Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کشف مجسمه‌هایی در شهر سوخته پمپئی که از چند خداپرستی در میان ساکنانش حکایت دارد

شهر سوخته پمپتی در جنوب ایتالیا
شهر سوخته پمپتی در جنوب ایتالیا Copyright Andrew Medichini/Copyright 2023 The AP. All rights reserved
Copyright Andrew Medichini/Copyright 2023 The AP. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گاردین در گزارشی از کشف سیزده مجمسه با اشکال انسانی در شهر سوخته پمپئی ایتالیا خبر داده که به نظر با نوعی ادای احترام به مادر کوبلیا یا الهه کوهستان و عشق تراژیک او آتیس، از شخصیت‌های اسطوره‌های یونان باستان ساخته شده باشد.

آگهی

این مجسمه‌ها که برخی از آنها شمایل تندیس‌های ولادت مسیح را دارند در میان ویرانه‌های پمپئی پیدا شده است، کشفی که کارشناسان می گویند حکایت از سنت‌های آیینی پاگانیسم یا چند خداپرستی در این شهر روم باستان دارد.

مجسمه‌ها از جنس سفال هستند و همگی در یک موقعیت عمودی در جایی که احتمالاً قفسه‌ای در راهروی یک منزل مسکونی بوده، در جریان حفاری‌های اخیر در پارک باستان‌شناسی جنوب ایتالیا پیدا شده‌اند.

باستان شناسانی که روی پمپئی کای می‌کنند در بیانیه‌ای اعلام کردند که این مجموعه نمونه‌ای از «مغاره» یا تابلوی ولادت نیست که ایام کریسمس به نمایش گذاشته می‌شود.

این کارشناسان معتقدند که چنین آئینی نمی‌تواند بخشی از سنت مرسوم در این شهر بت‌پرست یا چند خداپرست باشد که سال ۷۹ پس از میلاد در پی فوران کوه آتشفشانی وزوویوس و جاری شدن گدازه‌های این آتش‌فشان در شهر از بین رفت.

باستان‌شناسان در عوض بر این باورند که این مجموعه مجسمه‌ها به عنوان بخشی از یک آئین چند خداپرستی مورد استفاده واقع شده است.

برخی از مجسمه‌ها که در میان آنها پیکره‌های انسانی نیز دیده می‌شود به نظر نوعی ادای احترام به اسطوره‌هایی چون الهه کوبلیا و عشق او آتیس تلقی می‌شوند.

مجسمه های دیگری نیز در این مجموعه وجود دارد که برخی از آنها به شکل سر خروس، بادام، گردو و یا مخروط کاج ساخته شده‌اند.

دالانی که این مجموعه در آن یافت شده همچنین در برگیرنده دیگر انواع تزئینات دیواری در یک منزل مسکونی متعلق به اهالی پمپئی است.

ویرانه های پمپئی که در قرن شانزدهم کشف شد همچنان پس از چند قرن بینشی تازه از زندگی در این شهر متعلق به روم باستان ارائه می دهد.

محققان اوایل همین ماه بقایای یک نانوایی به جا مانده از ویرانه‌های پمپئی را در کاوش‌های پارک باستان‌شناسی جنوب ایتالیا کشف کردند که در آن افرادی به عنوان برده زندانی و مورد استثمار قرار می‌گرفتند.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بقایای یک لاک‌پشت و تخم در شکمش در ویرانه‌های پمپئی کشف شد

دریچه‌ای بر زندگی فرودستان روم باستان: کشف «اتاق برده‌نشین» در کاوش‌های پمپئی

موج گرما در اروپا؛ تصاویری از ایتالیا