا پناهجویان هم بدتر باشد. قرار است هفته آینده در مجلس بریتانیا بار دیگر در خصوص این لایحه بحث و گفتگو صورت گیرد. 

سوناک متعهد شده است که با مهاجرت‌های غیرقانونی مقابله کند. با وجود خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا عبور و مرور غیرقانونی به این کشور رکورد زده و به شکل کم‌سابقه‌ای افزایش یافته است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با توجه به افزایش مخالفت‌ها با عملکرد ریشی سوناک و عدم توفیق او در پیشبرد سیاست‌های داخلی و بین‌المللی، احتمالا او مجبور خواهد شد زودتر از موعد از پیش تعیین شده و در همین سال ۲۰۲۴ انتخابات سراسری را برگزار کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جان باختن ۶ پناهجوی افغان در کانال مانش؛ سوناک بر مقابله با مهاجرت غیرقانونی تاکید کرد

دیدار ماکرون و سوناک؛ فرانسه و بریتانیا بر سر کنترل مهاجرت به توافق رسیدند

ریشی سوناک نخست وزیر بریتانیا شد