رویترز با استناد به منابع اطلاعاتی آمریکا: حملات انتحاری کرمان کار «داعش خراسان» در افغانستان بود

مراسم وداع با پیکر کشته شدگان در حادثه تروریستی کرمان
مراسم وداع با پیکر کشته شدگان در حادثه تروریستی کرمان Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دو منبع آگاه روز جمعه به خبرگزاری رویترز گفتند از مجموعه اطلاعات به دست آمده از تماس‌های رصد شده توسط ایالات متحده می‌توان تایید کرد که شاخه داعش مستقر در افغانستان عامل دو بمب‌گذاری انتحاری روز چهارشنبه در شهر کرمان ایران بوده‌ است.

آگهی

یکی از این دو منبع به رویترز اعلام کرده است که «این مجموعه از اطلاعات سری، بی شک‌و‌شبهه و غیرقابل انکار هستند.»

این منبع و همچنین منبع دوم، که هر دو به شرط فاش نشدن نامشان حاضر شدند درباره این موضوع حساس صحبت کنند، بدون ارائه جزئیات بیشتر خاطر نشان کردند که این اطلاعات سری از طریق رهگیری‌ و رصد تماس‌ها به دست آمده است. رهگیری و رصد این تماس‌ها پیش‌ از این در جای دیگری گزارش نشده است.

با این حال، یک حساب منسوب به استخبارات طالبان که مشخصا خبرهای سرکوب هسته‌های شاخه خراسان داعش توسط طالبان را منتشر ‌می‌کند، گزارش داد که دو مهاجم انتحاری انفجارهای کرمان، شهروندان تاجیکستان بوده‌اند.

وزارت اطلاعات ایران نیز پیش‌تر با انتشار بیانیه‌ای از بازداشت ۱۱ نفر در ارتباط با حملات کرمان خبر داده بود و تایید کرد که دست‌کم یکی از عاملان حمله یک تبعه تاجیکستان بوده است. 

داعش مسئولیت حمله را پذیرفت ولی اسمی از زیرشاخه خود نیاورد

داعش روز پنجشنبه مسئولیت این بمب‌گذاری‌ها را برعهده گرفت و گفت که دو عامل انتحاری با کمربندهای انفجاری این حمله را در میان جمعیت حاضر در مراسم چهارمین سالگرد ترور قاسم سلیمانی توسط پهپاد آمریکایی در عراق، انجام دادند.

با این حال، گروه شبه‌نظامی داعش در اطلاعیه روز پنجشنبه خود مشخص نکرد که زیرشاخه خود در افغانستان، موسوم به «داعش خراسان» مسئول بمب‌گذاری‌ها در شهر کرمان بوده است.

منبع اول به خبرگزاری رویترز گفت: «ایالات متحده اطلاعات سری کاملا روشنی دارد» که داعش خراسان این حمله را انجام داده است.

سیا، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یکی از تهدیدهایی که گروه طالبان از زمان بازگشت به قدرت در کابل با آن رو برو هستند شاخه خراسانِ گروه داعش است که بارها به بمب‌گذاری و حملات انتحاری در کابل و دیگر شهرهای افغانستان، بویژه علیه اقلیت شیعه ساکن در این کشور دست زده است.

این دسته از مخالفان امارت اسلامی به جای مقابله با طالبان، اغلب بر اهداف ضعیف‌ متمرکز شده‌ و عمدتا در جریان عملیاتی مساجد شیعیان و معابد سیک‌ها را هدف قرار می‌دهند.

گروه داعش با دارا بودن عقاید افراطی سنی‌مذهب دیدگاه‌های خصمانه‌ای نسبت به شیعیان بویژه در ایران و افغانستان دارد و آن‌ها را مرتد می‌خواند.

در عین حال، محمدرضا بهرامی، سفیر سابق ایران در کابل معتقد است که عدم استفاده از‌ واژه «تروریستی» در محکومیت حادثه کرمان توسط وزارت‌ خارجه طالبان «واجد معانی خاص خود است.»

وزارت امور خارجه طالبان در بیانیه کوتاهی از تروریستی خواندن این حمله پرهیز اما با این حال آن را «محکوم» کرد. عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان روز چهار‌شنبه در صفحه ایکس خود نوشت که این گروه «مراتب عمیق همدردی و تسلیت خویش را با دولت و مردم ایران و به ویژه با خانواده‌های قربانیان این رویدادها، ابراز می‌دارد.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

بمب‌گذاری‌های روز چهارشنبه مرگبارترین نوع خود در ایران از زمان انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ خورشیدی است.

اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی استان کرمان روز پنجشنبه اعلام کرد که در بین کشته شدگان کرمان ۱۲ تن شامل هفت زن از اتباع افغانستان هستند.

به گزارش رسانه‌های ایران، در بمب‌گذاری‌های انتحاری در کرمان، ۸۹ نفر جان خود را از دست دادند که از این بین ۵۳ نفر زن و ۳۶ نفر مرد بودند. بنا بر این آمار، ۳۰ نفر نیز زیر ۱۸ سال سن داشتند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمار کشته شدگان حادثه سقوط بهمن در افغانستان به ۲۵ نفر افزایش یافت

«مقام آگاه ایران» ادعای «هشدار مخفیانه آمریکا به تهران پیش از حمله داعش » در کرمان را رد کرد

آیا داعش همچنان تهدیدی برای اروپاست؟