سه دهه رقابت اقتصادی با گروه ۷؛ اعضای جدید از جمله ایران، تولید ناخالص بریکس را چقدر افزایش می‌دهند؟

نشست سران بریکس در آفریقای جنوبی
نشست سران بریکس در آفریقای جنوبی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سران قدرت‌های نوظهور اقتصادی جهان موسوم به گروه بریکس (شامل برزیل، روسیه، هند، چین، آفریقای جنوبی) در پانزدهمین نشست خود که در ژوهانسبورگ برگزارشد با درخواست عضویت شش کشور موافقت کردند.

آگهی

بر اساس اعلام روز پنجشنبهٔ سیریل رامافوزا، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی، ایران، آرژانتین، مصر، اتیوپی، عربستان سعودی و امارات عربی متحده می‌توانند از ابتدای ژانویه ۲۰۲۴ فرآیند عضویت خود را در گروه بریکس آغاز کنند.

گروه اقتصادهای نوظهور در سال ۲۰۰۹ و با مشارکت برزیل، روسیه، هند و چین بنیانگذاری شد و در آغاز بریک (BRIC) نام گرفت که برگرفته از حروف انگلیسی ابتدای نام هر کشور عضو بود. پس از پذیرش عضویت آفریقای جنوبی در سال ۲۰۱۰ نام این گروه به بریکس (BRICS) تغییر کرد.

مطابق تازه‌ترین گزارش صندوق بین‌المللی پول، سرانه تولید ناخالص داخلی تمامی کشورهای عضو گروه هفت کشور ثروتمند و صنعتی جهان (بر پایه برابری قدرت خرید) از اعضای کنونی بریکس بالاتر است. پایین‌ترین سرانه که با ۵۱.۸۱ هزار دلار متعلق به ژاپن است همچنان ۴۸.۷ درصد بالاتر از سرانه روسیه است؛ کشوری که بالاترین سرانه تولید ناخالص داخلی را در میان ۵ عضو فعلی بریکس داراست.

اما در صورتی که امارات عربی متحده به عضویت کامل بریکس درآید، سرانه تولید ناخالص داخلی این کشور از ایالات متحده نیز بالاتر است. سرانه تولید ناخالص داخلی آمریکا در حال حاضر حدود ۸۰.۳ هزار دلار است ولی این رقم برای امارات ۸۸.۲۲ هزار دلار است. 

همچنین، عربستان سعودی دیگر عضو آتی بریکس هم با سرانه ۶۴.۸۴ هزار دلاری بالاتر از کانادا (۶۰.۱۸ هزار دلار) و پایین‌تر از آلمان (۶۶.۱۳ هزار دلار) قرار دارد. آرژانتین نیز با سرانه ۲۷.۲۶ هزار دلاری پایین‌تر از روسیه  و ایران با سرانه ۱۹.۵۵ هزار دلاری بالاتر از برزیل و پایین‌تر از چین قرار دارد. 

پنج کشورِ برزیل، روسیه، هند، چین، آفریقای جنوبی در سال ۱۹۹۵ تنها ۱۶.۹ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را بر پایه برابری قدرت خرید در اختیار داشتند. اما این سهم، در سال ۲۰۱۰ و پس از شکل‌گیری بریکس به ۲۶.۶ درصد و در سال ۲۰۲۳ به ۳۲.۲ درصد افزایش یافت. در مقابل، سهم گروه ۷ از تولید ناخالص داخلی جهان طی همین مدت از ۴۴.۹ درصد به ۲۹.۹ درصد کاهش یافته است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

در صورت عضویت نهایی ایران، آرژانتین، مصر، اتیوپی، عربستان سعودی و امارات عربی متحده در گروه بریکس، سهم این گروه در تولید ناخالص داخلی جهان ۴.۷۸ درصد بالاتر می‌رود و به ۳۶.۸۸ درصد می‌رسد. 

بر پایه آمار صندوق بین‌المللی پول عربستان سعودی (۲۳۰۰ میلیارد دلار) ، مصر (۱۸۰۰ میلیارد دلار)، ایران (۱۶۹۰ میلیارد دلار) و آرژانتین (۱۲۷۰ میلیارد دلار) بالاترین سطح تولید ناخالص داخلی را بر پایه برابری قدرت خرید در میان اعضای جدید دارا هستند. 

مجموع تولید ناخالص داخلی گروه ۷ در سال ۲۰۲۳ حدود ۵۲.۱۶ تریلیون دلار اعلام شده در حالی که تولید ناخلص داخلی پنج عضو فعلی بریکس ۵۶ تریلیون دلار است. صندوق بین‌المللی پول، تولید ناخالص داخلی جهان را بر پایه برابری قدرت خرید ۱۷۴.۴۷ تریلیون دلار برآورد کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریکس چیست و چه کشورهایی سودای پیوستن به آن را دارند؟

چرا جوسازی بریکس علیه دلار آمریکا بیهوده است؟

افزایش دورریز غذا در اتحادیه اروپا؛ خانوارها و رستوران‌ها در جا زدند و ضایعات تولیدکنندگان بالا رفت