Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بورل خطاب به نتانیاهو: می‌خواهید مردم غزه را به کجا بفرستید؟ به کره ماه؟

موضع اروپا درباره وضعیت آنچه در سرزمین‌های فلسطینی می‌گذرد
موضع اروپا درباره وضعیت آنچه در سرزمین‌های فلسطینی می‌گذرد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه در بلژیک خطاب به رهبران جهان، نتانیاهو و جو بایدن تاکید کرد: «می‌خواهید مردم غزه را به کجا بفرستید؟ به کره ماه؟ اگر آنچه در غزه می‌گذرد یک کشتار است، اینقدر به اسرائیل سلاح نفرستید.»

آگهی

آقای بورل در شرایطی این سخنان را به زبان آورد که روز گذشته در دفاع از ناتو نقدهای تندی خطاب به دونالد ترامپ مطرح کرده بود.

جوزپ بورل این بار نخست، رئیس‌جمهور بایدن را مورد خطاب خود قرار داد و گفت: «چند بار شنیده‌اید که برجسته‌ترین رهبران و وزیران خارجه در سراسر جهان بگویند افراد زیادی دارند [در غزه]کشته می‌شوند؟ رئیس‌جمهور بایدن گفته که آمار کشته‌ها در غزه خیلی زیاد است، خُب، اگر شما بر این باور هستید که تعداد زیادی از مردم در حال کشته شدن هستند، شاید بهتر باشد سلاح کمتری برای جلوگیری از کشته شدن این افراد فراهم کنید. آیا این خواسته منطقی نیست؟»

سخنان آقای بورل در شرایطی مطرح می‌شود که اسرائیل از شرکای قدیمی و استراتژیک آمریکا به شمار می‌آید و پس از حمله هفتم اکتبر حماس از حمایت همه‌جانبه ایالات متحده برخوردار بوده است.

متاسفانه می‌بینیم که نتانیاهو به حرف هیچ فردی گوش نمی‌کند.
اگر می‌خواهید مردم را تخلیه کنید، می‌خواهید آنها
را به کجا بفرستید؟ به ماه؟
جوزپ بورل

با این حال بنیامین نتانیاهو از ایده تشکیل دو-دولت که از سوی آمریکا نیز حمایت می‌شود، استقبال نکرده است.

بورل: همه به تل‌آویو می‌روند و التماس می‌کنند لطفا «آدم نکشید»

جوزپ بورل همچنین تاکید کرد: «همه به تل‌آویو می‌روند و التماس می‌کنند لطفا [این همه آدم را در غزه نکشید]، می‌گویند از غیرنظامیان محافظت کنید. چند نفر کشته شوند برای آنها کافی است؟ متاسفانه می‌بینیم که نتانیاهو به حرف هیچ فردی گوش نمی‌کند. اگر می‌خواهید مردم را تخلیه کنید، می‌خواهید آنها را به کجا بفرستید؟ به ماه؟»

آقای بورل صبح دیروز نیز در حاشیه گفت‌وگو با خبرنگاران در همین زمینه تاکید کرده بود: « باید به اعمال فشار بر اسرائیل ادامه دهیم، اگر اسرائیل بخواهد به حمله به منطقه پرتراکمی که بیش از ۱.۷ میلیون نفر را در خود جای داده حمله کنند، مردم باید چه کنند؟ آنها در یک محوطه محصور شده‌اند و راه فراری ندارند.»

وقتی جنگ می‌شود مردم پا به فرار می‌گذارند اما مردم غزه جایی برای فرار ندارند

بورل افزود: «وقتی جنگ می‌شود، به طور طبیعی مردم پا به فرار می‌گذارند اما مردم غزه نمی‌توانند به جایی فرار کنند. آنها با مرزهای بسته مواجه هستند. آنها هر روز بمباران می‌شوند بدون اینکه بتوانند پا به فرار بگذارند.»

شرایط در غزه و رفح پیچیده و نگران کننده است. مقام‌های سازمان ملل هشدار داده‌اند که «مردم در رفح از آنچه در پیش است وحشت داشته و از کمبود غذا، آب سالم و خدمات بهداشتی رنج می‌برند.»

مردم غزه هر روز بمباران می‌شوند
بدون اینکه بتوانند پا به فرار بگذارند
بورل

بنابر اعلام سازمان ملل هرگونه طرح اسرائیل برای گسترش جنگ به رفح «نگران کننده» و «وحشتناک» است.

در همین حال مقام‌های مصری نیز نسبت به «عواقب وخیم» حمله نظامی اسرائیل به رفح، که در نزدیکی مرز این کشور قرار دارد، هشدار داد.

در حمله هفتم اکتبر شبه نظامیان حماس به نواحی جنوبی اسرائیل دست‌کم ۱۲۰۰ نفر کشته شدند. حماس۲۵۰ نفر از افراد را ربود و به گروگان گرفت. وزارت بهداشت حماس نیز مدعی است که حملات تلافی‌جویانه اسرائیل به نوار غزه تا کنون جان بیش از ۲۸ هزار فلسطینی را گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا برای تحریم شهرک‌نشینان افراطی اسرائیل به «توافق سیاسی» دست یافت

مرگ ۸ فلسطینی به علت نبود اکسیژن در دومین بیمارستان غزه؛ شمار آوارگان به ۱.۷ میلیون نفر رسید

واکنش‌ها به حملات گسترده روسیه؛ بورل: اتحادیه اروپا تا هر زمان که لازم باشد در کنار اوکراین می‌ایستد