روسیه به ژاپن و کره‌جنوبی نسبت به همراهی با غرب در جنگ اوکراین هشدار داد

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه
ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسیه روز چهارشنبه به ژاپن و کره‌جنوبی، دو متحد راهبردی آمریکا در شرق آسیا نسبت به همراهی با کشورهای غربی در زمینه حمایت از اوکراین هشدار داد.

آگهی

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که تحویل سامانه دفاع هوایی پاتریوت از سوی ژاپن به اوکراین «عواقب سنگینی» برای رابطه توکیو با مسکو در پی خواهد داشت.

 روابط روسیه با ژاپن پیش از جنگ اوکراین هم پرتلاطم بود اما طی نزدیک به دو سال گذشته به دلیل همراهی توکیو با تحریم‌های کشورهای غربی علیه مسکو تیره‌تر شده است.  

ژاپن هفته گذشته اعلام کرد که در نظر دارد موشک‌های سامانه دفاع هوایی پاتریوت خود را به آمریکا تحویل دهد. دکترین دفاعی ژاپن اجازه صدور سلاح به کشورهایی را که در جنگ هستند نمی‌دهد. با این حال تحویل موشک‌های پاتریوت به واشنگتن در عمل توانایی آمریکا را برای کمک نظامی به اوکراین افزایش می‌دهد. 

مسکو هشدار داده است که تحویل موشک‌های پاتریوت ژاپن به آمریکا را در شرایط کنونی «اقدامی خصمانه» ارزیابی خواهد کرد. 

روسیه و ژاپن تاکنون به طور رسمی برای پایان دادن به درگیری‌های بین دو طرف در جریان جنگ جهانی دوم معاهده‌ای امضاء نکرده‌اند. دو کشور همچنین بر سر کنترل رشته جزایری در شمال اقیانوس آرام اختلاف نظر دارد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

روسیه: اگر تلافی کردیم سئول تعجب نکند

ماریا زاخارووا روز چهارشنبه همچنین به کره جنوبی هم هشدار داد که سختگیری بیشتر بر سر صدور کالا به روسیه می‌تواند اقدام‌های تلافی‌جویانه مسکو را به دنبال داشته باشد.

وی گفت که کره‌جنوبی با گسترش فهرست کالاهایی که بدون مجوز ویژه امکان صدور آنها به روسیه وجود ندارد دیگر نباید از اقدام‌های تلافی‌جویانه مسکو تعجب کند.

کره‌جنوبی هفته گذشته اعلام کرد که بیش از ۶۰۰ فقره کالا را که به طور بالقوه امکان استفاده از آنها برای مقاصد نظامی وجود دارد، به فهرست کنترل صادرات به روسیه اضافه می‌کند. باتری‌های قابل شارژ، تجهیزات سنگین بخش ساخت و ساز، اجزای مورد استفاده در بخش هوا و فضا و برخی از خودروها از جمله این کالاها هستند. 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه سئول را متهم کرد که به درخواست آمریکا تصمیم به گسترش فهرست کنترل صادرات گرفته است. ماریا زاخارووا هشدار داد که اقدام‌های تلافی‌جویانه کشورش در قبال کره‌جنوبی لزوما «متقارن» نخواهند بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا ژاپن در بحبوحه جنگ روسیه میزبان کنفرانس «بازسازی» اوکراین است؟

حملات روسیه به پایتخت و زیرساخت‌های بندری اوکراین؛هلند ۱۸ فروند جنگنده «اف-۱۶» به کی‌یف تحویل می‌دهد

نگارش در پشت میله‌های زندان؛ کتاب خاطرات الکسی ناوالنی به زودی منتشر خواهد شد