Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بحران در حزب محافظه کار بریتانیا؛ جانشین نخست‌وزیر شش هفته‌ای کیست؟

جانسون و ریشی سوناک
جانسون و ریشی سوناک Copyright Toby Melville/AP
Copyright Toby Melville/AP
نگارش از یورونیوزفارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لیز تراس پس از تنها ۴۵ روز ناگزیر از مقام نخست وزیری استعفا داد. در مطلب پیش رو به برخی از نامهایی می پردازیم که شانس جانشینی دارند.

آگهی

لیز تراس، پس از آنکه نتوانست با «بسته پیشنهاد اقتصادی»، برای  ثبات مالی و خروج از بحران، اعتباری در پارلمان بریتانیا کسب کند، پس از کمتر از ۴۵ روز از سمت نخست وزیری استعفا داد. 

با این حال بدلیل اینکه حزب محافظه کار بریتانیا اکثریت را در مجلس عوام در اختیار دارد، دیگر نیازی به برگزاری انتخابات سراسری نخواهد بود و بازهم «یک انتخاب میان حزبی» که قرار است در ۲۸ اکتبر صورت گیرد جانشین لیز تراس را مشخص خواهد کرد.

 محافظه کاران دو سال دیگر، تا زمان انتخابات سراسری اکثریت کرسی‌ها در مجلس عوام را در اختیار خواهند داشت. هرچند که تازه ترین نظرسنجی ها نشان می دهند که در صورت برگزاری انتخابات سراسری در حال حاضر، حزب کارگر با اختلاف ۲۰ درصد محافظه کاران را شکست می دهد. 

ریشی سوناک و جانسون، دو بخت اصلی

از امروز نام هایی که برای جانشینی لیز تراس، رقابت خواهند کرد تقریبا مشخص شده است. مهم ترین آنها، ریشی سوناک، وزیر پیشین دارایی در دوران بورس جانسون و رقیب اصلی لیز تراس در انتخابات اخیر محافظه کاران برای تعیین نخست وزیر، خواهد بود.

 البته انتخاب احتمالی ریشی سوناک که همین چند هفته پیش موفق نشد حتی رای هم حزبی های خود برای جانشینی بوریس جانسون را کسب کند، می تواند انتخاب خطرناک دیگری برای محافظه کارانی باشد که در بی‌سابقه‌ترین بحرانهای دهه های اخیر قرار دارند. البته نظرسنجی‌ها نشان می دهند که بدلیل نبود مردان و زنان متنفذ در حزب محافظه کار، همچنان ریشی سوناک و بوریس جانسون، نخست وزیر پیشین، شانس زیادی برای راهیابی به شماره ۱۰ خیابان داونینگ استریت، مقر نخست وزیری، دارند. 

به این ترتیب انتخاب سیاستمداری که بتواند کشتی در حال غرق شدن محافظه کاران را نجات دهد کار بسیار دشواری است. نباید از یاد برد که دو ماه پیش، ۱۷۰ هزار عضو حزب محافظه کار بریتانیا، لیز تراس را برای جانشینی بوریس جانسون برگزیدند و حالا پس از مشاهده نخست وزیر «۶ هفته ای» تردید زیادی در انتخاب آتی خود خواهند داشت. این موضوع به اختلافات درون حزبی محافظه کاران دامن می زند، هرچند که جرقه اصلی این اختلافات از زمان رفراندوم برکسیت، در سال ۲۰۱۶ شعله ور شد. 

برخی از محافظه کاران حامی دیوید کامرون، نخست وزیر وقت، مخالف خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بودند و بخش بزرگ تری به رهبری بوریس جانسون قاطعانه حامی برکسیت بودند. 

بدلیل اختلاف ها و شک و تردید های فراوان به نظر می رسد این بار بجای رقابت بین دو نامزد، سه نامزد برای جانشینی لیز تراس رقابت کنند. 

نامی جدید: وزیر دفاع پیشین و سیاستمدار محبوب

به جز ریشی سوناک و بوریس جانسون، پنی موردانت، وزیر دفاع سابق نیز شانس زیادی برای پیروزی در این رقابت دارد. از او به عنوان یکی از محبوب ترین سیاستمداران در میان محافظه کاران نام می برند. هر چند در انتخابات گذشته که برای جانشینی بوریس جانسون برگزار شد وی اعلام کرد قصد نامزدی ندارد. 

 البته نام های دیگری چون سوئلا براورمن، وزیر کشور دوران کوتاه نخست وزیری  لیز تراس و کیمی بادنوک، وزیر تجارت نیز شنیده می شود. سوئلا براورمن چهارشنبه از مقام خود استعفا داد. 

اما ناظران شانس این دو وزیر برای جانشینی و کسب رای اعضای حزب محافظه کار را بسیار پایین می دانند. 

نامزدی دوباره پدیده محافظه کاران؛ انتخاب بین عشق و تنفر

نامزدی بوریس جانسون هم که در رسانه ها مطرح شده است موضوعی جالب است. چرا که نخست وزیر پیشین بریتانیا هنوز نتوانسته اعضای حزب محافظه کار را در رابطه با پرونده «گمراه کردن نمایندگان پارلمان بر سر برگزاری یک سری میهمانی در دوران قرنطینه کووید-۱۹» قانع کند. 

گفته می شود که احساس بسیاری از اعضای حزب محافظه کار با بوریس جانسون چیزی شبیه رابطه «عشق و تنفر» است. بخشی او را تنها جانشین موثر برای لیز تراس می دانند و برخی دیگر می خواهند که جانسون برای همیشه با سیاست خداحافظی کند.

 بوریس جانسونی در مقام شهردار لندن توانست محبوبیت زیادی کسب کند، خصوصا بدلیل برگزاری بازیهای المپیک تابستانی سال ۲۰۱۲ میلادی. او در جریان همه پرسی برکسیت در سال ۲۰۱۶ هم از همین محبوبیت استفاده کرد و بسیاری از اعضای حزب محافظه کار را برای خروج از اتحادیه اروپا راضی کرد. اما عملکرد او در کمتر از دو سال نخست وزیری او را به سیاستمداری نامحبوب بدل کرد تا آنجا که هم حزبی هایش در ماه ژوییه گذشته با رای اکثریت او را از پست نخست وزیری و رهبری حزب محافظه کار برکنار کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا به عنوان جانشین بوریس جانسون انتخاب شد

جنگ ۳۰۰ ساله برای تصاحب ۲۰۰ تن طلا و جواهرات؛ چرا کشتی افسانه‌ای غرق شد و سرنوشت گنج‌ آن چه می‌شود؟

چند عضو ثروتمندترین خانواده بریتانیایی به اتهام برده‌داری در سوئیس به چندین سال حبس محکوم شدند