واکنش‌ها به حملات گسترده روسیه؛ بورل: اتحادیه اروپا تا هر زمان که لازم باشد در کنار اوکراین می‌ایستد

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپ
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپ Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین آمار ارائه شده از سوی مقامات اوکراین حکایت از آن دارد که حملات موشکی و پهپادی بامداد جمعه روسیه به این کشور دست کم ۱۸ کشته و ۱۳۲ مجروح به جا گذاشته است.

آگهی

حملات گسترده و کم‌سابقه بامداد روز جمعه روسیه به اوکراین که به گفته کی‌یف عمدتا تاسیسات و ساختمان‌های غیرنظامی در آن هدف قرار گرفت با واکنش‌هایی به ویژه از سوی مقامات اروپایی و مسئولان نهاد‌های بین‌المللی همراه شد.

آخرین آمار ارائه شده از سوی مقامات اوکراین حکایت از آن دارد که این حملات دست کم ۱۸ کشته و ۱۳۲ مجروح به جا گذاشته است.

بورل حملات «بزدلانه» روسیه را محکوم کرد

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این حملات موشکی و پهپادی را که بنا به اعلام مقامات اوکراینی بیش از ۱۰۰ کشته و مجروح به جا گذاشت «بزدلانه» خواند و محکوم کرد.

جوزپ بورل، رئیس دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا، یکی از «بزرگترین حملات» روسیه را محکوم کرد که «به شهرها و مردم» در اوکراین در روز جمعه ضربه زد و مسکو را به هدف قرار دادن غیرنظامیان متهم کرد.

آقای بورل با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی گفت که حملات بسیار گسترده صبح جمعه روسیه، شهرها و ساکنان غیرنظامی در اوکراین را هدف قرار داد.

وی تاکید کرد که در این حملات « کور و بزدلانه» مدارس، ایستگاه‌های مترو و یک بیمارستان هدف قرار گرفته شدند و دست کم ۱۸ نفر بر اثر آن جان باختند.

رئیس دستگاه دیپلماسی اروپا سپس تاکید کرد که «اتحادیه اروپا تا هر زمان که لازم باشد در کنار اوکراین خواهد ایستاد.»

فرانسه «استراتژی ترور» روسیه در اوکراین را محکوم کرد

کاخ الیزه روز جمعه موج تازه حملات گسترده موشکی و پهپادی روسیه علیه اوکراین را «با قاطعیت هر چه تمام‌تر» محکوم کرد.

فرانسه در همین راستا آنچه را که «استراتژی ترور با هدف از بین بردن زیرساخت‌های غیرنظامی اوکراین» خوانده است به شدت محکوم کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سازمان ملل خواستار توقف فوری حملات روسیه به اوکراین شد

یک مقام ارشد سازمان ملل در واکنش به حملات گسترده صورت گرفته در روز جمعه به چندین شهر اوکراین، از روسیه خواست «فورا به این حملات پایان دهد.»

ولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل ضمن طرح این درخواست اعلام کرد که از دامنه و شدت حملات تازه روسیه علیه اوکراین «بهت‌زده» شده است.

این مقام ارشد سازمان ملل در بیانیه‌ای همچنین روسیه را به توقف حملات و احترام به قوانین بین‌المللی مرتبط با مناقشات و درگیری‌ها فراخواند .

وی یادآور شد که بنا به آنچه در «حقوق بین‌المللی بشردوستانه» آمده است حملات کورکورانه و بدون هدف و نیز حمله به اهداف غیرنظامی در هر شرایطی ممنوع است.

لهستان: موشک روسی وارد حریم هوایی ما شد

از سوی دیگر لهستان اعلام کرد یک موشک شلیک شده از سوی ارتش روسیه  صبح روز جمعه پیش از آنکه اوکراین را هدف قرار دهد وارد حریم هوایی این کشور شده بود.

رئیس ستاد کل ارتش لهستان، کشوری عضو ناتو در همسایگی اوکراین تصریح کرد: «اطلاعات راداری ثبت شده نشان می‌دهد که یک موشک روسی صبح امروز وارد حریم هوایی ما شد و سپس از آن خارج و به سمت اوکراین پیش‌ رفت.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بورل خطاب به نتانیاهو: می‌خواهید مردم غزه را به کجا بفرستید؟ به کره ماه؟

مرگ دست‌کم ۵ نفر در بمباران‌های آغاز سال نو در اوکراین؛ زلنسکی گفت نیروهای روسیه را «ویران» می‌کند

حملات شدید روسیه به تاسیسات انرژی اوکراین؛ مسکو: پاسخی به اقدامات خرابکارانه کی‌یف بود