Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ریشی سوناک نخست وزیر بریتانیا شد

ریشی سوناک، نخست وزیر جدید بریتانیا در مقابل مقر نخست وزیری
ریشی سوناک، نخست وزیر جدید بریتانیا در مقابل مقر نخست وزیری Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این برای نخستین بار در تاریخ بریتانیاست که یک آسیایی‌تبار به نخست وزیری این کشور می‌رسد.

آگهی

چارلز سوم، پادشاه بریتانیا روز سه‌شنبه ۲۵ اکتبررسما ریشی سوناک را به ‌عنوان نخست وزیر جدید این کشور منصوب کرد. او سومین نخست وزیری است که در دو ماه گذشته سکان هدایت این کشور را در دست می‌گیرد. 

آقای سوناک پس از کناره‌گیری لیز تراس از نخست وزیری بریتانیا توانست اعتماد اکثریت اعضای حزب محافظه‌کار بریتانیا را به‌دست آورد و به این سمت برگزیده شود.

او در نخستین سخنرانی خود به‌عنوان نخست وزیر گفت که قصد دارد «خطاهای دولت گذشته» را «فورا» جبران کند. آقای سوناک همچنین با اشاره به «مشکلات عمیق» اقتصادی بریتانیا، هشدار داد که «تصمیمات سختی» در راه است. 

تبار ریشی سوناک هندی است و این برای نخستین بار در تاریخ بریتانیاست که یک غیر سفیدپوست، اداره دولت بریتانیا را بر عهده می‌گیرد. او همچنین با ۴۲ سال سن، جوان‌ترین نخست‌وزیر در تاریخ معاصر بریتانیا است.

آقای سوناک در شرایطی ریاست کابینه بریتانیا را برعهده گرفته که وضعیت اقتصادی و اجتماعی این کشور به شدت بحرانی است و نرخ تورم در بریتانیا به بالاترین میزان در میان کشورهای عضو گروه ۷ رسیده است.

همچنین وزیر دارای پیشین بریتانیا در شرایطی پیشنهاد تشکیل کابینه بریتانیا را دریافت کرد که هم‌زمان با تورم بیش از ۱۰ درصد در بریتانیا که بالاترین میزان در چهل سال گذشته است، قیمت انرژی و مواد غذایی در این کشور در حال افزایش است.

آقای سوناک همچنین در زمانی به نخست وزیری بریتانیا منصوب شده است که محبوبیت حزب محافظه‌کار در این کشور به پایین‌ترین حد خود رسیده است و حزب کارگر به عنوان حزب اصلی مخالف دولت و دیگر احزاب بریتانیا خواستار برگزاری انتخابات عمومی زودهنگام شده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اما آقای سوناک پس از رسیدن به رهبری حزب محافظه‌کار بریتانیا، برگزاری انتخابات زودهنگام در کشورش را رد کرد.

او همچنین در نخستین اظهار نظر خود پس از رسیدن به نخست‌وزیری بریتانیا با وجود تقدیر از لیز تراس، گفت که تلاش می‌کند تا «بعضی اشتباهات» نخست وزیر پیشین این کشور را جبران کند.

آقای سوناک که تاکنون مخالفتی با قانون بحث‌برانگیز مهاجرت در بریتانیا نداشته است، گفت که از این قانون حمایت می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترفند ریشی سوناک جواب نداد،مجلس اعیان بریتانیا تصویب طرح اعزام پناهجویان به رواندا را به تاخیرانداخت

بحران در حزب محافظه کار بریتانیا؛ جانشین نخست‌وزیر شش هفته‌ای کیست؟

اگر چارلز هم بعد از ملکه درگذشت تکلیف تاج و تخت بریتانیا چه می‌شود؟