Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تخته سنگ مرمر نقش برجستهِ روم باستان نیم قرن تزئین‌بخش منزل خانواده بلژیکی بود

بخشی از بقایای شهر و منطقه باستانی پمپئی که بر اثر فوران آتشفشان کوه وزویوس ویران شد
بخشی از بقایای شهر و منطقه باستانی پمپئی که بر اثر فوران آتشفشان کوه وزویوس ویران شد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تخته سنگ نقش برجسته مرمری که به مدت ۵۰ سال به عنوان شیئی تزئینی در منزل یک خانواده بلژیکی نگهداری می‌شد بخشی از بقایای شهر پمپئی متعلق به روم باستان است.

آگهی

ماهیت اصلی این قطعه سنگ باقی مانده از بقایای شهر باستانی پمپئی که قدمت آن به بیش از ۲ هزار سال پیش باز می‌گردد هنگام اقدام خانواده بلژیکی برای فروش منزل مسکونی پیش از اسباب‌کشی به خانه جدید مشخص شد.

رسانه‌های بلژیک از ماجرای شناسایی و کشف این سنگ قدیمی که از دهه ۱۹۷۰ ناپدید شده بود به عنوان یک واقعه شگفت‌انگیز و غافلگیر کننده یاد کرده‌اند.

ماجرا از آنجا آغاز شد که خانواده تیمرمان پیش از جابجایی و اسباب کشی به خانه جدید، در تدارک فروش منزل مسکونی خود در شهر «ارزل» واقع در منطقه فلاندر بلژیک تصمیم می‌گیرند ارزش شی‌ء‌ تزئینی تحت مالکیت خود را توسط کارشناسان هنری مشخص کنند.

شی مورد نظر سنگ نقش برجسته‌ای از جنس مرمر است که سال‌ها در یکی از دیوارهای منزل آنها به عنوان تزئین جاسازی شده است.

چندین عکس از این قطعه به صورت پست الکترونیکی برای یکی از کارشناسان موزه اشیاء باستانی گالو-رومن در شهر تنژران بلژیک ارسال شد تا اصالت و ارزش آن مشخص شود.

جدا از کارشناسان خبره، مدیر این موزه که خود نیز بک باستان‌شناس است به سرعت تشخیص داد که این شی‌ء بخشی از بقایای متعلق به یک دوره باستانی است.

بدین ترتیب یکی از کارشناسان و متخصصان موزه عازم شهر ارزل می‌شود تا این شی‌ء را از نزدیک مورد بررسی قرار دهد.

وی پس از عزیمت به محل در می‌یابد که تشخیص ابتدایی وی درست بوده و این شی‌ء، سنگی از بقایای شهر پمپئی است که بیش از ۲ هزار سال قدمت دارد.

از نگاه کارشناس موزه گالو-رومن «تنژران»، این سنگ مرمر نقش برجسته یک «شیء بسیار مهم» برای تاریخ پمپئی است.

حال آنکه به گفته کارشناسان، قطعاتی به جا مانده از پمپئی که نشانی از فوران کوه آتش‌فشانی وزوویوس در آن مشهود باشد بسیار نادر و کمیاب هستند.

مالک این سنگ بسیار ارزشمند به باستان‌شناس موزه گفته است که این نقش برجسته را سال ۱۹۷۵ حین سپری کردن تعطیلات در ایتالیا از یک فروشنده خیابانی خریده است.

روایتی که کارشناس و باستان‌شناس موزه تنژران باور چندانی به آن ندارد؛ وی در این خصوص می‌گوید: «صاحب پلاک نقش‌برجسته مرمر احتمالاً به دنبال راهی برای فروش آن بوده است.

به گزارش رسانه‌ها، خانواده بلژیکی نیز تمایل خود را برای دریافت غرامت مالی و تحویل این قطعه باستانی اعلام کرده است.

این اثر باستانی پس از سال‌ها دوری از نگاه علاقمندان به اشیاء باستانی، به ایتالیا بازمی‌گردد تا در موزه به نمایش گذاشته شود.

شهر باستانی پمپئی سال ۷۹ پس از میلاد در پی فوران کوه آتشفشانی وزوویوس و جاری شدن گدازه‌های این آتش‌فشان در شهر از بین رفت.

ویرانه های پمپئی که در قرن شانزدهم کشف شد همچنان پس از چند قرن بینشی تازه از زندگی در این شهر متعلق به روم باستان ارائه می دهد.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۵ روش عجیب جنگی در دنیای باستان؛ از پرتاب بمب‌ عقرب تا حمله با آتش یونانی

گاو بالدار ۲۷۰۰ ساله در حفاری‌های باستان‌شناسی در عراق از زیر خاک خارج شد

کشف حکاکی‌های سنگی عصر باستان در پی خشکسالی و افت سطح آب رودخانه در آمازون