آرژانتین به بریکس نمی‌پیوندد؛ خاویر میلی: کمونیست‌ها به آزادی و دموکراسی اعتقاد ندارند

خاویر میلی، رئیس‌جمهوری جدید آرژانتین
خاویر میلی، رئیس‌جمهوری جدید آرژانتین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آرژانتین همانگونه که خاویر میلی، رئیس جمهوری جدید این کشور پیش‌تر در جریان کارزار انتخاباتی خود وعده آن را داده بود رسما اعلام کرد که به گروه بریکس نمی‌پیوندد.

آگهی

این کشور آمریکای لاتین بدین ترتیب، بنا به خواست رئیس جمهوری «اولترا لیبرال» خود که به جریان راست افراطی تعلق دارد برخلاف رویه در پیش گرفته شده توسط دولت چپ میانه پیشین آرژانتین به گروه قدرت‌های نوظهور اقتصادی موسوم به بریکس ملحق نمی‌شود.

خاویر میلی در همین خصوص روز جمعه نامه‌ای به لولا داسیلوا، رئیس جمهوری برزیل و همچنین سایر اعضای گروه بریکس (روسیه، هند، چین، آفریقای جنوبی) ارسال کرد و آنها را از تصمیم اتخاذ شده در دولتش مبنی بر این که الحاق جمهوری آرژانتین به بریکس به عنوان یک عضو کامل از اول ژانویه ۲۰۲۴ را مناسب نمی‌داند، مطلع کرد.

آقای میلی که ۱۹ روز پیش رسما در راس دستگاه اجرایی آرژانتین قرار گرفت در این نامه می‌افزاید: «همانطور که می‌دانید، برند سیاست خارجی دولتی که در چند روز گذشته ریاست آن را بر عهده گرفتم، از بسیاری جهات با دولت قبل متفاوت است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی همچنین در این نامه که محتوای آن از سوی رسانه‌های آرژانتینی منتشر شد، تاکید می‌کند: «از این نظر، تصمیم‌های اتخاذ شده در دولت قبلی مورد بازنگری قرار خواهد گرفت.»

گروه بریکس در پایان آخرین اجلاس خود که ماه اوت گذشته در ژوهانسبورگ برگزار شد از موافقت اعضا برای دعوت از شش کشور به منظور پیوستن به این گروه به عنوان عضو کامل از اول ژانویه سال ۲۰۲۴ خبر داد.

علاوه بر آرژانتین، کشورهای ایران، مصر، اتیوپی، عربستان سعودی و امارات عربی متحده به عنوان اعضای آتی گروه بریکس معرفی شده بودند.

آقای میلی پیش‌تر در طول مبارزات انتخاباتی تاکید کرده بود که در صورت پیروز شدن در انتخابات ریاست جمهوری جلوی پیوستن کشورش به بریکس را خواهد گرفت.

وی در این زمینه گفته بود که «از ترغیب به بستن پیمان با کمونیست‌ها» امتناع می‌کند، زیرا «آنها به مبانی تجارت آزاد، آزادی و دموکراسی احترام نمی‌گذارند.»

دیانا موندینو، رئیس دستگاه دیپلماسی دولت خاویر میلی نیز اخیرا تایید کرده بود که آرژانتین از پیوستن به بریکس صرف نظر می کند.

خاویر میلی در گذشته لحن و سخنان بسیار تندی برای توصیف حاکمان چین یا لولا، رئیس جمهوری برزیل به کار می‌برد که گاهی از این سخنان تعابیری چون «کمونیست فاسد» استنباط می شد.

وی با این حال در رقابت‌های پیش از دور دوم انتخابات و همچنین پس از کسب پیروزی در رقابت انتخاباتی به شکل قابل ملاحظه‌ای لحن خود را ملایم‌تر کرد تا بدین ترتیب خود را نسبت به اصول و پایه های روابط صلح آمیز دیپلماتیک با برازیلیا و پکن پایبند نشان دهد.

رئیس جمهوری جدید آرژانتین با این حال همیشه از ایالات متحده و اسرائیل به عنوان «متحدان استراتژیک طبیعی» کشورش یاد کرده است.

سخنگوی ریاست جمهوری آرژانتین روز جمعه اعلام کرد که نامه های ارسالی به سران کشورهای عضو بریکس نشان می‌دهد که «ما روند تغییر در سیاست خارجی کشور را در پیش گرفته‌ایم و این امر مستلزم بررسی‌ها و تحلیل‌ عمیق‌تر مسائل نسبت به دولت قبلی است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان همچنان در حال بررسی عضویت در بریکس؛ آیا حضور روسیه و چین مشکل‌زا است؟

فرمان تازه رئیس‌جمهور آرژانتین برای لغو مقررات اقتصادی؛ هزاران تن در بوئنوس آیرس دست به تظاهرات زدند

با زنان پر نفوذ و نزدیک به رئیس جمهور منتخب آرژانتین آشنا شوید