Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اگر چارلز هم بعد از ملکه درگذشت تکلیف تاج و تخت بریتانیا چه می‌شود؟

چارلز و ویلیام پس از مرگ ملکه
چارلز و ویلیام پس از مرگ ملکه Copyright Justin Setterfield/WPA Rota
Copyright Justin Setterfield/WPA Rota
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چارلز در ۷۳ سالگی پادشاه بریتانیا شده است. به همین دلیل از همین امروز همه چشم‌ها به پس از مرگ او دوخته شده است. اما در صورت مرگ او سلسله پادشاهی بریتانیا تاج و تخت را در اختیار چه کسانی می گذارد.

آگهی

چارلز سوم بتازگی در مقام پادشاه، سوگند خورد. پادشاهی که ۷۳ سال دارد و امکان اینکه از دنیا برود بسیار بیشتر از زمانی است که مادرش در ۲۶ سالگی ملکه بریتانیا شد. 

چارلز در سخنرانی خود در هنگام ایراد سوگند پادشاهی گفت که «رسما متعهد می شود که در تمام مدت باقی مانده از اصول قانون اساسی حمایت کند.»‌ سخنانی که بی تردید نشان می‌دهد او می خواهد تا لحظه مرگ پادشاه بریتانیا باقی بماند. 

 پس از مرگ او بی تردید پسر بزرگش، ویلیام، مقام پادشاهی را از آن خود خواهد کرد. 

اما، پسر شاهزاده ویلیام، شاهزاده جورج، به طور خودکار در ردیف بعدی تاج و تخت خواهد بود و وارث ظاهری حکومت سلطنتی بریتانیا. بی دلیل نیست که سالهاست، شاهزاده ویلیام و کیت، پرنسس ولز، جورج را برای به ارث بردن تاج و تخت و پادشاهی بریتانیا آماده و تربیت می کنند.  

Justin Setterfield/WPA Rota
شاهزاده جورجJustin Setterfield/WPA Rota

اما در صورت مرگ احتمالی چارلز و ویلیام، جورج تا پیش از هجده سالگی تنها می تواند مقام ولایت عهدی را بپذیرد و تنها از ۱۸ سالگی است که می‌تواند تاجگذاری کند. 

 بی دلیل نیست که تدابیر شدید امنیتی برای خانواده شاهزاده ویلیام بصورت شبانه روزی در نظر گرفته شده است. 

همزمان گفته می شود که احتمال دارد از این پس خانواده سلطنتی شاهزاده ویلیام، برای سفر به عنوان مثال از هواپیماهای جداگانه استفاده کنند تا در صورت وقوع یک سانحه و یا حمله تروریستی، همه خانواده که بخت اصلی پادشاهی دارند، همزمان از دنیا نروند. 

در همین راستا بعید به نظر می‌رسد که از این پس پادشاه کنونی بریتانیا، چارلز‌ هم به همراه پسرش در یک هواپیما برای دیدار و سفر قرار گیرد و یا اینکه لزوما در تمام سفرها با هم همراه باشند، دست کم تا زمانی که جورج به سن قانونی نرسیده است. 

Jonathan Brady/PA
ملکه و خانواده شاهزاده ویلیامJonathan Brady/PA

اما اگر تمام خانواده ویلیام به همراه چارلز جانشان را از دست بدهند، بی تردید تاج و تخت پادشاهی به خانواده آنا ویندزور، خواهر ملکه الیزابت می رسد. دلیل آن هم این است که هری، برادر و دیگر شاهزاده بریتانیا از مقام های سلطنتی استعفا داده است.

 اما در صورتی که سلسله پادشاهی به منوال َعادی و بدون مرگ غیرمترقبه به پیش برود ترتیب پادشاهی پس از مرگ چارلز به این شکل خواهد بود: ویلیام، پسرش جورج و نهایتا فرزند اول او، جورج. 

پس از آن، اگر جورج صاحب فرزند شود، فرزندان او به ترتیب سن، از فرزندان احتمالی پرنسس شارلوت و شاهزاده لوییس، پیشی می‌گیرند و همین الگو تا زمانی که حکومت پادشاهی در بریتانیا برقراراست ادامه خواهد یافت.

 بی دلیل نیست که مشاوران این خانواده‌ها همواره امیدوارند که شاهزاده‌ها سریع‌تر ازدواج کنند و دست کم دو یا سه فرزند به دنیا بیاورند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رونمایی از اسکناس‌های جدید بریتانیا؛ نکاتی که کلکسیونرها باید بدانند

ریشی سوناک نخست وزیر بریتانیا شد

گواهی فوت الیزابت دوم از علت مرگ ملکه پیشین بریتانیا پرده برداشت